Osiedle Gotyk czeka na szkołę i przedszkole

Dzieci podczas zabawy fot. Marek Marszałek/LoveKraków.pl

Na potrzebę budowy szkoły i przedszkola w rejonie ulicy Felińskiego na północy miasta mieszkańcy zwracają uwagę od początku istnienia osiedla Gotyk. Walka o nie zajęła im kilka lat, ale w końcu udało im się wymusić na urzędnikach konkretne deklaracje. W budżecie zarezerwowano potrzebne kwoty, a w kwietniu została wydana decyzja o lokalizacji inwestycji.

To była jedna z kilku batalii mieszkańców osiedla, w której musieli wywalczyć potrzebne im udogodnienia. Pierwsze bloki powstały tam już kilkanaście lat temu, a problemy udaje się stopniowo rozwiązywać dopiero teraz. Dopiero przed rokiem do osiedla skierowano stałą linię autobusową nr 169, teraz coraz bliżej realizacji są obietnice budowy zespołu szkolno-przedszkolnego.

Na piętrze szkoła, na parterze przedszkole

Decyzja o lokalizacji została wydana w połowie kwietnia. Budynek ma powstać pomiędzy al. 29 listopada a ul. Meiera, naprzeciwko pawilonu handlowego, niedaleko przystanku końcowego linii 169. – Do opracowania dokumentacji będzie można przystąpić po przeprowadzeniu procedury wykupu działek przez Miasto. Na rok 2015 planuje się złożenie wniosku o pozwolenie na budowę – informuje Zbigniew Krzysztyniak, Dyrektor Biura Prasowego urzędu miasta.

W tym roku na ten cel przeznaczono 600 tysięcy złotych. W kolejnych latach, kiedy rozpocznie się budowa, kwoty zapisane w prognozie finansowej rosną: na przyszły rok zapisano 1,5 mln zł, na 2017 – 2 mln., na 2018 – 9,4 mln., a na 2019 – 8 mln.

Budynek ma mieć trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na parterze znajdą się cztery oddziały przedszkolne, a na pierwszym i drugim piętrze – dwanaście sal lekcyjnych. W osobnym skrzydle znajdzie się sala gimnastyczna, a na zachód od budynku zaplanowano boisko i plac zabaw. Jak podaje Zbigniew Krzysztyniak, z obiektu będzie mogło korzystać 400 dzieci.

Sześć innych

Miasto jest w trakcie przygotowań do budowy kilku kolejnych obiektów. W lutym zawarto umowę na zaprojektowanie i wybudowanie przedszkola na osiedlu Kliny-Zachód. W przypadku ul. Kościuszkowców wydział architektury ma wydać decyzję o rozbiórce istniejących budynków i pozwolenie na budowę.

Mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać, zanim będą mogli posłać dzieci do przedszkola przy ul. św. Jacka. W tym roku miasto chce wyłonić projekt w konkursie architektonicznym, a realizację przewidziano na lata 2016-2017. Z kolei budowa przedszkola przy ul. Rydygiera wymaga aktualizacji dokumentów w związku ze zmianą przepisów. Do 2017 roku na przeprowadzenie inwestycji zarezerwowano ponad 5 milionów złotych.

Najbardziej zaawansowane są prace przy ul. Emaus. Tam wykonano już stan surowy przyszłego przedszkola. Urzędnicy deklaruj też, że jeszcze w tym roku zostanie odbudowany spalony budynek przy ul. Dekerta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały