Nowa Huta bez tajemnic. Rusza akcja "Razem dla Huty"

fot. Krzysztof Kalinowski

Gra terenowa po zakątkach Kombinatu, warsztaty i wystawy. To tylko część atrakcji czekających na uczestników akcji „Razem dla Huty”, startującej dziś w południe w Centrum Administracyjnym Kombinatu i Forcie „Dłubnia”.

To już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z innymi nowohuckimi instytucjami kultury, organizacjami trzeciego sektora i lokalnym biznesem.

Bezcenne dziedzictwo

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na lokalne dziedzictwo kulturowe o niepewnej przyszłości i pokazanie możliwości atrakcyjnego wykorzystania istniejących przestrzeni – ikonicznego Centrum Administracyjnego Kombinatu i Fortu 49a „Dłubnia”. Pochodzące z różnych okresów historycznych budynki trwale wpisały się w krajobraz Nowej Huty. Będące wzorowym przykładem socrealizmu Centrum Administracyjne Kombinatu, zwane także „Pałacami Dożów” lub „Watykanami”, wybudowane zostało w latach 1950-1955 według projektu małżeństwa Marty i Janusza Ingardenów i Janusza Ballenstedta. Za projekt wnętrz odpowiadał zespół kierowany przez Mariana Sigmunda. W skład budowli wchodzą bliźniacze budynki S i Z o bogato zdobionych elewacjach i pełnych przepychu, barokowych wnętrzach. Pod budynkami zlokalizowane są obiekty związane z Obroną Cywilną Kombinatu – stanowisko dowodzenia oraz schron.

Fort 49a „Dłubnia” powstał w czasie modernizacji III pierścienia Twierdzy Kraków w latach 1892-1896 i jest przykładem fortu pancernego umożliwiającego zwalczanie wrogich baterii artyleryjskich, jak i walki ze szturmującymi oddziałami piechoty. W czasie pierwszej bitwy o Kraków w listopadzie 1914 roku załoga fortu ostrzeliwała podchodzące od północnego-wschodu wojska rosyjskie.

Wystawy, wykłady, prezentacje

Jak przyznają organizatorzy Centrum Administracyjne i Fort idealnie obrazują skomplikowane dziedzictwo Nowej Huty i są doskonałą przestrzenią do organizacji podobnych imprez. I tak w Budynku „S” Centrum odbędą się m. in. warsztaty dla dzieci, pokazy filmów, gra terenowa w klimacie PRL-u „Zakątki Kombinatu” czy wykład o nowohuckim sporcie. W dawnej bibliotece i na dziedzińcu prezentowane będą wystawy, a na dziedzińcu Budynku S zaaranżowana zostanie przestrzeń kawiarniana Klubu Kombinator, C-2 Południe Cafe i Huty Piwa. W godz. 12.30-18.00 planowane jest zwiedzanie ze Stowarzyszeniem „Rawelin”. Budynek Z i Muzeum Twierdzy Kraków – Fort 49a „Dłubnia” dostępne będą do zwiedzania indywidualnego bez ograniczeń. Po Centrum Dowodzenia pod Budynkiem S oraz schronie pod Budynkiem Z oprowadzać będą przewodnicy, dlatego liczba miejsc jest ograniczona. Od godz. 12.30 do godz. 18.00 pomiędzy Kombinatem a Fortem 49a „Dłubnia” kursować będzie bezpłatna zabytkowa Nyska, która połączy oba obiekty dostępne do zwiedzania.

Razem dla Huty to także wydarzenia muzyczne. O godz. 15:00 na dziedzińcu Budynku S wystąpi nowohucki artysta Paweł ‘Bohater’ Dróżdż, zaś w tej samej przestrzeni o godz. 16.00 Chór GospelSenior pod dyrekcją Lei Kjeldsen –  pierwszy w Krakowie chór gospel, w którym śpiewają sami seniorzy. Dzień zakończą koncerty zespołów Harat i Babu Król. Szczegółowy program znajdziecie na  stronach rawelin.org oraz okn.edu.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta