O spotkaniu ludzi z różnych klas. „Vernon Subutex” na deskach Teatru Słowackiego

Spektakl Vernon Subutex fot. Agnieszka Stolarska

W najbliższą sobotę startuje Boska Komedia. W ramach festiwalu będzie można przedpremierowo zobaczyć spektakl „Vernon Subutex” w reżyserii Wiktora Rubina. Na deskach Teatru im. J. Słowackiego widzowie zobaczą sztukę opowiadającą o spotkaniu ludzi z różnych warstw społecznych. Jakie będzie to spotkanie?

W najbliższą sobotę startuje Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia. W jego ramach będzie można przedpremierowo zobaczyć spektakl „Vernon Subutex” w reżyserii Wiktora Rubina. Pokazy odbędą się 9 grudnia o godzinie 18.00 i 10 grudnia o godzinie 17.00 na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego.

W poszukiwaniu miejsca spotkań

„Vernon Subutex” to powieść francuskiej pisarki Virginie Despentes. Książka jest uważana za opus magnum autorki. Tytułowy bohater zostaje eksmitowany z mieszkania, a dorobek swojego życia pakuje do jednej walizki. Szukając noclegu, odwiedza dawnych przyjaciół i osoby zupełnie mu nieznane. Zawartość jego bagażu po jakimś czasie zaczyna budzić niepokój wpływowych osób. I w tym momencie zaczynają się poszukiwania Venona…

– Jednym z tematów książki jest poszukiwanie miejsc spotkań ludzi z różnych klas społecznych. Na co dzień otaczamy się ludźmi z podobnych warstw, a w spektaklu chcemy wyjść poza utarty podział – mówi reżyser Wiktor Rubin. – Znajdziemy tu również interesujący obraz społeczeństwa XXI wieku – to francuskie, przedstawione w książce, jest na tyle uniwersalne, że i Polacy mogą się w nim przejrzeć.

Na scenie zobaczymy 16 aktorów, którzy wcielą się w przedstawicieli różnych klas. Oczywiście każdy bohater będzie miał do opowiedzenia swoją własną historię.

– Jednym z ważnych wątków poruszanych w sztuce jest bezdomność. Z jednej strony jest używana jako straszak w celu socjalizacji, bo skończymy w taki sposób, z drugiej – budzi empatię – opowiada Rubin.

W trakcie spektaklu na żywo zabrzmi muzyka Krzysztofa Kaliskiego. Płynące ze sceny dźwięki pozwolą chociaż na moment zatrzymać się bohaterom i odrzucić nawykowe działania. Pomaga również spojrzeć na ludzkie słabości z wyrozumiałością.

Premiera spektaklu odbędzie się 5 stycznia 2018 roku w Teatrze im. J. Słowackiego.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale