Nowy park na Zabłociu. Otwarcie w pierwszy dzień wiosny [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Trawa, byliny i drzewa posadzone, scena, pawilon i ławki postawione - park Stacja Wisła teoretycznie już mógłby być otwarty dla krakowian, bowiem wszystkie prace zostały już w nim zakończone. ZZM czeka jednak na lepszą pogodę i słońce, żeby zieleń wyrosła, a mieszkańcy mogli cieszyć się z niej w pełni.

Park Stacja Wisła, który zlokalizowany został między ulicą Zabłocie a Bulwarami Wiślanymi, ma być dostępny dla mieszkańców Krakowa od marca.

– Otwarcie parku jest zaplanowane na pierwszy dzień wiosny – informuje Katarzyna Pernak-Opałka z Zarządu Zieleni Miejskiej oraz podkreśla, że ewentualne przesunięcie w czasie otwarcia nowego kompleksu, może wiązać się z niedogodnymi warunkami atmosferycznymi.

– Jesteśmy dobrej myśli. Obecnie czekamy na słońce oraz na to, żeby wyrosła trawa – zaznacza przedstawicielka ZZM.

Dopięte na ostatni guzik

Udało się nam wejść do nowego parku na Zabłociu i sprawdzić co już udało się w nim zrobić oraz jakich atrakcji mogą spodziewać się krakowianie.

Okazało się, że wszelkie prace zostały w nim zakończone.

– Wszystkie rośliny, które miały znaleźć się w parku, zostały posadzone – wyjaśnia Katarzyna Pernak-Opałka z ZZM oraz szczególnie zwraca uwagę na lipę oraz dwa dęby, który stanęły na terenie dawnego dzikiego parkingu. – Pierwszy raz posadziliśmy tak duże drzewa w krakowskim parku – lipa, której obwód pnia wynosi 100 cm oraz dwa dęby o obwodzie 50 cm – wymienia pracownik Zarządu Zieleni Miejskiej.

W sumie w parku Stacja Wisła przybyło ponad 40 nowych drzew. Zostały posadzone również byliny, krzewy oraz trawy ozdobne.

Serce parku z koncertami, kinem letnim i potańcówkami

W centrum zieleńca znajduje się wielofunkcyjna scena oraz pawilon parkowy. – Chcemy, żeby to miejsce przyciągało do parku mieszkańców. Planujemy wykorzystać scenę do organizacji kina letniego, koncertów czy potańcówek – podaje ZZM oraz tłumaczy, że nad parkietem zamontowana została metalowa konstrukcja, czyli stelaże, do których będzie można przymocować np. hamaki.

Drugim najważniejszym elementem parku, zlokalizowanym w jego sercu jest pawilon, który ma stać się centrum aktywności lokalnej. To właśnie w tym miejscu organizowane będą różnego rodzaju warsztaty i zajęcia dla najmłodszych. Prowadzenie ogrodu społecznego warzywnego (znajdującego się w bliskim sąsiedztwie pawilonu) to jedne z nich.

Oprócz sali warsztatowej, w pawilonie nie zabraknie również kawiarni czy sanitariatów. Zarząd Zieleni Miejskiej do miesiąca ma zorganizować przetarg na wyłonienie osoby, która będzie zarządzać budynkiem.

Winniczki, ptaki i owady w strefach przyrodniczych

Nowy park na Zabłociu podzielny został na kilka stref funkcjonalnych. Wśród nich znalazły się przestrzenie przeznaczone typowo pod rekreację i odpoczynek, jak również tzw. strefy przyrodnicze, do których krakowianie nie będą mieli wstępu. Obserwacja przyrodnicza wykazała bowiem występowanie w tych miejscach ślimaków winniczków, które ZZM chce uchronić.

Druga strefa przyrodnicza będzie obejmować specjalne budki dla ptaków i hotele dla owadów, a w jej pobliżu umiejscowiona jest łąka kwietna.

W parku sąsiadującym z ul. Zabłocie i Bulwarami Wiślanymi nie zabraknie także miejsca do zabawy dla dzieci oraz młodzieży, dla której specjalna przestrzeń wyznaczona została w pobliżu muru – pozostałości po dawnej stacji.

Plac zabaw z prawdziwego zdarzenia – na razie w fazie planowania

Pomimo, że w nowym parku postawiono dużą ilość oryginalnych ławek (np. na szynach) i sprzętu do rekreacji, brakuje urządzeń typowo zabawowych dla najmłodszych.

– Z racji wymiarów parku, nie byliśmy w stanie stworzyć na jego terenie pełnowymiarowego placu zabaw – komentuje Katarzyna Pernak-Opałka z ZZM oraz zaznacza, że budowa placu zabaw z prawdziwego zdarzenia planowana jest przy pobliskiej działce, którą miasto chce pozyskać od PKP.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
News will be here