„Od snu do snu” ze Zbigniewem Herbertem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Chociaż kolejna Noc Poezji dopiero w październiku, wiemy już, jaki będzie jej motyw przewodni. „Od snu do snu” to słowa zaczerpnięte z utworu Zbigniewa Herberta, stanowiącego list do krakowskiego poety Ryszarda Krynickiego.

2018 rok został ustanowiony przez Sejm rokiem Zbigniewa Herberta. Za kilka miesięcy, 28 lipca, minie dwadzieścia lat od śmierci poety, eseisty, twórcy słynnego poetyckiego cyklu „Pan Cogito”. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

Dzięki bezkompromisowości i wierności wyznawanym ideałom, jego wiersze na nowo odczytywały kolejne pokolenia. W swoich utworach odwoływał się do tradycji i filozofii greckiej czy chrześcijańskiej – zadawał w nich trudne pytania o świat, Boga czy sens życia.

Zapytany w 1981 roku na antenie Radiowej Jedynki przez Bogusława Sobczuka o swoją poezję w odniesieniu do polityki przyznał, że „poezja nie traktuje z nią na zasadzie akompaniatora”.

– Jeżeli ktoś odczytuje ją politycznie – nie mam na to żadnego wpływu. Poezja stoi wobec tablicy wartości moralnych, a polityk musi godzić się na kompromisy, ciągłe poszukiwanie optymalnych wyjść. Ta dziedzina działalności najmniej mnie interesuje. Uważam, że jeżeli poezja ma być jakimś wyrazem ludzkiej egzystencji, powinna poszukiwać wartości wiecznych, przynajmniej sprawdzonych w kulturze chrześcijańskiej, europejskiej, łacińskiej, basenu Morza Śródziemnego – stwierdził.

Będziemy śnić z Herbertem

Chociaż do ósmej edycji Nocy Poezji w Krakowie pozostało jeszcze dużo czasu, znamy już motyw przewodni nadchodzącego wydarzenia. Tym razem będzie to „od snu do snu” – słowa zaczerpnięte z wiersza Herberta, który jest poetyckim listem do poety Ryszarda Krynickiego. Kolejna odsłona wydarzenia odbędzie się w nocy z 6 na 7 października.

Jak na razie, miasto ogłosiło konkurs na organizację różnego rodzaju wydarzeń w ramach tej krakowskiej nocy, m.in. spotkań i pojedynków poetyckich, poezji w miejskiej przestrzeni czy gier miejskich i flashmobów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale