Nowości wydawnicze Międzynarodowego Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury, które w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia, jest wydawcą książek o historii architektury i sztuki, ochronie dziedzictwa kulturowego, zarządzaniu kulturą i miastem historycznym, a także eseistykę. Zapraszamy na nasze stoisko na Targach Książki w Krakowie (27-30 października) - nr B72. Wszystkie wydawnictwa w bardzo atrakcyjnych cenach!

Paul Lendvai, Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Wielka panorama dziejów Węgier, wolna od tematów tabu i uprzedzeń; pierwsze w Polsce tak kompleksowe ujęcie historii naszych południowych „bratanków”. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.

John Lukacs, Budapeszt 1900. Portret miasta i jego kultury, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Saga o mieście i epoce, która bezpowrotnie minęła oraz przypowieść o naszym wspólnym losie w Europie Środkowej. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.

Claudio Magris, O demokracji, pamięci i Europie Środkowej, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Teksty zebrane w książce O demokracji, pamięci i Europie Środkowej, w większości niepublikowane wcześniej po polsku, obejmują półwiecze eseistyki Claudia Magrisa. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.

Lucian Boia, Dlaczego Rumunia jest inna?, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Od lat siedemdziesiątych XX wieku nie ukazało się w Polsce żadne całościowe opracowanie dziejów Rumunii. Sam kraj przeszedł w tym czasie skomplikowaną i obfitującą w paradoksy drogę transformacji. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.

Koszycka moderna, album, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

W latach dwudziestych minionego wieku słowackie Koszyce stanowiły wibrujące centrum życia artystycznego. Dwujęzyczny katalog przybliża niezwykłą mozaikę artystycznych osobowości, współtworzących fenomen „koszyckiej moderny”. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.

Jacek Purchla, Kraków w Europie Środka, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Kraków w Europie Środka prof. Jacka Purchli doczekał się dwóch albumowych wydań. Nowa wersja wydobywa literacki, „biograficzny” aspekt książki. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.

„Herito” nr 24: Wzorowanie. Dizajn w Europie Środkowej, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Czy dizajn to dzisiaj tylko złudzenie? Jaki związek ma świadome projektowanie z sytuacją polityczną, ekonomiczną i społeczną? Powyższe pytania stawiają przed sobą autorzy najnowszego numeru kwartalnika „Herito”. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia


Herito, nr 22–23: Miasto jako dzieło sztuki, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Miasto to nie tylko idea i forma, ale także funkcja i proces. Innymi słowy, miasto to zwierciadło cywilizacji. Nie jest zatem przypadkiem, że w podwójnym numerze kwartalnika „Herito” towarzyszącym jubileuszowi dwudziestopięciolecia MCK postanowiliśmy zmierzyć się z pytaniem, czy miasto – a zwłaszcza współczesna metropolia – może być dziełem sztuki. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.

Tempus fugit. O czasie i przemijaniu, praca zbiorowa, Międzynarodowe Centrum Kultury 2016.

Dwujęzyczny album prezentuje obrazy pokazujące kulturowe źródła współczesnego doświadczenia czasu i przemijania. Więcej na: http://mck.krakow.pl/ksiegarnia.