Nowe place zabaw i remonty starych

Smoczy Skwer fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejne Smocze Skwery powstaną w tym roku w Krakowie. Realizacji ma się doczekać też cała lista projektów, które zwyciężyły w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, a obejmują rewitalizację istniejących placów zabaw lub budowę nowych.

Średnio trzy na rok

Smocze Skwery to charakterystyczne place zabaw, nawiązujące wyglądem poszczególnych elementów do postaci smoka. Od 2012 roku, kiedy zbudowano pierwsze takie obiekty na Bulwarze Inflanckim, obok Nowohuckiego Centrum Kultury i przy ulicy Zachodniej, powstało ich dziewięć. Zainteresowanie, jakim się cieszą, pokazuje, jak bardzo brakuje w mieście nowoczesnych, bezpiecznych miejsc do zabawy.

Miasto buduje średnio trzy skwery w roku. Koszt jednego wahał się jak dotąd od 600 do prawie 959 tysięcy złotych, a w tym roku w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 3 miliony złotych. Nowe place mają powstać w Parku Maćka i Doroty w Swoszowicach, na Plantach Bieńczyckich oraz w jeszcze jednej, niesprecyzowanej jak dotąd lokalizacji – w którejś z dzielnic, które jeszcze nie mają takiego terenu.

Dokończone mają też zostać prace przy skwerze budowanym w ramach zagospodarowania Parku Łobzów. – W kolejnych latach planowana jest realizacja Smoczych Skwerów w pozostałych dzielnicach – informuje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Głosowanie pokazało potrzebę

Oprócz obiektów budowanych powstających z inicjatywy miasta, w planach są także te, na które zagłosowali mieszkańcy w ramach ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Projekty związane z placami zabaw stanowiły sporą część wszystkich zaproponowanych pomysłów. W kilku dzielnicach to właśnie one zdobyły najwięcej głosów mieszkańców i zostały przeznaczone do realizacji.

W Krowodrzy mieszkańcy zdecydowali o rewitalizacji istniejących skwerów, m.in. przy Młynówce Królewskiej i w Parku Wincentego á Paulo. Nowy przewidziano przy Filii Szkoły Podstawowej nr 97 przy ul. Armii Krajowej, a niewielki „ogród zabaw” ma stanąć w Parku Dębnickim. Największy, w którym równocześnie mogłoby się bawić nawet 80 dzieci, powstanie natomiast w Parku Jordana.