Opieka nad kotami formą terapii

fot. LoveKraków.pl

Szpital Babińskiego rozpoczyna realizację nowego programu terapeutycznego. Opieka nad dziko żyjącymi kotami staje się elementem terapii prowadzonej w kilku oddziałach placówki.

Cztery stacjonarne oddziały Szpitala Babińskiego w Krakowie znajdujące się na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie podjęły się realizacji nowego programu terapeutycznego. – Polega on na opiece nad dziko żyjącymi kotami. Szpital otrzymał pięć ocieplonych domków dla kotów, którymi opiekować się będą pacjenci. Program opieki realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego – informuje Maciej Bóbr, rzecznik prasowy szpitala.

Odsunąć złe myśli

Większość domków znajduje się w ogródkach przy oddziałach. Pacjenci mają więc do nich łatwy dostęp. Sam program terapeutyczny polega na aktywizacji osób hospitalizowanych, pomaga przywracać odpowiedzialność i systematyczność własnych działań. Obowiązki osób opiekujących się zwierzętami to nie tylko dokarmianie, ale przede wszystkim dbałość o czystość domków, a także podawanie zwierzętom w karmie środków odrobaczających.

Troska o zwierzęta domowe nierzadko pozwala odsunąć myśli o własnym chorowaniu, działa mobilizująco i aktywizująco. Pacjenci już wcześniej dokarmiali żyjące dziko koty, jednak obecnie działania te będą ujęte w ramy programu, z elementami rywalizacji. Oczywiście udział w nich jest dobrowolny. Niektóre domki zostały ustawione w ten sposób, aby z okien oddziałów można było obserwować zachowania ich lokatorów – tłumaczy Bóbr.

 

comments powered by Disqus