O drodze do niepodległości w dziewięciu odsłonach

Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – to nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie. W Gmachu Głównym zobaczymy prace m.in. Jacka Malczewskiego, Witolda Pruszkowskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków czy Artura Grottgera. Jak wyglądała droga do powstania II RP? Jakie idee inspirowały marszałka? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć ekspozycja.

– To wystawa wysmakowana, opowiadająca o marzeniach i ideach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Pokazujemy dzieła wybitne, a wśród nich takie, które w Polsce jak dotąd nie były prezentowane. Tutaj Józef Piłsudski przemawia i poprzez wyjątkowe dzieła pokazuje swoje myśli i czyny – zaznaczał podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Andrzej Betlej.

Obrazy, grafiki, rzeźby, mundury, mapy, broń, odznaczenia, medale… Te wszystkie eksponaty tworzą skłaniającą do refleksji opowieść o polskich tradycjach walki o niepodległość, leżących u podstaw legionowego zrywu i restytucji państwa w 1918 roku. Łącznie na wystawie można zobaczyć ponad 750 obiektów.

Dziewięć rozdziałów

Znajdująca się na parterze wystawa została podzielona na 9 części.

– Nie chciałam, aby była to biograficzna wystawa. Mamy tu do czynienia z wielowątkową wystawą. Tytuły poszczególnych działów zostały zaczerpnięte z pism Józefa Piłsudskiego. Najbardziej symboliczną częścią ekspozycji jest „Niewola”, podzielona na trzy pomniejsze wątki – zaznacza Wacława Milewska, kurator wystawy.

Kolejne z nich to „Pod czerwonym sztandarem”, ”Polityka walki czynnej”, „Mary Ojczyzny”, „Legiony Polskie”, „Koniec epopei legionowej”, „Polonia devastata”, „Granice w ogniu” i „Polonia Restituta”.

Z całego świata

Aby zilustrować najważniejsze tematy związane z niepodległością, muzeum wypożyczyło dzieła sztuki z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucji m.in. z Biblioteki Polskiej w Paryżu, Musee des Beaux-Arts d’Angers, Snite Museum of Art z Indiany w USA.

Z Paryża sprowadzono monumentalny obraz Leona Wyczółkowskiego „Rycerz wśród kwiatów” oraz dzieło Horacego Verneta „Polski Prometeusz”, a z Angers pracę Leona Cognieta „Polski chorąży lansjerów na murach Paryża”. Z USA przyjechała do nas pierwsza i jak dotąd nieznana w Polsce wersja „Śmierci Ellenai” Jacka Malczewskiego pod tytułem „Śmierć wygnanki”.

Wypożyczono również dzieła z polskich muzeów narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Dzięki temu zobaczymy nie pokazywane od 30 lat w Krakowie rysunki Artura Grottgera, obraz „Sybirak” Jacka Malczewskiego z prywatnych zbiorów, wczesny rysunek Wojciecha Weissa prezentujący scenę z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

W przestrzeni „Niepodległości” pojawił się również po raz pierwszy pokazywany w naszym mieście obraz Malczewskiego „Orfeusz i Eurydyka”, pochodzący z prywatnych zbiorów. Po raz pierwszy są również prezentowane „Pogrzeb w czasie strajku” Stanisława Fabiańskiego i grafika Feliciena Ropsa „Spokój panuje w Warszawie”.

Wielkie odkrycie

Największym odkryciem – jak mówi kuratorka wystawy Wacława Milewska – jest chorągiew z czasów konfederacji barskiej.

– W trakcie przygotowań do ekspozycji okazało się, że w posiadaniu MNK znajduje się absolutny unikat: sztandar konfederacki. To odkrycie na miarę 250. rocznicy zawiązania konfederacji – przyznaje Milewska.

Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego można oglądać do 27 stycznia 2019 roku. Wystawę można również zwiedzić wirtualnie na platformie Google Arts&Culture. Więcej informacji na ten temat >>>> TUTAJ

 

 

comments powered by Disqus