Nowa droga odciąży Kobierzyńską

Ulica 8 Pułku Ułanów będzie prowadzić równolegle do ul. Lipińskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Żeby dojechać na osiedle Kliny, nie trzeba już będzie jechać zakorkowaną ulicą Kobierzyńską. Zarząd Inwestycji Miejskich przygotowuje budowę ulicy 8 Pułku Ułanów, która pozwoli z Kapelanki pojechać na wprost, aż do Zawiłej. Na zakończenie budowy trzeba jednak będzie poczekać jeszcze kilka lat.

Nowa droga ma zaczynać się od skrzyżowania, które już wcześniej, przy okazji budowy linii tramwajowej na Ruczaj, zostało przygotowane z myślą o przyszłej inwestycji. Będzie przebiegać równolegle do ulicy Lipińskiego, następnie na wprost do skrzyżowania ulic Magnolii, Pszczelnej, Zalesie i Podhalańskiej. Stamtąd, przez teren zielony, dojdzie do gęsto zabudowanego obszaru przy końcu Obozowej i połączy się z Zawiłą.

Ulica ma mieć jedną jezdnię, po jednym pasie w obie strony, z dwoma chodnikami. Wzdłuż niej ma powstać ścieżka rowerowa. Całość będzie miała 2,7 km długości.

Budowa od 2019

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla tej inwestycji. To dokument, dzięki któremu będzie już można rozpisać kolejne postępowanie, na projekt i budowę nowej drogi.

– Poszukiwanie wykonawcy, który zaprojektuje i zrealizuje inwestycję, chcemy rozpocząć jak najszybciej. Liczę, że przetarg na wykonanie nowej ulicy ogłosimy jeszcze wiosną tego roku – zapowiada dyrektor ZIM Kraków. Budowa ul. 8 Pułku Ułanów ma się rozpocząć w 2019 roku i potrwa prawdopodobnie do 2021 (choć ZIM na razie ostrożnie odnosi się do konkretnych terminów). W tegorocznym budżecie na przygotowanie inwestycji przeznaczono milion złotych.

Skrzyżuje się z Trasą Łagiewnicką

Nowa droga będzie stanowić alternatywę przede wszystkim dla ulicy Kobierzyńskiej, która dziś nie radzi sobie z obsłużeniem coraz bardziej zabudowanego obszaru. Skorzystają z niej też mieszkańcy nowego osiedla bloków komunalnych, które ZIM buduje przy ulicy Przyzby.

Wcześniej niż ulica 8 Pułku Ułanów, bo jeszcze w 2020 roku, ma być gotowa inna inwestycja drogowa w tej części miasta. Budowa Trasy Łagiewnickiej ma się rozpocząć już w przyszłym miesiącu. Obydwie drogi spotkają się na węźle, na terenie zielonym między ulicami Ruczaj a Krokusową.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki Swoszowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale