Gender,Warhol i Auschwitz. Nowe wystawy w MOCAK-u

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już 14 maja w MOCAK-u nastąpi otwarcie kilku interesujących wystaw. „Gender w sztuce”, „Pracownia światła” czy „Polska – Izrael– Niemcy. Doświadczenie Auschwitz” to tylko niektóre z propozycji, z którymi warto się zapoznać.

Kolekcja MOCAK-u

Szósta już odsłona wystawy Kolekcji MOCAK-u jest prezentacją dzieł międzynarodowych artystów pozyskanych do zbiorów Muzeum w przeciągu ostatnich lat. Obecnie, prezentacja podzielona jest na kilka działów: konceptualizm, wideo, rzeźba oraz obiekt. Wyjątkowo, w ramach przestrzeni wystawy stałej pokazujemy także wystawę czasową „Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz”, która związana jest z 70. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz oraz „Andy Warhol Dziesięć portretów Żydów XX wieku”.

Kolekcja MOCAK-u jest tworzona od 2010 roku. Na początku 2012 liczyła prawie 2000 obiektów. Dzisiaj Muzeum posiada w swoich zbiorach niemal 4000 prac 207 artystów polskich i zagranicznych.

Gender w sztuce

Zapewne nikt nie przejdzie obojętnie obok wystawy „Gender w sztuce”. Studia Genderowe badają zależność płci od historii i kultury. O tym, kim w danym momencie jest mężczyzna, a kim kobieta, zależy od tego, kto manipuluje tymi wizerunkami. Przez wieki koncepcja gender znajdowała się w rękach religii, która osobom odmiennych płci narzucała określone role społeczne. W przekonaniu wielu ludzi stało się to prawem natury. Większość religii sprowadzała kobietę do roli płci słabszej i podporządkowanej. Wystawa podejmuje próbę zrozumienia mechanizmów tej manipulacji. Wystawa w MOCAK-u wpisuje się w obszar refleksji nad dążeniem człowieka do tego, aby płeć przestała być produktem ideologicznym, a stała się indywidualną decyzją człowieka. Wystawa ma charakter międzynarodowy i zaprezentuje prace około czterdziestu artystów, wśród których znajdą się m.in.: Marina Abramović & Ulay, Ane Lan, Florian Aschka, Maja Bajevic, Vanessa Beecroft, Piotr Blamowski, Judy Chicago, Gustave Courbet, Bolesław Cybis, Edward Dwurnik, EVA & ADELE, Andrea Fraser, Katarzyna Górna, Marie-Ange Guilleminot, Debora Hirsch & Iaia Filiberti, Bartek Jarmoliński.

Pracownia światła

UNESCO ogłosiło rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. W Galerii Re prezentowane będą projekty lamp studentów Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Powstawały one od 2002 do 2014 roku w Pracowni Projektowania Konceptualnego prof. Piotra Bożyka. Kluczem do programu dydaktycznego Pracowni Projektowania Konceptualnego jest ambicja tworzenia rzeczy zaskakujących. W prezentowanych obiektach wykorzystano  najnowsze i tradycyjne dla przemysłu oświetleniowego materiały (metal, drewno, tkanina). Źródłem światła w tych projektach są energooszczędne żarówki LED. Dają one nowe możliwości kształtowania lamp, a użytkownik może bezpiecznie ich dotykać. Konstrukcja lamp umożliwia ich różnorodną aranżację. Jest to design interaktywny. Użytkownik staje się współtwórcą, który wprowadza zmiany w układzie i wyglądzie lampy. Integracja użytkownika z obiektem ma ukazać, że design służy nie tylko przestrzeni, ale przede wszystkim człowiekowi.

Andy Warhol Dziesięć portretów Żydów XX wieku

Na wystawie ukazany zostanie tytułowy cykl z przedstawieniem najwybitniejszych osobowości XX wieku pochodzenia żydowskiego. Wśród nich znajdują się politycy, naukowcy, jak i ludzie związani ze światem kultury, między innymi Albert Einstein, Sigmunt Freud, Golda Meir, Gertrude Stein czy Franz Kafka.

Andy Warhol, jeden z najwybitniejszych twórców popartu, modelował twarze znanych osób. Podobnie eksperymentował z własnym portretem. Jeden z nich również pojawi się na wystawie.

Indrė Šerpytytė, 1944–1991

W Polsce, cykl Indrė Šerpytytė, zostanie zaprezentowany po raz pierwszy. Wystawa brytyjskiej fotografki litewskiego pochodzenia podejmuje temat zniewolenia, walki z nim oraz potrzeby pamięci o tej walce. Przedstawia ją w dwóch uzupełniających się cyklach. Pierwszy z nich, „Dawne budynki NKWD, MWD, MGB, KGB”, dotyczy tajnych miejsc, w których sowieckie służby bezpieczeństwa przetrzymywały, torturowały i nierzadko zabijały litewskich dysydentów. Te z pozoru zwykłe wiejskie domki (dziś przywrócone do mieszkalnej funkcji) zostały sprowadzone do postaci miniaturowych modeli, przedstawionych na wyciszonych fotografiach. Podobnie nieuchwytne i wyciszone jest to, co się kryje w lesie, głównym temacie cyklu „Leśni bracia”: to tu ukrywali się partyzanci, na których polowały tajne służby, tu również znajdują się dziś ich masowe groby. Widoczny jest tylko las – jeden z najważniejszych motywów kultury litewskiej.

Polska – Izrael– Niemcy. Doświadczenie Auschwitz

Wystawa nawiązuje do obecności Auschwitz w dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym. Pokazuje, jak współcześni artyści z Polski, Izraela i Niemiec interpretują przeszłe wydarzenia. Chodzi o prace odnoszące się do Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, czyli najbardziej tragicznego symbolu stworzonego przez człowieka. Wystawa „Polska – Izrael – Niemcy” prezentowana jest w przestrzeni kolekcyjnej, Galerii Alfa oraz w Bibliotece. W przestrzeni tej można zobaczyć główną część wystawy pokazującą obecne myślenie o Auschwitz – prace siedemnastu współczesnych artystów pochodzących z Polski, Izraela i Niemiec. W Galerii Alfa będzie prezentowany historyczny sposób myslenia o Auschwitz. Po raz pierwszy w Polsce pojawią się prace Yehudy Bacona, ucznia Petera Kiena, który w obozie nauczył go rysunku. Biblioteka MOCAK-u zaprezentuje oryginalne rysunki pierwszego francuskiego wydania komiksu Michaela Kichki „Duxième génération, ce que je n’ai pas dit à mon père”. Artysta przedstawia historię relacji z ojcem, który jako jedyny w rodzinie przeżył obóz Auschwitz.