Odnaleziono trzy obrazy skradzione z Muzeum Narodowego w Krakowie

Kazimierz Pochwalski, Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego

Policjanci z wydziału kryminalnego stołecznej policji odnaleźli trzy obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, które zaginęły podczas II wojny światowej. Są to „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” Kazimierza Pochwalskiego, „Ananas” Józefa Panakiewicza i „Pejzaż z okolic Neapolu” Iwana Trusza.

Kolejne zaginione dzieła Muzeum Narodowego w Krakowie odnalezione. Tym razem stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego odnaleźli i zabezpieczyli obrazy zgrabione w czasie II wojny światowej. W styczniu odnaleźli w jednej z prywatnych kolekcji obraz Józefa Pankiewicza „Ananas” – losy dzieła były nieznane przez prawie 80 lat. Kolejne dwa dzieła udało się zabezpieczyć w marcu – były to „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” Kazimierza Pochwalskiego i „pejzaż z okolic Neapolu” Iwana Trusza.

„Musimy poczekać na oficjalną wycenę”

– Na trop portretu prezydenta Mościckiego wpadła kustosz MNK, Janina Skorupska-Szarlej. Dalsze działania potoczyły się szybko dzięki współpracy ze stołeczną policją oraz Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Andrzej Betlej.

Na razie trudno oszacować wartość obrazów. – Musimy poczekać na profesjonalną wycenę. Jednak biorąc pod uwagę nazwiska wybitnych malarzy możemy powiedzieć, że to bardzo cenne dzieła – mówi Martyna Dąbrowska, zajmująca się w MNK stratami wojennymi.

Trzy dzieła

Obraz „Ananas” Pankiewicza trafił do MNK w 1928 roku. W czerwcu 1940 zostało skonfiskowane przez niemieckie władze i przeniesione do biur Generalnego Gubernatorstwa. Jego losy pozostawały nieznane aż do 2016 r., kiedy to obraz został zidentyfikowany w jednym z albumów prezentujących twórczość Pankiewicza. W nocie katalogowej widniał dopisek: własność prywatna, Warszawa.

„Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” autorstwa Pochwalskiego to podarunek artysty dla Muzeum Narodowego w Krakowie w 1934 r. Następnie został przekazany do dekoracji gabinetu prezydenta miasta Krakowa. Pozostał tam do czasu wybuchu II wojny światowej, a później nigdy nie powrócił do muzeum. Został wystawiony na sprzedaż przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych w marcu.

Obraz Iwana Trusza „Pejzaż z okolic Neapolu” pojawił się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w marcu 2018 r. Obraz został podarowany Muzeum Narodowemu w Krakowie pod koniec lat 30-tych XX w. przez Stanisława Badeniego. Zaginął podczas II wojny światowej.

comments powered by Disqus