Nowe sygnalizatory czekają od miesięcy. ZIKiT włączy je wiosną

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na przełomie września i października na rondzie Grunwaldzkim ZIKiT zamontował nowe sygnalizatory. Światła od tego czasu stoją nieużywane, zawinięte czarną folią. Urzędnicy zapowiadają, że wkrótce zostaną uruchomione.

Słupy z nowymi sygnalizatorami stanęły w kilku punktach skrzyżowania. Jeszcze w październiku urzędnicy tłumaczyli, że chodzi o usprawnienie ruchu i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – zwłaszcza dla kierowców jadących od strony ulicy Monte Cassino w stronę mostu Dębnickiego. Do tej pory często dochodziło tam do niebezpiecznych zdarzeń.

Samochody mają się zatrzymywać na skrzyżowaniu w nieco innych miejscach. Linia zatrzymania po przejechaniu przejścia dla pieszych przy Centrum Kongresowym zostanie przesunięta, a nowa pojawi się przed torami tramwajowymi, na jezdni w stronę mostu Dębnickiego. Przy tej okazji ZIKiT ustawił też nowe sygnalizatory przypominające o pieszych i rowerzystach przy skrętach w prawo.

Czekali na ocieplenie

Od jesieni nic się jednak w tej sprawie nie zmieniło. Nowe sygnalizatory ciągle stoją zawinięte czarną folią. ZIKiT tłumaczy, że przez zimę nie można było wykonać oznakowania poziomego, a bez niego nie da się zmienić organizacji ruchu.

– Pod względem technicznym wszystko jest już gotowe. Żeby jednak uruchomić sygnalizację, musimy najpierw zmienić malowanie na rondzie. Można będzie to zrobić, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne, a więc gdy temperatura w nocy będzie wynosić przynajmniej 5 stopni – tłumaczy Piotr Hamarnik z biura prasowego miejskiej jednostki.

Więcej zmian

Wiosenne malowanie pasów przyniesie zmiany nie tylko na rondzie Grunwaldzkim. Od nowa wyznaczone zostaną pasy ruchu na całych Alejach Trzech Wieszczów. Buspasy zostaną poszerzone, trochę mniej miejsca będą mieć za to kierowcy samochodów. Zostanie też wprowadzone ograniczenie prędkości do 50 km/h. Więcej o tych planach pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale