Nowa droga na Ruczaju. Budowa ruszy w 2019

Nowa droga będzie stanowić przedłużenie ulicy Kapelanka fot. Archiwum

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę ulicy 8 Pułku Ułanów. Nowością w zestawieniu z wcześniejszymi inwestycjami drogowymi w Krakowie ma być ścisła współpraca projektantów z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Ulica 8 Pułku Ułanów ma za zadanie poprawić obsługę komunikacyjną w południowo-zachodniej części Krakowa. Nowa droga połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ulic Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego. Takie rozwiązanie odciąży przede wszystkim ulicę Kobierzyńską, a także Zakopiańską. W ramach inwestycji zostanie wybudowana 2,7-kilometrowa droga zbiorcza po jednym pasie w każdą ze stron.

Ma być zielono

– Ulica 8 Pułku Ułanów nie będzie budowana na zasadzie: pas asfaltu, chodniki, ścieżka rowerowa, a po bokach wysiana trawa i gdzieniegdzie zasadzone drzewo. Chcemy, żeby już na etapie przygotowania projektu zadbano o taką aranżację zieleni, by była to przestrzeń jak najbardziej przyjazna dla mieszkańców – zapowiada Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dzięki inwestycji wzbogaci się też sieć dróg rowerowych. Osoby podróżujące jednośladami zyskają szybkie połączenie z centrum miasta, bowiem wzdłuż ul. 8 Pułku Ułanów powstanie ścieżka rowerowa. W ramach zadania powstaną oczywiście chodniki, przebudowana będzie infrastruktura techniczna.

Zgody w tym roku, budowa w przyszłym

– Narzuciliśmy przyszłemu wykonawcy projektu pewne standardy zaaranżowania zieleni w okolicy ulicy. Liczymy, że powstanie jedna z pierwszych dróg w Krakowie, o nieco innym spojrzeniu na kształtowanie przestrzenne – zaznacza Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W opiniowaniu projektu weźmie udział Zarząd Zieleni Miejskiej, który będzie konsultował prace dotyczące otoczenia nowo powstałej drogi. – Zakładamy, by zieleń w rejonie nowej ulicy była wielowarstwowa. Nie mówimy tylko o trawie. Chcemy, aby projektanci już na wstępnym etapie tak zaprojektowali drogę, sieci i uzbrojenie terenu, by nasadzenia różnych gatunków roślin były możliwe – mówi Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Przygotowanie zadania do realizacji – w tym uzyskanie decyzji zezwalającej na budowę (ZRID) ma się zakończyć w tym roku. Same prace rozpoczną się w 2019 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Swoszowice
comments powered by Disqus