Nowe naklejki na ekranach skuteczniej ochronią ptaki

Ekrany z naklejonymi paskami już wcześniej można było zobaczyć na łącznicy Zabłocie-Krzemionki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na przezroczystych ekranach akustycznych zamiast naklejek z drapieżnikami będą naklejane paski, które lepiej ostrzegają ptaki przed kolizją.

Pierwsze ekrany "w paski” widoczne są już np. na estakadzie w ciągu ulic Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich, na ul. Kotlarskiej oraz na ul. Jasnogórskiej. Obecnie oklejane są następne ekrany: na ulicach Opolskiej i Lublańskiej.

Jak zauważyli ornitolodzy, paski umieszczone na szkle (naklejane na ekranach poziomo lub pionowo) pozwalają ptakom zauważyć przeszkodę wcześniej.

Sylwetki drapieżników natomiast nie są odbierane przez ptaki jako zagrożenie, tylko stały element przestrzeni. Ornitolodzy tłumaczą, że lecące ptaki mają do nich podobny stosunek, jak do liści, drzew czy innych obiektów. Nie spodziewają się zatem, że lecąc obok, natrafią na szklaną ścianę. Efekt jest spotęgowany, gdy w ekranie tak jak w lustrze odbija się krajobraz z zielenią.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale