Odszedł Marek Pacuła – dyrektor Piwnicy pod Baranami

fot. youtube.com

W niedzielę po długiej chorobie zmarł reżyser, dziennikarz i dyrektor legendarnej Piwnicy pod Baranami w latach 1997 – 2010.

Marek Pacuła urodził się w 1945 roku w Bochni, był absolwentem wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował jako dziennikarz, scenarzysta i konferansjer. Był współautorem radiowych Spotkań z Balladą i wieczorów z balladą prowadzonych z Krzysztofem Materną w krakowskim klubie studenckim Nowy Żaczek. W latach 70. związał się z Piwnicą pod Baranami, w której występował z satyrycznymi monologami, a po śmierci Piotra Skrzyneckiego – spiritus movens kabaretu, został jej konferansjerem i dyrektorem artystycznym.

Zasłużony dla kultury

Marek Pacuła był autorem spektakli kabaretowych m. in. w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz Teatrze Powszechnym w Łodzi, autorem audycji na antenie Radia Kraków i felietonów satyrycznych w Szkle Kontaktowym w TVN 24. Za działalność artystyczną został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”. Od pięciu lat pozostawał w śpiączce, miał 72 lata.

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale