Nowohuckie szkoły zapraszają do siebie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Do 29 marca trwa rekrutacja do krakowskich szkół podstawowych. W nowohuckich placówkach trwają dni otwarte, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

Każdy uczeń ma pewność, że dostanie się do szkoły w obwodzie (według miejsca zamieszkania). Jednak ma również możliwość uczęszczania do dowolnej, innej placówki.

O przyjęciu decydują kryteria punktowe uchwalone przez Radę Miasta Krakowa. Najwięcej punktów dostanie kandydat, którego rodzeństwo uczy się już w danej szkole, oceniane są także wskazane placówki na pierwszym miejscu, droga rodzica z pracy czy siedziba szkoły.

Edukacja i zabawa dla kandydatów z opiekunami

Coraz więcej szkół decyduje się na organizowanie dni otwartych. To właśnie wtedy rodzice wraz z dziećmi mogą zobaczyć placówkę z innej perspektywy i zadać pytania nauczycielom. Szkoły przygotowują specjalne zajęcia, prezentacje, gry i zabawy dla najmłodszych. Nie brakuje także poczęstunków. W niektórych podstawówkach dni otwarte organizowane są cyklicznie.

– Przed nami trzecia odsłona (26 marca). Dwie poprzednie zakończyły się sukcesem. Zapraszamy zainteresowanych w godzinach popołudniowych, tak żeby dzieci mogły uczestniczyć z rodzicami. Dla kandydatów mamy przygotowane zajęcia sportowe, plastyczne, ruchowe i taneczne. Rodzice uczestniczą w wykładach tematycznych: o dojrzałości szkolnej dziecka czy wadach wymowy u dziecka. Najbliższy temat, to jak przygotować dziecko do nauki w szkole – tłumaczy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 88 z osiedla Szklane Domy, Anna Mroczkowska.

W sobotę (19 marca) dzień otwarty organizuje Szkoła Podstawowa im. Bogdana Jańskiego. Jak tłumaczy dyrektor Mariusz Stachnik, weekend jest lepszym czasem na takie spotkanie, ponieważ można spokojnie zobaczyć całą szkołę, a nauczyciele skupiają się w 100% na rodzicach i uczniach.

– Naszą tradycją jest to, że uczniowie ze starszych klas oprowadzają uczestników po szkole. Rodzice, którzy do nas przychodzą, najczęściej pytają o wielkość szkoły, liczebność klas czy atmosferę. Istotny jest też brak zmian w planie, więc osobiście nie przewiduję zajęć dłużej niż do godziny 15:15 – wyjaśnia Stachnik.

I choć istnieje możliwość zapisów internetowych, szkoła woli spotkać się z rodzicami osobiście. – U nas jest taka zasada, że potrzebujemy spotkać się z rodzicami. Chcemy porozmawiać i przekazać, jak wygląda nasza praca. Jesteśmy szkołą, która jako gimnazjum miała bardzo dobrą opinię, i chcemy żeby tak zostało – kończy dyrektor.

Jedyna taka klasa

Niektóre placówki są już po organizacji dni otwartych. Na początku marca kandydatów zaprosiła Szkoła Podstawowa nr 87, należąca do Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2. W odróżnieniu od innych podstawówek każda klasa ma profil sportowy, a wśród nich siatkarski, szachowy czy gimnastyczny. Szkoła planuje także otwarcie nowego profilu: cheerleadingu.

– To będzie hit, ponieważ będziemy pierwszą taką klasą w Polsce. Cheerleading jest dyscypliną sportową, wkrótce zagości na olimpiadzie, więc liczymy, że to nasi uczniowie będą reprezentować kraj. Zgłaszają się też chłopcy, już dziś mamy grupę taneczną, w której występują dwa „rodzynki” z młodszych klas. To, że cheerleaderkami są tylko dziewczyny to stereotyp, związany z tańcem w przerwach meczów. Dyscyplina rozwija się w wielu różnych kierunkach , a „pompony” to tylko jedna z kategorii – podkreśla wicedyrektor SP nr 87, Violetta Michałek.

W maju pierwsze decyzje

Rekrutacja trwa do 31 marca. 8 maja w szkołach zawisną listy z wynikami naboru. Przez kolejny tydzień rodzice będą potwierdzać chęć uczęszczania dziecka do danej placówki. W Nowej Hucie i okolicach znajduje się łącznie 30 szkół podstawowych: 3 w Czyżynach, 6 w Mistrzejowicach, 7 w Bieńczycach, 3 na Wzgórzach Krzesławickich i 11 w Nowej Hucie.

26 szkół posiada świetlice, 22 posiadają stołówkę, pięć placówek posiada oddziały integracyjne. Informacje o wszystkich krakowskich podstawówkach można znaleźć na stronie rekrutacyjnej krakow.elemento.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny Mistrzejowice Bieńczyce Wzgórza Krzesławickie Nowa Huta
comments powered by Disqus