Nowe otwarcie na sztukę w Teatrze Ludowym

Spektakl "Gdy przyjdzie sen" w Teatrze Ludowym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teatr Ludowy rozpoczyna kolejny sezon artystyczny. Warto bliżej przyjrzeć się nie tylko samym spektaklom, ale i projektowi „Przewodnicy zmysłów”. W jego ramach powstanie instalacja teatralna dla osób niewidomych i słabowidzących. Będzie to zatem zupełnie nowe otwarcie na sztukę.

Na początku sprawdźmy, co teatr przygotował dla widzów. W najbliższy piątek, 21 września, sezon otworzy sztuka „Gdy przyjdzie sen” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. To tragikomedia ludzkich zachowań, kryminał i miłosna tragedia w jednym, rozgrywająca się w małej miejscowości.

– Spektakl opowiada w pewnym sensie o polowaniu na czarownice. Czy żyjąc w małej społeczności można być nadal indywidualnością? To też opowieść o próbie znalezienia swojej winy i miejsca kobiety w małej społeczności – mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego.

Miesiąc później zobaczymy sztukę opowiadającą historię rodziny żyjącej w strefie przymusowego wysiedlenia wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu. Początkiem grudnia na Dużej Scenie premiera „Mistrza i Małgorzaty” w reż. Pawła Passini.

To nie koniec, bo w planach są również „Historia edukacji seksualnej” w reż. Anety Groszyńskiej oraz „Opowieść podręcznej” w reż. Marcina Libery. W ostatnim z wymienionych spektakli ponownie pojawi się tematyka kobieca. – Będziemy powracać do tego wątku – zaznacza Bogajewska.Fot. Klaudyna Schubert/mat. prasowe Teatru Ludowego

Czas na projekt

Teatr Ludowy rozpoczął również realizację projektu „Przewodnicy zmysłów”, który ma na celu stworzenie instalacji teatralnej dla osób niewidomych i słabowidzących.

Do tej pory odbyły się już dwa kilkugodzinne spotkania z uczestnikami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6. Według planów, projekt zakończy się w 2020 roku.

– Okazało się, że nasze wcześniejsze założenia pozostały „papierowe”. Nie braliśmy pod uwagę, że dzieci posługujące się czterema zmysłami, mają piąty – wyobraźnię. Otwieramy się na doznania tych osób i chcemy, aby nauczyły nas, jak możemy im pomóc – tłumaczy artystka Justyna Łagowska.

Teatralna forma spektaklu zakłada nowatorskie wykorzystanie rekwizytów i kostiumów, używanych nie tylko przez aktorów.

– Wraz z osobami niewidomymi chcemy sprawdzić inne sposoby widzenia i jak opowiedzieć o świecie scenicznym za pomocą innych zmysłów. Istotne, że będzie to proces. Nie przychodzimy z gotowymi receptami i wiemy, jak to powinno się robić. Tutaj liczą się otwartość dwóch stron na siebie, empatia, ale i wymaganie od siebie nawzajem – tłumaczy Katarzyna Peplińska-Pietrzak z Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od dzieci dla dzieci

To nie jedyna interesująca inicjatywa, jakiej podjął się Teatr Ludowy. Kolejna jest realizowana we współpracy z Vat Teater w Tallinie, Tesinskim Divadlo z Czeskiego Cieszyna oraz Kolibri Theatre for Childrenand Youth w Budapeszcie.

– Polscy twórcy odwiedzą poszczególne teatry i poprowadzą dwudniowe warsztaty oparte na poezji Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz jej tłumaczenia na języki czeski, estoński i węgierski. W trakcie następnych wizyt w teatrach będą nam towarzyszyć aktorzy z danego kraju – mówi Małgorzata Bogajewska.

Sumą wszystkich przygód w różnych krajach będzie interaktywny spektakl „Lokomotywą przez świat” w reżyserii Magdaleny Miklasz, którego premiera odbędzie się 9 grudnia na Scenie Stolarnia.

 

 

comments powered by Disqus