„Odważnie twórzmy pokój”. Betlejemskie Światło Pokoju w Krakowie

Betlejemskie Światło Pokoju fot. materiały prasowe

W najbliższą niedzielę 11 grudnia, w Krakowie odbędzie się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Tegoroczne wydarzenie upłynie pod hasłem „Odważnie twórzmy pokój”.

W tym roku po raz 26. Harcerze i harcerki zostaną strażnikami światła, które stanowi symbol pokoju i nadziei między narodami. Harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju w Svicie pod Popradem, przywiozą do Krakowa, a następnie przekażą polskim i ukraińskim harcerzom. Zostanie ono przekazane dalej na wschód – do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec i na północ do Danii.

Tradycją stało się już, że Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Betlejemskie Światło od austriackich skautów. A sama inicjatywa swój początek miała w Polsce w 1991 roku. Przekazanie światła odbywa się raz na Słowacji, raz w Polsce. Tym razem kolej przypadła na naszych południowych sąsiadów.

Światło w Krakowie

Przedstawiciele ZHP w najbliższą niedzielę odbiorą Betlejemskie Światło na Słowacji i przywiozą do Krakowa. Na terenie Starego Miasta od godzin porannych harcerze będą brali udział w harcerskiej grze miejskiej „Światłowody”, a o godzinie 16.00 na Wzgórzu Wawelskim będzie miał miejsce apel harcerski z udziałem kościelnych władz, województwa małopolskiego, miasta oraz harcerzami z Polski i zagranicy.

Po apelu w Królewskiej Katedrze na Wawelu będzie miała miejsce msza święta, a później uczestnicy przejdą ul. Grodzką na Runek Główny. Pod Ratuszem odbiorą z rąk Komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej lampiony z Betlejemskim Światłem. Mieszkańcy i reprezentanci hufców zabiorą ze sobą betlejemski płomień i zostaną Ambasadorami Światła poprzez przekazanie go do każdej gminy i powiatu w Małopolsce.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale