Nowe osiedle w pobliżu Łąk Nowohuckich. Ulica do przebudowy

fot. Archiwum

Przy ulicy Tomickiego w Czyżynach trwa budowa Osiedla Botanika. Docelowo mają tam powstać trzy bloki po ok. 200 mieszkań. Przy tej okazji przebudowana zostanie ulica Tomickiego. Inwestycja drogowa właśnie uzyskała najważniejsze pozwolenie.

Deweloper reklamuje osiedle jako jedno z niewielu, w których będzie można swobodnie zaparkować swój samochód. Mają to zapewnić garaże podziemne i parkingi przy budynkach. Potrzebny jest też jednak dojazd, bo ulica Tomickiego w takiej formie, jaką ma obecnie, nie poradzi sobie z obsługą ruchu samochodów ani nie będzie bezpieczna dla pieszych.

Stąd też plan rozbudowy. Na części swojej długości ulica zostanie tylko wyremontowana, większość jednak wymaga inwestycji zakrojonej na szerszą skalę, w tym budowy zupełnie nowych odcinków.

W ostatecznej formie aż do samego osiedla ulica będzie miała po jednym pasie ruchu w obydwie strony. Od al. Jana Pawła II będzie tam można dojść chodnikiem po zachodniej stronie, a bliżej osiedla pojawi się szeroki ciąg pieszo-rowerowy przebiegający równolegle do jezdni.

W lutym zostało już wydane zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, które jest najważniejszym z dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia prac. W ciągu najbliższych dwóch tygodni okaże się, czy nie wpłynęły odwołania.

Oczekiwany plac zabaw

Ulica Tomickiego ma dość skomplikowany przebieg – w praktyce to dwa równoległe do siebie ciągi, z czego przebudowa ma dotyczyć tego po zachodniej stronie, a nie drogi prowadzącej do istniejących już bloków.

Jednak również dla dotychczasowych mieszkańców coś się w najbliższym czasie zmieni. Na terenie zielonym pomiędzy blokami ma powstać nowy plac zabaw. Zarząd Zieleni Miejskiej chce w tym roku przygotować potrzebne dokumenty, a w przyszłym przeprowadzić prace.

Starania o tę inwestycję trwały długo, w sprawę zaangażowali się zarówno radni, jak i mieszkańcy. – To ważne, że udało się sprawę nagłośnić, bo ten rejon Krakowa był zaniedbywany przez całe lata. Teraz coś zaczęło się dziać – ocenia Tomasz Poller, radny Rady Dzielnicy XIV Czyżyny.

tutaj

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale