Nowa Huta w animacji 3D [VIDEO]

Powstała niezwykła animacja o Nowej Hucie

Niezwykłą animację przygotowało Muzeum Krakowa. Sprawdźcie, jak mogła wyglądać Nowa Huta.

 

Dziś świętujemy 71. urodziny Nowej Huty. 23 czerwca 1949 roku rozpoczęto budowę pierwszego bloku mieszkalnego w Nowej Hucie, na dzisiejszym os. Wandy.

– Animacja w krótkiej i obrazowej formie ukazuje zaplanowaną, „idealną” formę układu urbanistycznego Nowej Huty, a także jego zrealizowaną wersję - na fotografiach – czytamy na stronie Muzeum Krakowa.

Trochę historii

Konkurs na opracowanie przyszłego miasta wygrał zespół pod kierunkiem Tadeusza Ptaszyckiego. Warszawski architekt został generalnym projektantem Nowej Huty. Do 1960 roku kierował zespołem odpowiedzialnym za architekturę i infrastrukturę tej przestrzeni.

Najstarsze nowohuckie osiedla -  Wandy, Willowe i Na Skarpie były budowane od 1949 r. w południowo-wschodniej części Nowej Huty. Powstały z wykorzystaniem jedno- i dwupiętrowych domów projektu warszawskiego architekta Franciszka Adamskiego.

Decydujący wpływ na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną miasta wywarł realizm socjalistyczny, który obowiązywał w Polsce w latach 1949-1956. Cechowały go przede wszystkim symetryczne układy, monumentalizm, nawiązania do architektury historycznej.

Plan Nowej Huty oparto na pięcioboku. Jej centrum zostało ukształtowane wokół Placu Centralnego i arterii odchodzących od niego promieniście.

Osiedla wokół placu i te położone dalej – Teatralne, Górali, Krakowiaków, Zielone, Sportowe, Szkolne, Stalowe, Hutnicze, Ogrodowe – zostały zbudowane w nurcie socrealistycznym.

Znane budynki

Najbardziej znane realizacje to budynki przy Placu Centralnym, Teatr Ludowy, Kino Świt i Światowid, budynki Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.

Po przemianach polskiego października 1956 r. nastąpiło odejście od realizmu socjalistycznego. W architekturze był to czas budownictwa modułowego i wielkopłytowego.

Rozpoczął się okres modernizmu, którego przykładami są m.in.: Blok Szwedzki na os. Szklane Domy, szkoła tysiąclatka na os. Teatralnym, czy też tzw. helikopter – dziesięciopiętrowy blok na os. Centrum D.

Aby bliżej poznać historię Nowej Huty, warto zajrzeć do działającego obecnie w budynku dawnego kina Światowid Muzeum Nowej Huty.

Nowohuckie historie

Zachęcamy również do przeczytania reportaży, które publikowaliśmy na portalu www.70nh.pl, który LoveKraków.pl uruchomiło z okazji jubileuszu 70-lecia Nowej Huty.

Oto kilka z nich:

„Stylowa” ma twarz kobiety

Przyjechał budować Nową Hutę. Został w klasztorze do dziś

Wspomnienia pracownika huty. „Co rano w stronę bramy szła masa ludzi”

O pani Wandzie, co Nową Hutę budowała

Na mecze przychodziła cała Huta

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
News will be here