Nowa dolina krzemowa medycyny powstaje w Krakowie

Operacja w Szpitalu Uniwersyteckim fot. Materiały prasowe

29 marca prof. Dariusz Dudek wraz z zespołem lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przeprowadził pierwszy w Europie zabieg leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD (Atrial Septal Defect) z użyciem technologii HoloLens w czasie rzeczywistym.

Zabieg odbył się na II Oddziale Klinicznym Kardiologii oraz Interwencji Sercowo Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Tego dnia równocześnie odbyły się również kolejne konsultacje i zabiegi z użyciem innowacyjnych metod obrazowania opartych o hologramy w oddalonym o 100 km Nowym Sączu.

Połączenie z Nowym Sączem

Dzięki technologii krakowskiej firmy MedApp na HoloLens, prof. Dudek mógł w czasie rzeczywistym łączyć się z Centrum Kardiologii Intercard w Nowym Sączu i na bieżąco konsultować oraz wspomagać projektowanie zabiegów. Użycie HoloLens i możliwość zobaczenia bardzo dokładnego hologramu serca rewolucjonizuje kardiologię w obrazowaniu i technikach zabiegowych.

– Połączyliśmy dziś nasze obrazy echokardiograficzne dwuwymiarowe oraz hologramowe rekonstrukcje trójwymiarowe i, dzięki temu, weszliśmy jakby w serce pacjenta. Dla mnie, jako dla operatora, to ogromna różnica, czy widzę płaski obraz serca w 2D na monitorze lub nawet w 3D albo, dzięki bardzo dokładnemu hologramowi, jestem właściwie w środku serca pacjenta. Wszystko mogę dokładnie zobaczyć i zaplanować zabieg dużo precyzyjniej, przez co jest on bezpieczniejszy dla pacjenta – podkreśla prof. Dudek.

Nowa dolina krzemowa medycyny

Współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego UJ CM, inżynierów z MedApp i wybitnych lekarzy daje nowe możliwości również studentom medycyny. Jak przyznaje Dr inż. Klaudia Proniewska z Zakładu Bioinformatyki i Telemedycyny Collegium Medicum UJ, nowe technologie i interdyscyplinarna współpraca wskazuje ścieżki rozwoju i kształtuje w studentach chęć oraz odwagę do korzystania z innowacji wzbogacając jakość kształcenia.

– Wspaniałe jest to, że jesteśmy tu w Krakowie, w takim miejscu, gdzie mamy najlepszych informatyków, ale też najlepszych lekarzy, zdolnych studentów, czyli wszelkie zasoby aby nowa dolina krzemowa, medyczna dolina krzemowa powstała tu w Krakowie. To już się dzieje – podkreśla Mateusz Kierepka.

comments powered by Disqus