Nowy rozkład PKP. Łącznica skróci podróż do Zakopanego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od niedzieli 11 czerwca wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Dla pasażerów z Krakowa oznaczają one przede wszystkim krótszy czas podróży do Zakopanego. To jednak jeszcze nie wszystko.

Za dwa tygodnie pasażerowie skorzystają z nowej łącznicy kolejowej, która została wybudowana w Suchej Beskidzkiej. Czas przejazdu najszybszego pociągu w relacji Kraków-Zakopane skróci się dzięki temu o 14 minut. Na tej trasie powstał też nowy przystanek – Sucha Beskidzka Zamek i to tam – a nie na stacji Sucha Beskidzka – będą się zatrzymywać składy jadące do stolicy Tatr.

Druga w grudniu, trzecia w planie

To jedna z trzech planowanych łącznic, bez których połączenia kolejowe do Zakopanego ciągle nie są w stanie konkurować pod względem czasów przejazdu z transportem kołowym. Drugą w kolejności będzie ta budowana obecnie w Krakowie, między przystankami Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki. Pozwoli ona zaoszczędzić kolejnych kilkanaście minut, bo pociągi nie będą musiały dojeżdżać do Krakowa Płaszowa i zmieniać kierunku jazdy.

Prace w Podgórzu mają się zakończyć we wrześniu, ale potem trzeba jeszcze przeprowadzić wszystkie przewidziane w przepisach odbiory. Dlatego pierwsi pasażerowie pojadą nad skrzyżowaniem Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich w grudniu.

Na realizację czeka natomiast jeszcze trzecia łącznica, w Chabówce. Dopiero po jej ukończeniu przejazd dotychczasową trasą z Krakowa do Zakopanego skróci się do 2 godzin 15 minut. Skrócenie przejazdu do 1 godziny i 40 minut byłoby możliwe tylko poprzez skierowanie pociągów nową trasą, po wybudowaniu linii Podłęże-Piekiełko. Warto jednak pamiętać, że równolegle prowadzone są inwestycje drogowe i czas przejazdu samochodem do Zakopanego również będzie się skracał.

Co jeszcze w nowym rozkładzie

Czerwcowe zmiany w kursowaniu pociągów powinni na pewno sprawdzić pasażerowie podróżujący do Lublina, ze względu na prace remontowe prowadzone między Warszawą a Lublinem. – Pasażerowie z Krakowa, Katowic, Kielc oraz Wrocławia dojadą składami PKP Intercity do Dęblina. Stamtąd zostaną zabrani autobusami do Lublina. Po drodze autokary zatrzymają się również w Nałęczowie i Puławach. Liczba pociągów z południa Polski, kursujących przez Radom, pozostanie bez zmian – zapowiada Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Ponadto od 11 czerwca pociąg EIC Tatry relacji Warszawa – Zakopane będzie kursował codziennie, a nie jak do tej pory jedynie w weekendy.