Organizacja sesji UNESCO okazała się sukcesem?

Sesja UNESCO w Krakowie fot. Bartłomiej Banaszak, Narodowy Instytut Dziedzictwa

W Krakowie dobiega końca 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczestniczyło w niej prawie 2 tysiące delegatów ze 126 krajów. Podjęto około 250 decyzji, m.in. o wpisie na Listę światowego dziedzictwa zabytków Tarnowskich Gór czy Starego Miasta w Hebronie, które uznano również za dziedzictwo w zagrożeniu.

W najbliższą środę w Krakowie zostanie oficjalnie zamknięta 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W kongresie uczestniczyło około 200 delegatów ze 126 krajów, którzy przyjmą tego dnia raport końcowy. Do wtorku podjęto prawie 250 decyzji, jednak jak zaznacza Jacek Purchla, przewodniczący 41. sesji KŚD i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, liczba ta może się zwiększyć. Jeśli chodzi o organizację wydarzenia w stolicy Małopolski przyznaje, że z jego perspektywy osiągnięto sukces.

„Bez społeczeństwa obywatelskiego nie da się chronić kultury”

– Nie wypada chwalić dnia przed zachodem słońca, ale od dwóch dni otrzymuję wyrazy wdzięczności i uznania zarówno za organizację, jak i atmosferę panującą podczas sesji – mówi Jacek Purchla. – W pewien sposób sesja stała się przełomem, ponieważ otwarliśmy się na organizacje pozarządowe. Wiele z nich, które przybyły z innych kontynentów, chwaliło Polskę za to, ze otrzymali podczas tej sesji głos. Trzeba pamiętać, że bez społeczeństwa obywatelskiego nie będziemy skutecznie chronić dziedzictwa.

Dodał również, że wydarzenie pokazało, jak ważna jest kultura w prezentowaniu Polski na świecie.

Pod presją czasu

Polska miała niewiele czasu na przygotowania całej sesji – jak się okazuje, wszystko trwało siedem miesięcy.

– Wszyscy uważali, że damy radę, chociaż takie wydarzenia organizuje się przez dwa lata – mówi Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pełnomocnik rządu ds. organizacji 41. sesji KŚD. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasi goście czuli się przede wszystkim bezpiecznie, mając na uwadze to, że podczas poprzedniej sesji w Stambule doszło do zamachu wojskowego.

O bezpieczeństwo dbało m.in. ok. 700 policjantów i prawie 40 żandarmów. Ze względu na kongres, sala audytoryjna Ice Kraków została zmieniona w salę plenarną. Z pomieszczenia wymontowano prawie 700 krzeseł i przygotowano biurka potrzebne dla wszystkich uczestników sesji.

W trakcie trwania sesji miała również miejsce zbiórka funduszy na pomoc mieszkańcom Aleppo w Syrii. Na Rynku Głównym i podczas koncertu, który odbył się na bulwarze Wołyńskim, zebrano 200 tys. złotych.

– Przekazaliśmy środki do Caritasu, który pomaga potrzebującym tam na miejscu – informuje wiceminister Gawin.

O tym, kto będzie organizatorem kolejnej sesji, dowiemy się za kilka miesięcy, bo w listopadzie 2017 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale