Nowe buspasy jeszcze w tym miesiącu

W najbliższym czasie autobusy tkwiące w korkach zyskają kilka nowych odcinków wydzielonych dla siebie pasów. W pierwszej kolejności stanie się tak na ul. Czarnowiejskiej i al. Focha, ale to jeszcze nie całość planów. Ma to być część działań poprawiających atrakcyjność komunikacji miejskiej.

Wydzielone pasy mają ułatwić przejazd autobusów tam, gdzie notowały one dotychczas opóźnienia. W przypadku al. Focha i ul. Czarnowiejskiej odbędzie się to bez uszczerbku dla kierowców. Jezdnia jest tam wystarczająco szeroka, by po zwężeniu istniejących pasów zmieścił się jeszcze jeden – tak jak to miało miejsce wcześniej na ul. Brodowicza.

Projekty są już zatwierdzone. Na al. Focha buspas pojawi się od skrzyżowania z ulicą Kraszewskiego, w stronę Alej Trzech Wieszczów. Na ul. Czarnowiejskiej – od al. Kijowskiej, też w stronę Alej. Efekty mają być widoczne jeszcze we wrześniu.

W przygotowaniu

Mniej zaawansowane jest przygotowanie buspasa na ul. Wielickiej. Miałby obowiązywać od ul. Teligi do ul. Bieżanowskiej. – Tam dla autobusów chcemy przeznaczyć trzeci z istniejących pasów. Oceniamy, że dwa pasy są w stanie obsłużyć w tym miejscu ruch samochodów – zapowiada Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu. Propozycja urzędników jest teraz opiniowana przez policję, więc na przekazanie do realizacji trzeba będzie poczekać jeszcze przynajmniej dwa-trzy tygodnie.

Urzędnicy nie rezygnują też z zapowiadanych wcześniej planów. Chcą w dalszej kolejności wydzielić pas dla autobusów na Lublańskiej, od ronda Polsadu do ronda Barei. Otwarta pozostaje natomiast kwestia ulicy Pilotów, gdzie sytuacja jest jeszcze monitorowana.

Koniec prac przy łącznicy

Z mapy zniknie natomiast buspas, który wkrótce nie będzie już potrzebny. W przyszłym tygodniu mają się zakończyć wszystkie utrudnienia związane z budową łącznicy Zabłocie-Krzemionki. W związku z tym zlikwidowany zostanie wydzielony dla autobusów pas na ul. Powstańców Śląskich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza Zwierzyniec Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale