Odwiedź Sądeckie!

Nie ma większej przyjemności dla turysty niż odkrywanie nowych miejsc, ich badanie, sprawdzanie, smakowanie natury i delikatny powiew ciepłego wiatru. Tak odnalezione przestrzenie zapisują się w pamięci na całe życie. Sądecczyzna na zawsze pozostaje w otulanych słońcem wspomnieniach.


Sądeckie jest dla wszystkich…

Dla aktywnych

Jedną z największych atrakcji Sądeckiego jest kolej gondolowa w Krynicy-Zdroju. Wagoniki wspinają się po zboczu Jaworzyny na wysokość 1114 m. Podróż na szczyt trwa kilkanaście minut, a tam czekają wspaniałe widoki, stok narciarski, restauracje, karczma, przyrodnicza trasa edukacyjna, drogi rowerowe i pieszy szlak wiodący w otwarte gościnne ramiona Beskidu Sądeckiego. Ze szczytu Jaworzyny przy odpowiedniej pogodzie można obserwować cały Beskid Sądecki, część Beskidu Niskiego, Tatry, a przy dobrych warunkach pogodowych nawet Bieszczady.

Sądeckie jest jednym z najlepszym miejsc w Polsce do uprawiania narciarstwa. Na miłośników białego szaleństwa czeka kilkanaście stacji narciarskich. Część z nich należy do karpackiej elity – warto przyjechać i się o tym przekonać osobiście. Wcześniej w sieci można sprawdzić warunki szusowania, ceny, obejrzeć stoki (www.jaworzynakrynicka.pl, www.wierchomla.com.pl, www.ryterskiraj.pl, www.tylicz-ski.pl).

Latem trudno szusować na nartach, ale to żaden problem dla aktywnie wypoczywających. Góry czekają na rowerzystów, wędrowców, miłośników szalonego zjazdu. Parki linowe (Rytro - www.ablandia.pl, Krynica - www.parklinowykrynica.pl lub www.atrakcjekrynicy.pl, Stary Sącz - www.lemurpark.pl) zachęcają do bezpiecznego zmagania się z wysokością i własnymi słabościami, a jeśli już ktoś koniecznie chce zasmakować zimowej przygody w ciepłe miesiące, to doskonałym pomysłem będzie krynicka sankostrada nieopodal hali lodowej (www.sankostrada.pl). Od wiosny do późnej jesieni zapraszają też Rajskie Ślizgawki na krynickiej Górze Parkowej (www.pkl.pl), gdzie z centrum miasta można wyjechać historyczną kolejką linowo-terenową.

Nad wodą

Sądeckie to nie tylko góry, ale również wartkie rzeki i jezioro. Dla miłośników spływów szczególnie atrakcyjny jest Poprad spływający w Beskid Sądecki ze Słowacji. Rzeka w okolicach Muszyny zaprasza miłośników spływów pontonowych i kajakowych. Popradzki rafting jest doskonałą przygodą dla całej rodziny. Pozwala bezpiecznie zasmakować uroków dzikiej górskiej rzeki (www.czystafrajda.pl, www.splywpopradem.pl). Zwolennicy mniej dynamicznego smakowania przyrody powinni wybrać pływ tratwami z Piwnicznej do Rytra. To 10-kilomentrowa podróż wspaniałą popradzką doliną i okazja do oglądania natury z niecodziennej perspektywy (www.splywdolinapopradu.pl).

Sądeckim rajem dla żeglarzy jest sztuczny zbiornik wodny Jezioro Rożnowskie. To malownicze miejsce o zróżnicowanym krajobrazie. Na jeziorze znajduje się Wyspa Grodzisko (zwana „małpią wyspą”), która jest obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptactwa wodnego. W rejonie zbiornika gnieździ się ok. 165 gatunków ptaków. Nad wodą usytuowanych jest kilka miejscowości letniskowych: Tęgoborze, Znamirowice, Zbyszyce, Bartkowa, Gródek nad Dunajcem, Tabaszowa, Rożnów. Oczywiście na żeglarzy czekają wygodne przystanie, baza noclegowa i restauracje. Są też miejsca do wodowania i wyciągania łodzi oraz hangarowania i bazowania jachtów (www.znamirowice.pl).

Dobrej zabawy i wypoczynku nie byłoby bez kąpieli wodnych. Specjalne, objęte opieką ratowników WOPR, kąpieliska wyznaczono nad Jeziorem Rożnowskim. Doskonałym miejscem wypoczynku dla całej rodziny jest również Park Wodny „Stawy” w Starym Sączu (www.wstarymsaczu.pl), baseny na Zapopradziu w Muszynie (www.muszyna.pl) oraz kąpieliska w Tyliczu (www.domkiwlesie.pl), Piwnicznej (www.mgok.piwniczna.pl) i Chełmcu (www.basen.chelmiec.pl).

Wędrowanie

Na Sądecczyźnie przygotowano blisko 1000 km znakowanych szlaków turystycznych. Wędrówkom sprzyjają dobre warunki noclegowe, które zapewniono w kilku górskich schroniskach na Hali Łabowskiej, Wierchomli, Jaworzynie Krynickiej, Cyrli i Przehybie. Do podziwiania górskich panoram zachęcają wieże widokowe: na Eliaszówce w okolicach Piwnicznej, w Muszynie, Woli Kroguleckiej (w kształcie ślimaka), na szczycie Radziejowej i Jaworza (koło Ptaszkowej). Wyjątkowo prezentuje się „ślimak” w Woli Kroguleckiej. To jedyna wieża w tej części Karpat dostępna do samodzielnego zwiedzania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Przyroda

O sądeckiej przyrodzie napisano wiele książek i artykułów. Wyjątkowość tutejszej natury podkreśla niemal 200 pomników przyrody, kilkanaście rezerwatów i ścieżek przyrodniczych, park ekologiczny w Rytrze (www.rytro.pl) i muszyńskie ogrody: Magiczny, Sensoryczne (www.muszyna.pl) i Biblijne (www.muszynskieogrodybiblijne.pl). Szczególną atrakcją są mofety – mofeta im. Prof. Henryka Świdzińskiego w Złockiem koło Muszyny i mofeta w Tyliczu. To naturalne wypływy podziemnego CO2.

Sądeckie historyczne

Sądeckie to nie tylko góry, rzeki, jezioro i chroniona przyroda, to także region o niezwykłej i ciekawej historii. Miłośnicy architektury nie mogą pominąć nowosądeckiego Miasteczka Galicyjskiego i skansenu (www.muzeum.sacz.pl), gdzie zebrano kilka tysięcy eksponatów obrazujących dawne życie mieszkańców regionu. W wycieczce historycznej nie można też pominąć ruin twierdzy obronnej w Rytrze, zamku w Muszynie i Nowym Sączu.

Świetnym przykładem odtworzenia klimatu historycznego jest warownia Stara Baśń w Grybowie. Tu można zostać porwanym przez Tatarów, walczyć w pojedynku rycerskim, strzelać z łuku i przymierzyć suknię sprzed setek lat (www.zamekstarabasn.pl).

Sądeckie dla ducha

Zabytki sakralne to osobny sądecki unikalny zbiór. Do najcenniejszych obiektów należą: XVII-wieczna cerkiew św. Jakuba w Powroźniku (wpisana na listę UNESCO – www.muszyna.pl ), pochodzący z XIII w. klasztor ss. Klarysek w Starym Sączu (www.klaryski.stary.sacz.pl), starosądecki Ołtarz Papieski (www.opoka.sacz.pl), nowosądecka Bazylika oraz mnóstwo rozsianych po regionie drewnianych cerkiewek (http://www.powiat.nowy-sacz.pl/publikacje/artykuly/atrakcje_turystyczne.html) i kościołów.

Sądeckie dla smaku

Wyjątkowym sądeckim skarbem są miody i produkty pszczele dostępne w Stróżach w „Sądeckim Bartniku” (www.bartnik.pl) i w Kamiannej w pasiece „Barć” (www.kamianna.pl). „Barć” przez wiele lat dostarczała miód Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Najmłodszym sądeckim smakiem jest fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca. Fasola potrafi tak pobudzić kulinarną wyobraźnię, że powstaje z niej wędzona kiełbasa, pasztet, kotlety, a nawet keks! Fasola została wpisana na listę Dziedzictwa Kulinarnego Małopolski (www.piekny-jas.pl).

Symbolem Sądecczyzny są jabłka. Jabłka Łąckie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Są bazą do produkcji naturalnych i ekologicznych soków powstających wg tradycyjnych receptur w Tłoczni Maurera w Zarzeczu koło Łącka, Zakładzie Owoc Łącki w Olszanie i Tłoczni Owoców Pawłowski w Żbikowicach. Są nie tylko doceniane przez klientów, ale też regularnie wyróżniane przez jury specjalistycznych festiwali.

Wyjątkowe w skali Europy skarby ziemi sądeckiej ukryte są w jej głębinach – to wody mineralne. Na Sądecczyźnie opisano ponad 100 źródeł wód mineralnych różniących się między sobą składem i smakiem. Najbardziej znane znajdują się w Krynicy-Zdroju, Muszynie, Piwnicznej-Zdroju i okolicach. Wyróżniają się dużą zawartością sodu, potasu, magnezu, wapnia, fluoru, krzemu czy żelaza. Płynnego sądeckiego zdrowia można skosztować w pijalniach w Krynicy (http://www.krynica.pl/Pijalnie-w%C3%B3d-c72.html), Muszynie (www.muszyna.pl) i Piwnicznej (www.pijalnia-artystyczna.pl).

Warto odwiedzić Sądeckie. Wystarczy przyjechać raz – później wraca się tu jak do domu. Więcej informacji nt. atrakcji turystycznych ziemi sądeckiej znajdziecie Państwo na stronie www.nowosadecki.pl