Niespodzianka dla papieża. Premier: Po ŚDM jestem spokojna o naszą przyszłość [Niedziela]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niedziela, to ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży oraz oficjalnej podróży papieża Franciszka w Polsce. Ojciec Święty o godz. 10:00 rozpocznie mszę posłania oraz ogłosi, jakie miasto za trzy lata będzie organizować kolejne Dni. O 17:00 papież w Kraków Arenie podziękuje wolontariuszom za ich pracę przy organizacji wielkiego wydarzenia religijnego.

Relacja odświeża się automatycznie co 90 sekund.

23:00
Kończymy ostatnią relację ze Światowych Dni Młodzieży. Dziękujemy, że w tych dniach byliście z nami! Zapraszamy codziennie na LoveKraków.pl
22:38
Na koniec nasze tradycyjne video-podsumowanie

22:25
Papież jest już w Watykanie. O godzinie 21.34 samolot z Franciszkiem na pokładzie wylądował w Rzymie.
22:20
21:52

Minister Błaszczak: Otrzymałem wiele podziękowań za to, ze funkcjonariusze byli pomocni pielgrzymom

21:51

Według ministra Błaszczaka, podczas ŚDM prawie 10-krotnie spadła liczba przestępstw i wykroczeń w Krakowie

21:42
Minister Błaszczak: W 3 sztabach pracowali przedstawiciele wszystkich służb. Ten model się sprawdził, będziemy go wykorzystywali w przyszłości.
21:39
Minister Błaszczak: Stopień Alfa obowiązuje do 24:00 do 1 sierpnia, ale służby pozostają we wzmożonej czujności. Utrzymujemy dodatkowe patrole.
21:37

A. Pawlikowski: Funkcjonariusze BOR realizowali swoje zadania wzorcowo. Dziękuję innym służbom za świetną współpracę.

21:32

L. Suski: PSP ponad 1000 razy udzielała pomocy przedmedycznej podczas Światowych Dni Młodzieży.

21:32

L. Suski: PSP ponad 1000 razy udzielała pomocy przedmedycznej podczas Światowych Dni Młodzieży.

21:31

Nadinsp. Szymczyk: Ostatni dzień ŚDM również przebiegł spokojnie.

21:30
Rozpoczęła się konferencja dot. bezpieczeństwa podczas ŚDM. Minister Mariusz Błaszczak: Dziękuję wszystkim służbom za perfekcyjne zabezpieczenie ŚDM. Polska jest krajem bezpiecznym, pielgrzymi mogli się czuć bezpiecznie. Służby będą pracowały nadal. Utrzymujemy wzmożone patrole. To była dobrze wykonana praca, spotkałem się z opiniami, że to była praca wykonana perfekcyjnie
21:28

Największe siły i środki działały podczas kulminacyjnych uroczystości 30 i 31 lipca:

-         133 karetki zabezpieczenia medycznego ŚDM,

-         166 karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego,
-         20 ambulansów wojskowych czteronoszowych Min. Obrony Narodowej

-         17 namiotów szpitalnych,

-         ponad 500 patroli ruchomych,

-         prawie 100 punktów medycznych,

-         17 patroli na quadach,

-         5 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,

-         10 stanowisk dyspozytorskich w sztabie zabezpieczenia medycznego ŚDM,

-         24 dyspozytorów w Krakowie i Tarnowie

21:26
- Zabezpieczaliśmy już papieskie pielgrzymki i inne wielkie wydarzenia, ale żadne z nich nie miało tak wielkiej skali – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Podstawową trudnością jest bardzo długi czas trwania tego wydarzenia. Drugą skomplikowaną kwestią jest przygotowanie mechanizmów reagowania na bieżąco na zmieniającą się sytuację. Nasze patrole i karetki są cały czas relokowane, są w ruchu, żeby znajdować się zawsze tam, gdzie pielgrzymi ich potrzebują, a jak wiemy, pielgrzymi bardzo dynamicznie przemieszczają się w całym mieście.
21:20

Już za moment rozpocznie się konferencja ministra Mariusza Błaszczaka i szefów służb dot. podsumowania ŚDM.

21:19

Zakończyła się konferencja podsumowująca ŚDM. Kard. Dziwisz: Papież Franciszek był pod wrażeniem tego, jak przyjęli go Polacy.

21:16
21:12

Kard. S. Dziwisz: 22 października 2016 roku jest zaplanowana wizyta u papieża Franciszka, będąca formą podziękowania za to, co zrobił dla Polski.

21:12
21:09

Premier Beata Szydło: Stopień gotowości Alfa wprowadzono, by bezpieczeństwo było na wysokim poziomie. Na pewno przez najbliższe dni służby będą w pogotowiu. Gdy uznamy, że można stan Alfa zlikwidować, tak się stanie.

21:07

Premier Beata Szydło: Priorytetem przygotowań do ŚDM było bezpieczeństwo. Wszystkie służby wywiązały się z tego zadania doskonale. Lekcja, którą zostawił nam papież Franciszek, będzie dla nas priorytetem.

21:05

Premier Beata Szydło: Kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy brało udział w zabezpieczeniu ostatnich dni. Szczegóły zaprezentujemy niebawem. Rząd Polski bardzo mocno angażuje się w pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Pomoc humanitarna polsko-niemiecka jest wciąż wykonywana. Polska wciąż pomaga uchodźcom - wystarczy spojrzeć na wschód - Ukraina. Polacy mają otwarte serca

21:00
Kard. Dziwisz: Organizacja ŚDM była perfekcyjna. Współpraca była znakomita, mimo zastrzeżeń co do miejsca czy bezpieczeństwa.
20:59

Kard. Dziwisz podczas konferencji podsumowującej ŚDM: Papież Franciszek pomógł, by był nastrój i ukierunkowanie młodzieży na serdeczność, solidarność i mówienie wspólnym językiem. Zauważyliśmy, ja młodzież reagowała na temat wojny, prześladowań chrześcijan. Widać, że młodzież jest tym przejęta. ŚDM to dla Polski wielka promocja. Pielgrzymi zobaczyli, jakim krajem jest Polska.

20:55
Piotr Hamarnik z biura prasowego ZIKiT: - Sytuacja powoli się stabilizuje. Technicznie jest już możliwy przejazd tramwajów ul. Franciszkańską, ale na razie tam nie jeźdżą, by nie robić zamieszania, gdyż w rozkładach nie było to ujęte. Gdyby jednak w okolicach dworca zaczęły się gromadzić większe grupy pielgrzymów, to jesteśmy przygotowani, by np. tramwaje do Bronowic były prowadzone przez Plac Wszystkich Świętych.
20:53

Nie zabrakło odniesień do wizyty w Auschwitz Birkenau. Bp Miziński: Pamiętamy homilię Jana Pawła II w Auschwitz, przemówienie Benedykta XVI, a teraz papież Franciszek przez milczenie podkreślił wagę tego miejsca

20:52

Bp Miziński dodał: Co do przeszłości pamięć, do teraźniejszości odwaga, do przyszłości wiara - na to zwracał uwagę młodzieży dzisiaj papież Franciszek.

20:51

Bp Miziński: Dołączam się do podziękowań. ŚDM pod przewodnictwem biskupa Muskusa, komitetu Episkopatu i komitetu rządowego były odpowiedzialne. To była pierwsza wizyta papieża Franciszka w Polsce. Ucieszyliśmy się, że msza św. Na Jasnej Górze mogła być sprawowana. Bardzo się ucieszyliśmy, że Franciszek zaproponował, by msza na Jasnej Górze była dziękczynną za 1050-lecie chrztu Polski.

20:48
Abp Gądecki: Młodzież jest dobra i dobre są nadzieje związane z nadzieją i wiarą.
20:47
Według abp Gądeckiego, młodzież otrzymała od papieża tchnienie nadziei. Celem ŚDM jest adoracja Chrystusa, a nie papieża.
20:46
Podczas konferencji podsumowującej ŚDM padły również słowa, że młodzież entuzjastycznie przyjęła papieża Franciszka:Kolejni papieże odchodzą, młodzież przy Kościele trwa. Papież od młodzieży otrzymał potwierdzenie związku więzi wiary, którą młodzież odczuwa do niego" (abp Gądecki)

20:43
Abp Gądecki: Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie i bardzo potrzebne. Wszystkie obawy, które były na początku, rozwiały się.



20:41
Abp Gądecki: Chcę podziękować stronie rządowej, służbom i samorządom.
20:40
W trakcie konferencji podsumowującej ŚDM, premier Szydło nie mogła zapomnieć również o podziękowaniu dla wszystkich służb zaangażowanych w lipcowe wydarzenie.
20:39
Premier Szydło podziękowała również kardynałowi S. Dziwiszowi, abp Gądeckiemu i bp Mizińskiemu
20:38
Premier Szydło: Po Światowych Dniach Młodzieży jestem spokojna o naszą przyszłość, bo zwyciężyły piękne uczucia, miłość młodych do wiary
20:37
Koreczki, koreczki

20:37
Premier Beata Szydło dziękuje rodzinom i wolontariuszom Światowych Dni Młodzieży.
20:36
Rozpoczęła się konferencja podsumowująca Światowe Dni Młodzieży. Biorą w niej udział premier Beata Szydło, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki i bp Artur Miziński.
20:31
20:24
Przed odlotem do Rzymu samolot z papieżem przeleciał jeszcze nad Krakowem i Brzegami.

19:50
Duże słowa uznania dla MPK!

19:41
Żeby usprawnić przejazd z południa, część tramwajów na ul. Wielickiej zostało skierowanych na estakadę Lipska - Wielicka. Jednak nie zatrzymują się one na przystankach na estakadzie.
19:42
19:24
Samolot z Ojcem Święty właśnie wzbił się w powietrze. Ze względu na burze wzniesie sięna wydokość około 12 kilometrów. W Rzymie powinien wylądować około godziny 21.30.
19:09
19:07
Papież wszedl już na pokład Dreamlinera PLL LOT, którym odleci do Rzymu. W trakcie lotu spotka się z dziennikarzami, zje też posiłek na zimno.
19:05
Prezydent pożegnał się z Ojcem Świętym Franciszkiem.
19:04
Teraz papież podjeżdża swoim samochodem pod samolot i błogosławi zmokniętych, ale szczęśliwych pielgrzymów

19:02
19:00
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką i premier Beata Szydło z ministrami wyszli na płytę lotniska.
18:57
18:56
18:56
18:54
Orkiestra Wojska Polskiego i mundurowi wychodzą na płytę lotniska
18:52
18:47
18:42
W innym miejscu niż było to zaplanowane, ale prezydent RP żegna papieża

18:41
18:36
Pielgrzymi wracają do centrum. Tłumy w tramwajach (okolice Bieżanowskiej)





18:35
18:34
18:34
Mimo ulewy, tłumy wiernych cierpliwie czekają na odlot Ojca Świętego
18:30
Tłum pielgrzymów zmierza w stronę centrum miasta. Na zdjęciach okolice Bieżanowskiej





18:26
Nie będzie uroczystego pożegnania papieża na lotnisku
18:25
Papież już powinien być w samolocie, ale z powodu ulewy odlot opóźnia się. Na lotnisku trwają przygotowania

18:24

Z Krakowa Bonarki odjeżdżają pociągi do Oświęcimia, Wadowic, Suchej Beskidzkiej (i dalej do Zakopanego). Na stacji Kraków Płaszów w wyznaczonych strefach stopniowo gromadzą się podróżni, którzy będą odprawiani według wcześniej przyjętej organizacji.

W ruchu regionalnym najwięcej pasażerów jest obsługiwanych na stacji Kraków Bieżanów i Wieliczka.

 

 

18:23

Od godziny 13.00 z węzła krakowskiego dworca odprawiono ponad 40 pociągów. Najwięcej podróżnych wybrało stację Kraków Podłęże. Pociągi odwożą pielgrzymów wracających z Brzegów do Krakowa Głównego, Wieliczki i na lotnisko. Składy odjeżdżające z Krakowa Płaszowa obsługują kierunki Tarnów, Bochnia, Rzeszów i Dębica. 

18:22
18:21
Tak wygląda sytuacja na przystanku Dworcowa. Pielgrzymi próbują dostać się do centrum

18:20
18:17
Monika Pabisek, p.o. rzecznika Kraków Airport: Nie mam na razie informacji, by lot papieża był opóźniony
18:15
Nad lotniskiem w Balicach pada ulewny deszcz. SŁużby zwinęły przygotowane dywany, samochody techniczne próbowały bezskutecznie usuwać wodę z płyty lotniska.  Większość wiernych oczekujących na papieża schroniła się w pobliskim hangarze. Służby zwinęły dywany, które wcześniej były rozłożone obok podwyższenia z godłami Polski i Watykanu; wcześniej samochody techniczne próbowały usuwać wodę z płyty lotniska, jednak wysiłki te były niweczone przez kolejne fale deszczu (Źródło: PAP)

18:08
18:07
18:04
Lekkie podtopienie tunelu przy Pawiej. Woda po kostki.
18:02
17:57
17:52
Papież zmienił przemówienie podczas spotkania z wolontariuszami. Zamiast przygotowanego wcześniej tekstu, postanowił  spontaniczne porozmawiać ze zgromadzoną młodzieżą
17:51
Zakończyło się spotkanie z papieżem Franciszkiem w Tauron Arenie Kraków. Teraz Ojciec Święty uda się na lotnisko, skąd wyleci do Rzymu o godzinie 18.25
17:51
17:48
Papież Franciszek do wolontariuszy: Nie zapominajcie modlić się za mnie!
17:48
Każdy w swoim języku odmawia modlitwę "Zdrowaś Mario" w Tauron Arenie Kraków
17:47
Papież Franciszek: Dziękuję wam za wszystko!
17:46
Papież Franciszek: Bądźcie dzielni! Nie lękajcie się! Słyszeliśmy to świadectwo, które było pożegnaniem naszego kolegi, który chciał być z nami. Nie udało się. Ten młody człowiek zasiał ziarno nadziei. (...) Jeśli macie odwagę, to staniecie się nadzieją na przyszłość, jasne?
17:45
Papież Franciszek: Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz poznać to, co przekaże ci dziadek i babcia.
17:43
Papież  Franciszek do wolontariuszy: Przygotowanie ŚDM to przygoda. Prawdziwa przygoda, a uczestniczenie w tym, praca, działanie, a później przychodzi czas pożegnania. Chcę Wam wszystkim podziękować za to, co zrobiliście. Za te godziny, które poświęciliście i wiem, że te dni zostały zorganizowane dzięki wielkiej ilości pracy i modlitw. Wszystko dzięki pracy wolontariuszy. 

Ojciec Świety podziękował również kapłanom i zakonnicom oraz osobom zaangażowanym w przygotowania.

17:39
Papież Franciszek do wolontariuszy: Przed powrotem do Rzymu pragnę się z wami spotkać, a przede wszystkim podziękować każdemu z was za zaangażowanie, ofiarność i poświęcenie, z jakimi towarzyszyliście, pomagaliście i służyliście tysiącom młodych pielgrzymów. Dziękuję też za wasze świadectwo wiary, która połączona z wiarą bardzo wielu ludzi młodych z całego świata, jest wielkim znakiem nadziei dla Kościoła i dla świata.
17:33
17:30
Wzruszony papież Franciszek podczas spotkania z wolontariuszami
17:29

Marzena Wójcicka: Doświadczenie wspólnej Eucharystii i modlitwy z milionem młodych ludzi z całego świata podczas poprzednich ŚDM i potem pobyt za granicą, dał mi pewność i przekonanie, że nigdy więcej takiego życia bez Kościoła. Myślę też, że między innymi dzięki wcześniejszemu doświadczeniu ŚDM, nie odeszłam całkowicie.

17:28
Marzena Wójcicka: Do pojechania na ŚDM skłoniło mnie pragnienie odnalezienie swojego miejsca w Kościele. Zaczęło się gdy byłam w gimnazjum i zaobserwowałam, że we Mszach młodzieżowych uczestniczy tylko po kilka osób. Wtedy pomyślałam, że młodzi ludzie nie chcą, bądź nie odnajdują się w Kościele. Po jakimś czasie zobaczyłam spotkanie młodzieży z Papieżem w telewizji i wtedy zrodziło się wielkie pragnienie, aby pojechać na ŚDM i przekonać się, że jest wiele młodych ludzi w Kościele.
17:26
"To była bardzo wzruszająca mowa. Tutaj płaczą ludzie" - informuje nas jedna z wolontariuszek znajdujacych się w Tauron Arenie Kraków. Teraz odczytywane ejst świadectwo Marzeny Wójcickiej.
17:24
Brat odczytuje świadectwo zmarłego tuż przed ŚDM Macieja Cieśli, który pracował w komitecie. - Wszyscy marzymy o karierach, a ja po prostu chciałbym żyć - napisał. W Kraków Arenie rozległy się brawa.
17:18
Papieżowi dziękują bp Damian Muskus z KO ŚDM oraz wolontariusze. - Do zobaczenia w Panamie! - powiedział bp Muskus.
17:15
Trwa spotkanie wolontariuszy z papieżem Franciszkiem w Tauron Arenie Kraków



Fot. Czytelnik
17:07
Franciszek właśnie pozdrawia zgromadzonych w Kraków Arenie
17:05
Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik wojewody małopolskiego: - Na razie wszystko obecnie odbywa się bez problemu. Nie otrzymaliśmy zgłoszeń o utrudnieniach na kolei.
17:02
Kraków Airport o godzinie 17:

16:59
MPK: Na liniach nr 702 (Bronowice Małe - Zakamycze) i 734 (Bronowice Małe - Przegorzały) dla pasażerów uruchamiamy dodatkowe kursy z Bronowic Małych.
16:58
Kraków po deszczu (fot. Czytelniczka):

16:57
16:55
16:54
16:53
W Balicach oczekiwanie na przyjazd Ojca Świętego:

16:49
Papież Franciszek już w drodze na spotkanie z wolontariuszami. Tymczasem w Tauron Arenie...

Fot. Czytelnik
16:48
Zamknięte jest także rondo Grunwaldzkie
16:52
16:49
Zamknięta jest  ul. Księcia Józefa - linie kursujące do Salwatora są kierowane przez autostradę i ul. Tyniecką.
16:48
16:45
Kolumna papieska jest w drodze do Kraków Areny. Tam o godz. 17 papież spotka się z wolontariuszami ŚDM
16:45
Samolot dla Franciszka czeka już na lotnisku:

16:42
16:40
- Mam nadzieję, że pogoda nas nie zatrzyma i papież o godzinie 18.30 wyleci z Krakowa do Rzymu - mówi w TVP Info przedstawiciel PLL LOT.
16:33
16:25
Pielgrzymi uciekają przed burzą:

16:19
A nad miastem przechodzi kolejna burza
16:18
To było krótkie spotkanie. Za 10 minut papież odjedzie do Kraków Areny na spotkanie z wolontariuszami

16:15
- Dziękuję za gorące przyjęcie. Na pożegnanie chcą wam udzielić błogosławieństwa. Proszę was, byście nie zapomnieli modlić się za mnę - mówi Ojciec Święty i modli się ze zgromadzonymi.
16:15
Papież Franciszek pojawił się w oknie przy Franciszkańskiej!
16:08

Zmiany tras autobusów:

Linie nr 125 i 128 - kursują przez rondo Mogilskie do ronda Grzegórzeckiego i tu zawracają

Linie nr 144, 164, 169, 173, 179, 194, 503, S14, S15 - kursują trasą objazdową przez ul. Nowosądecką Witosa, Herberta, Podmokła Jugowicka do Góry Borkowskiej, a następnie zjazd do Łagiewnik i dalej przez Brożka, Kapelanka, Monte Cassino, Dietla, rondo Grzegórzeckie, rondo Mogilskie do Nowego Kleparza.

 

16:01

Michał Pyclik z ZIKiT o obecnej sytuacji w komunikacji miejskiej:

- Ludzie cały czas przemieszczają się w kierunku centrum. Bardzo dużo osób wsiada do tramwaju na pętli w Nowym Bieżanowie. Pętla funkcjonuje, ale na granicy możliwości. Mamy teraz wyłączone tramwaje w związku z przyjazdem papieża. Nie wydaje się, żeby na Małym Płaszowie zmniejszyła się liczba osób, żeby można bezpiecznie puścić tam tramwaje.

15:57
Tramwaje znów jeżdżą ulicą Wielicką
15:52
15:45
Oczekiwanie na Ojca Świętego w Kraków Arenie (fot. Czytelnik):

15:39
15:40
Tauron Arena Kraków: do spotkania z papieżem Franciszkiem została ponad godzina. Na scenie  ks. Węgrzyniak radzi, co robić po Światowych Dniach Młodzieży.

15:37
15:34
15:33
15:30
ZIKiT: Zamknięty został wjazd w ulicę Lubicz z ulicy Rakowickiej
15:28

Kolejne zmiany w komunikacji autobusowej:
Linia nr 125 - skrócona do ul. F. Nullo
Linia nr 128 - skrócona do ul. Lema/al. Pokoju
Linie nr 204, 224, 244 i 304 kursują do Wieliczki trasą objazdową.

15:25
– Bezpośredniość papieża, entuzjazm młodych i dobra organizacja sprawiły, że Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach i w Krakowie przeszły najśmielsze oczekiwania. Można powiedzieć, że były one jednym z najważniejszych wydarzeń w ponad tysiącletniej historii Polski. Po raz pierwszy na jedno spotkanie przybyli młodzi ludzie z ponad 180 krajów –  napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. (KAI, PAP. pope2016.com).
15:13
15:11
Tłumy wracają z Brzegów (fot. ZIKiT):

15:08
Zanim Franciszek opuści Polskę, w Tauron Arenie Kraków spotka się z wolontariuszami. Tak teraz wygląda hala w Czyżynach

15:03
Dreamliner PLL LOT leci z Warszawy do Krakowa. Po godzinie 18 odleci z papieżem do Rzymu.

14:59
Tramwaje za chwilę przestaną kursować ulicą Lubicz. W miarę potrzeby będą wprowadzane kolejne ograniczenia.
14:52
Przy Dworcu Głównym jest jeszcze dość spokojnie. Skrzyżowanie nie zostało jeszcze zamknięte, tramwaje przejeżdżają bez większych przeszkód. Kolej po godzinie 14 uruchomiła strefy buforowe, które mają uporządkować ruch pieszych w stronę peronów dworca.
14:47
MPK: Zmieniamy trasę linii specjalnej nr S3 - od ronda Grzegórzeckiego jest kierowana przez ul. Grzegórzecką, Starowiślną i Wielicką do Kurdwanowa.
14:42
Tramwaje, autokary i coraz więcej pielgrzymów - tak wygląda skrzyżowanie ul. Klasztornej z al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego. Piesi przechodzący przez przejście utrudniają przejazd tramwajów, nie mieszczą się też na przystankach. Policja próbuje zapanować nad chaosem.
14:36
14:33

Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu: Na razie tramwaje odbierają pielgrzymów z Bieżanowa, ale wsiadanie jest coraz bardziej utrudnione. Nie wykluczamy, że wyłączymy tam ruch tramwajów, podobnie jak w Małym Płaszowie.

14:32
14:27

Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu: W centrum jest jeszcze spokojnie. Największy potok pieszych mamy od Brzegów do Kuklińskiego. Pielgrzymi powoli dochodzą do ronda Grzegórzeckiego, gdzie odbieramy ich tramwajami.

14:22
Pielgrzymi dotarli w rejon dworca Kraków Płaszów. Tramwaje na Wielickiej kursują, ale z powodu dużej liczby pielgrzymów, na przystankach tworzą się zatory. Z placu Centralnego ruszyły już pierwsze tramwaje, które czekały na pielgrzymów wracających z Brzegów przez Nową Hutę.

14:25
14:23
MPK: Linie tramwajowe nr 16 i 22 zmieniają trasę - są kierowane przez rondo Czyżyńskie (linie nr 22 tylko w jednym kierunku, do Borku Fałęckiego)
14:22
Tłum wiernych czeka pod Oknem Papieskim.

14:20
Ulica Ptaszyckiego zablokowana przez autobusy z pielgrzymami. Wjazd od ul. Igołomskiej jest zablokowany.
14:19
14:16


14:12
Droga z Brzegów do Krakowa w mocnym deszczu...







14:06
Na estakadzie Lipska-Wielicka coraz większy ruch pielgrzymów, ale ciągle spokojnie. Tramwaje nie kursują tamtędy do odwołania.

14:08
14:06
TRANSMISJA NA ŻYWO z centrum miasta
14:06
13:59
Dla ZIKiT deszcz to dobra informacja. Woda schłodzi szyny i zmniejszy ryzyko wybrzuszeń.
13:59
W Płaszowie i Bieżanowie przechodzi właśnie duża ulewa z silnym wiatrem.
13:52
Nad kolumną pieszych zaczyna się burza. Wszyscy pośpiesznie ubierają peleryny.
13:48
W Tauron Arenie Kraków zbierają się już wolontariusze i pracownicy komitetu organizacyjnego, którzy spotkają się z papieżem przed jego wylotem do Watykanu.


fot. Facebook.com/Tauron Arena Kraków
13:46
13:39
Pielgrzymi dochodzą już do skrzyżowania z ul. Nowohucką. Na czas przejazdu kolumny papieskiej w stronę Kraków Areny rejon ten zostanie jednak wyłączony z ruchu.
13:34
Wszystko wskazuje również na to, że nad Brzegi nadciąga burza.
13:29
Joanna Sieradzka, rzecznik Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego: Nie mieliśmy na razie żadnej poważnej interwencji. Najczęstsze interwencje dotyczyły zasłabnięć i teraz jest ich rzeczywiście dużo. Wszystkie nasze zespoły są w ruchu.
13:30
Duże utrudnienia na autostradzie A4 między w. Targowisko i Wielickim - w obu kierunkach. Policjanci pracują nad zachowaniem przejezdności. Powód utrudnień: autobusy zatrzymują się na autostradzie.
13:24
Na rondzie Grzegórzeckim jeszcze zupełny spokój. Pierwsze większe grupy widać przy skrzyżowaniu z Saską.

13:25
13:17
Autostrada jest przejezdna, ale ruch przebiega coraz wolniej. Najtrudniej jest w rejonie MOP Podłęże na jezdni w stronę Tarnowa. Utrudnienia powoduje duża liczba autokarów. Policja jest na miejscu i pomaga rozładować zator. W Balicach na razie bez problemów.
13:17

Autobusy omijają rondo Młyńskie – informacja z ZIKiT

13:15
13:14
13:11
Tłumy pielgrzymów przy ul. Stacyjnej. Policja prowadzi selekcję osób idących na dworzec PKP Bieżanów.

13:12
13:07

Pogotowie ratunkowe apeluje, aby osoby wychodzące z Brzegów piły dużo wody oraz na bieżąco uzupełniali płyny.

13:06

Podczas wychodzenia z Brzegów pogotowie ratunkowe musi bardzo często interweniować. – Najczęstsze interwencje mamy do zasłabnięć. Zazwyczaj omdlenia nie dzieją się w trakcie uroczystości, ale właśnie podczas wchodzenia lub wychodzenia z miejsc uroczystości. W Brzegach mamy teraz dużo interwencji. Spowodowane jest to przemęczeniem ludzi, którzy całą noc spędzili w tym miejscu, przeszli długą drogę. Wszystkie nasze służby są w pełnej gotowości – podkreśla Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

13:01
UWAGA! Dostajemy informacje o licznych omdleniach w tłumie wydostającym się z Brzegów. Pomiędzy ludźmi przeciskają się karetki pogotowia. Straż pożarna polewa tłumy wodą.






fot. Czytelnik Patryk K.
12:59
Z Campus Misericordiae wylewa się rzeka pielgrzymów. Tak może być jeszcze przez kilka godzin. W niektórych miejscach piesi nie mieszczą się na jezdni, idą również trawnikiem między jezdniami.

12:57

Wybrzuszenie szyny! Ul. Basztowa w stronę Teatru Bagatela.

12:55
Tak wygląda sytuacja na S7 (Węzeł Rybitwy) 

12:53
Pętla Nowy Bieżanów: 

12:53
Przywrócono ruch tramwajowy na Rondzie Matecznego.
12:47
Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT: Tak długo, jak będziemy w stanie utrzymać ruch tramwajów na rondzie Mogilskim, a skrzyżowanie przy dworcu będzie zamknięte, będziemy kierować tramwaje do Bronowic przez tunel, Dworzec Towarowy i Długą.
12:44
12:43
Papież dojechał już do kurii na ul. Franciszkańskiej. Przed Oknem Papieskim jest tłum ludzi.
12:41
W Brzegach zakończyły się wszystkie uroczystości. Pielgrzymi i oficjele rozpoczęli powroty.

12:34

Lista najważniejszych utrudnień, które czekają miasto w najbliższych godzinach:

- wyłączenie z ruchu skrzyżowania przy Dworcu Głównym i przystanków tramwajowych w tym rejonie,

- wyłączenie komunikacji tramwajowej do Małego Płaszowa i – jeśli to będzie potrzebne – do Nowego Bieżanowa,

- wyłączenie tras przejazdu papieża do Tauron Areny (Franciszkańska - Zwierzyniecka - Konopnickiej - Kamieńskiego - Powst. Śląskich - Powst. Wielkopolskich - Nowohucka - Stoczniowców - Ofiar Dąbia - al. Pokoju – Lema) i do Kraków Airport (Obwodnica Bielan - Mirowska - Ks. Józefa - Kościuszki - Zwierzyniecka – Franciszkańska)

- Możliwe wyłączenia kolejnych ulic lub torowisk z powodu dużego natężenia ruchu pielgrzymów

Lista ta będzie się z pewnością wydłużać.

12:27
Przytkały się drogi wyjścia z Brzegów.




fot. Czytelnik Patryk K.
12:23
ZIKiT najbardziej czeka na moment, kiedy - po wyjeździe papieża z Domu Arcybiskupów Krakowskich - będzie można przywrócić ruch tramwajów na Dominikańskiej i Franciszkańskiej. Do tego czasu tramwajem na pierwszej obwodnicy nie będzie można się poruszać, ponieważ wyłączone będzie skrzyżowanie przy Dworcu Głównym.
12:16
Kolumna papieska przejeżdża z Brzegów do centrum, wzdłuż tłumu podążającego drugą jezdnią. Pielgrzymi podbiegają do barierek.

12:09
Duże grupy pielgrzymów kierują się na dworzec PKP Bieżanów.
12:09
Coraz więcej osób na ul. Półłanki i Klasztornej. Na Śliwiaka i Christo Botewa pielgrzymi zajmują całą szerokość jezdni. Coraz większy tłum idzie w stronę centrum miasta.
12:08
12:06

ul. Bieżanowska wyłączona z ruchu.

Zamknięte Al. Trzech Wieszczów, ul. Kamieńskiego, ul. Konopnickiej.

Linie kursujące Alejami Trzech Wieszczów w kierunku Nowego Bieżanowa, Kurdwanowa, Piasków Nowych jadą trasą objazdową przez ulice: Piastowską, Focha, Kałuży, Senatorską, Most Zwierzyniecki, Zielińskiego, Kapelanka, Brożka, Zakopiańską, Jugowicką, Podmokłą, do Witosa i Nowosądeckiej.

W drugim kierunku obowiązuje taka sama trasa objazdowa.

12:04
11:58
Rondo Matecznego jest zamknięte dla ruchu tramwajowego. Linie 125 oraz 128 jadące w kierunku Złocienia i Zajezdni Płaszów skrócone są do przystanku Ofiar Dąbia. Linie 127 oraz 158 są zawieszone.

Komunikacja do Małego Płaszowa została całkowicie wstrzymana.
11:53
Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT: Spodziewamy się bardzo dużego ruchu w rejonie dworca. Takie ulice jak Lubicz i Pawia będą zamknięte. Jeśli będzie taka konieczność, będziemy wyłączać kolejne ulice: nie jest wykluczone, że komunikacja w centrum przestanie funkcjonować. Basztową na pewno nie będziemy jeździć, dlatego postaramy się możliwie jak najszybciej wznowić kursowanie tramwajów na Dominikańskiej i Franciszkańskiej.
11:55
ZIKiT: pielgrzymi będą kierować się na: 1. Dworzec, 2. Parkingi, 3. Na kwatery w mieście. Duży ruch pieszych do wieczora.
11:54
Światowe Dni Młodzieży - Panama 2019

11:50
WAŻNE: Wszyscy pielgrzymi wracający z Brzegów, idący od strony Małego Płaszowa, muszą dojść aż na Rondo Grzegórzeckie - dopiero tam będą wsiadać do tramwajów.
11:47

Przemówienie Ojca Świętego na zakończenie Światowych Dni Młodzieży: Drodzy Bracia i Siostry! Na zakończenie tej uroczystości chciałbym dołączyć do was wszystkich w dziękczynieniu Bogu, Ojcu nieskończonego miłosierdzia za to, że pozwolił nam przeżyć ten Światowy Dzień Młodzieży. Dziękuję kardynałowi Dziwiszowi i kardynałowi Ryłce za skierowane do mnie słowa, a przede wszystkim za pracę i modlitwę, którymi przygotowali to wydarzenie; i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego pomyślnego przebiegu. Wielkie „dziękuję” kieruję do was, drodzy młodzi! Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udziela się innym. Święty Jan Paweł II radował się z nieba, i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii.

W tych dniach przeżyliśmy piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie, który jest centrum i nadzieją naszego życia. Słyszeliśmy Jego głos, głos Dobrego Pasterza, żyjącego pośród nas. On mówił do serca każdego z was: odnowił was swoją miłością, pozwolił wam odczuć światło Jego przebaczenia, moc Jego łaski. Pozwolił wam doświadczać rzeczywistości modlitwy. To było duchowe „dotlenienie”, abyście mogli żyć i postępować w miłosierdziu, kiedy powrócicie do swoich krajów i do swoich wspólnot.

Tu obok ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej czczonej przez świętego Jana Pawła II w sanktuarium w Kalwarii. Ona, nasza Matka, uczy nas w jaki sposób doświadczenie przeżyte tutaj w Polsce może być owocne; mówi nam, by czynić tak, jak Ona: nie tracić otrzymanego daru, ale zachowywać go w sercu, aby wraz z działaniem Ducha Świętego zakwitł i przynosił owoc. W ten sposób każdy z was, ze swoimi ograniczeniami i słabościami może być świadkiem Chrystusa, tam gdzie mieszka, w rodzinie, parafii, stowarzyszeniach i grupach, w miejscach nauki, pracy, służby, rozrywki wszędzie tam, gdzie Opatrzność was poprowadzi na waszej drodze.

Boża Opatrzność zawsze nas uprzedza. Pomyślcie, że już zdecydowała, jaki będzie kolejny etap tej wielkiej pielgrzymki rozpoczętej w 1985 roku przez świętego Jana Pawła II! I dlatego z radością ogłaszam, że następny Światowy Dzień Młodzieży – po dwóch na poziomie diecezjalnym – będzie w roku 2019, w Panamie.

Za wstawiennictwem Maryi, przyzywajmy Ducha Świętego, aby oświecał i wspierał pielgrzymowanie młodych w Kościele i świecie, abyście byli uczniami i świadkami miłosierdzia Bożego. Teraz wspólnie odmówimy modlitwę „Anioł Pański”.

11:44
Zaczyna się duży ruch na autostradzie wokół Krakowa. Jak podaje Roadsafe.pl, na węźle zakopiańskim jest korek. Powodem jest zmiana turnusów wakacyjnych.

11:43
11:40
11:35
UWAGA: Nawet po przejeździe papieża z Brzegów do centrum tramwaje nie pojadą do Małego Płaszowa. - Będziemy pielgrzymów odbierać dopiero z ronda Grzegórzeckiego. Chodzi po pierwsze o to, żeby ta grupa się rozciągnęła. Po drugie - na czas przejazdu papieża do Tauron Areny i tak trzeba byłoby wyłączyć tam ruch. Ograniczenia dotyczą tylko Małego Płaszowa, ale jeśli w Bieżanowie również będą potrzebne, będziemy podejmować decyzje na bieżąco.
11:35

Kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich: „Ojcze Święty! XXXI Światowy Dzień Młodzieży dobiega końca. Przed Tobą stają rzesze ludzi młodych, którzy przybyli z najdalszych zakątków naszej planety. Jest to piękny obraz młodego Kościoła, pełnego radości i zapału misyjnego. Oto młodzi, którzy przyjęli Twoje zaproszenie do wzięcia udziału w tym szczególnym Światowym Dniu Młodzieży, ponieważ jest on związany z obchodami nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia odbywającego się pod hasłem ewangelicznego błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”

Dziękuję, Ojcze Święty, że wybrałeś Kraków jako miejsce obchodów tego Światowego Dnia! Jest to miasto, które gości sanktuarium Jezusa Miłosiernego, będące celem wielu pielgrzymów przybywających z całego świata. Jest to również miasto dwóch wielkich apostołów Bożego Miłosierdzia: świętej Faustyny Kowalskiej i świętego Jana Pawła II, którzy towarzyszyli i prowadzili młodych podczas tego Światowego Dnia Młodzieży.

Tu, w Krakowie przeżyliśmy dni wspaniałe i niezapomniane. Ten Światowy Dzień Młodzieży pozwolił nam odkryć miłosierdzie jako pulsujące serce Ewangelii i chrześcijaństwa, ponieważ chrześcijaństwo i miłosierdzie to jedno! Jezus Miłosierny, czczony w sanktuarium w Łagiewnikach rzeczywiście przeszedł pośród nas, a Jego spojrzenie pełne czułej miłości głęboko poruszyło nasze serca. Ileż ważnych decyzji dojrzało w młodych w tych dniach: decyzja o chrześcijańskim małżeństwie, kapłaństwie lub życiu konsekrowanym! Ileż radości doświadczyli ludzie młodzi będąc razem jako bracia, świadcząc w ten sposób światu, że wspaniale jest być chrześcijaninem, że warto w swoim życiu pójść za Chrystusem!

Teraz, na zakończenie tych dni spędzonych w Krakowie, z sercem pełnym radości, ci młodzi ludzie pragną wyrazić Tobie, Ojcze Święty, swoje synowskie oddanie i swoją głęboką wdzięczność. Dziękujemy, że przewodniczyłeś temu Światowemu Dniowi Młodzieży! Dziękujemy za słowa, które zechciałeś skierować do młodych, słowa, które potrafią podtrzymać nadzieję i dać każdemu na nowo odwagę.

Ojcze Święty, nadeszła teraz chwila misyjnego posłania. W sierpniu 2002 roku, podczas inauguracji sanktuarium Jezusa Miłosiernego tu, w Krakowie, św. Jan Paweł II powiedział: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!” (Homilia podczas poświęcenia sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, 17 sierpnia 2002). Dzisiaj, na tym „polu miłosierdzia” słowa Świętego Papieża znajdują prorocze spełnienie! Dziś ci młodzi ludzie, poruszeni Bożym miłosierdziem, wracają do swoich krajów, jako apostołowie i świadkowie miłosierdzia.

Ojcze Święty, pobłogosław ten lud uczniów i misjonarzy Chrystusa. Są oni gotowi by wyruszyć i zanieść aż na krańce ziemi płomień Jego miłosiernej miłości, symbolizowany przez pochodnie, które teraz Wasza Świątobliwość przekaże pięciu młodym z pięciu kontynentów”

11:25
Msza jeszcze trwa, ale pielgrzymi zaczęli już wychodzić z Brzegów. Tak wygląda teraz ulica Śliwiaka:

11:19



11:03

Pracownicy ZIKiT zgodnie przyznają, że niedziela będzie dniem próby dla służb odpowiedzialnych za komunikację w mieście. – Musimy umożliwić pielgrzymom sprawne opuszczenie Brzegów pieszo i komunikacją miejską, i to trasą, która będzie się przecinać z trasą przejazdu papieża – mówi Michał Pyclik, rzecznik miejskiej jednostki.

Oprócz samych dróg z Brzegów w stronę centrum miasta, dużych utrudnień należy się spodziewać w rejonie dworców kolejowych. Przystanki komunikacji miejskiej przy dworcu głównym zostaną wyłączone ze względu na duże natężenie ruchu. Pielgrzymi będą kierowani do specjalnie utworzonych stref buforowych, a następnie na poszczególne perony. Chodzi o to, by tłok kumulował się przed dworcem, a nie na peronach.

– Cała ta operacja będzie trwała dwa dni, ale większość pielgrzymów wyjedzie dzisiaj – zapowiada Piotr Hamarnik z ZIKiT. Służby będą reagować na bieżąco i w razie potrzeby wyłączać ruch na poszczególnych ulicach.

Na pewno jednak wyłączone pozostaną
:
- ciąg od Klimeckiego do Śliwiaka,
- DK 94 od skrzyżowania Wielickiej i Teligi aż do wjazdu do Wieliczki,
- ciąg do Tauron Areny: Franciszkańska - Zwierzyniecka - Konopnickiej - Kamieńskiego - Powst. Śląskich - Powst. Wielkopolskich - Nowohucka - Stoczniowców - Ofiar Dąbia - al. Pokoju - Lema
- Obwodnica Bielan - Mirowska - Ks. Józefa - Kościuszki - Zwierzyniecka - Franciszkańska

 

10:59
Co jadł papież w Krakowie? Sprawdźcie >>

10:49

2,5 mln pielgrzymów zgromadziło się na mszy św. w Campusie Misericordiae - podał w niedzielę Komitet Organizacyjny.

W Campusie trwa właśnie ostatnie z wydarzeń centralnych ŚDM - msza św. posłania, podczas której Franciszek ogłosi miejsce kolejnego spotkania z młodzieżą.

Nie ma oficjalnych danych policyjnych, według nieoficjalnych, zbliżonych do służb porządkowych w Brzegach, jest ich ok. 1,5 mln zł.

W finałowej mszy św. w Rio de Janeiro w 2013 r. uczestniczyło 3,7 mln wiernych, a w Madrycie 2011 r. 2 mln.

Źródło: PAP, KAI, www.pope2016.com

10:44
Trwa msza w Brzegach. Według wstępnych szacunków, udział w niej bierze około 1,7 mln wiernych.



10:37
Co ciekawe, to nie wczoraj, ale w piątek komunikacja miejska przewiozła największą liczbę pasażerów. Dane ZIKiT mówią o 1,6 mln pasażerów korzystających w piątek z tramwajów i autobusów i o 1,2 mln korzystających w sobotę. Wczoraj część osób poszła do Brzegów pieszo, z wyboru lub z konieczności. Dla porównania, w minioną sobotę 23 lipca pasażerów było ok. 400 tys.
10:37
Przypominamy, że estakada Lipska-Wielicka jest zamknięta dla tramwajów. Mogą nią poruszać się wyłącznie piesi. Będzie tak do jutra.
10:33

„Jezus, prosząc, by mógł przyjść do twego domu, jak to uczynił w przypadku Zacheusza, wzywa ciebie po imieniu. Twoje imię jest Mu drogie. Imię Zacheusza w języku owego czasu przywołało pamięć Boga. Zaufajcie pamięci Boga. Jego pamięć nie jest „twardym dyskiem”, który rejestruje i zapisuje wszystkie nasze dane, ale czułym współczującym sercem, które cieszy się trwale usuwając wszelkie nasze ślady zła. Spróbujmy teraz także i my naśladować wierną pamięć Boga i strzec dobra, które otrzymaliśmy w tych dniach. W milczeniu wspominajmy to spotkanie, podtrzymujmy pamięć obecności Boga i Jego Słowa, rozbudzajmy w sobie głos Jezusa, który wzywa nas po imieniu. W ten sposób pomódlmy się w milczeniu, wspominając, dziękując Panu, który tutaj zechciał się z nami spotkać.”

10:33
- Wypełnienie parkingów dla samochodów osobowych wynosi poniżej 50%. Najwyraźniej pielgrzymi posłuchali naszych apeli, by nie przyjeżdżać do Krakowa samochodami - mówi Michał Pyclik z ZIKiT. Parkingi były wyznaczone w kilku miejscach w mieście, można było do nich dojechać do godziny 10, z identyfikatorem "P" za szybą. Służby ostrzegały, że jeśli miejsca się wyczerpią, policja nie będzie już takich pojazdów wpuszczać do miasta, ale okazało się, że nie ma takiej potrzeby.
10:32

„Posłuchajmy wreszcie słów Jezusa do Zacheusza, które zdają się być wypowiedziane właśnie do nas dzisiaj: „Zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”. Jezus kieruje dziś do ciebie to samo zaproszenie: „Dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”. Moglibyśmy powiedzieć, że Światowy Dzień Młodzieży, rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu, bo od teraz to tam Jezus chce ciebie spotykać. Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście albo w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu: w nauce, studiach i pierwszych latach pracy, przyjaźniach i uczuciach, planach i marzeniach. Jakże się to Jemu podoba, aby to wszystko było Mu zaniesione w modlitwie! Jakże bardzo ufa, że pośród wszystkich codziennych kontaktów i czatów na pierwszym miejscu będzie złota nić modlitwy! Jakże bardzo pragnie, aby Jego Słowo przemawiało do każdego twego dnia, aby Jego Ewangelia stała się twoją i była twoim „nawigatorem” na drogach życia”.

10:30

„Tego dnia tłum osądził Zacheusza, spojrzał na niego z góry; Jezus przeciwnie, dokonał czegoś odwrotnego: spojrzał w górę na niego. Spojrzenie Jezusa wykracza poza wady i widzi osobę; nie zatrzymuje się na złu z przeszłości, ale przewiduje dobro w przyszłości; nie godzi się na zamknięcia, ale poszukuje drogi jedności i komunii; pośród wszystkich, nie zatrzymuje się na pozorach, ale patrzy na serce. Z tym spojrzeniem Jezusa możecie sprawiać rozwój innej ludzkości, nie czekając na oklaski, ale poszukując dobra dla niego samego, ciesząc się, że zachowaliście czyste serce i pokojowo walczycie o uczciwość i sprawiedliwość. Nie zatrzymujcie się na powierzchni rzeczy i nie ufajcie światowym liturgiom pozorów, „makijaży” duszy, aby wydawać się lepszymi. Natomiast dobrze zainstalujcie połączenie bardziej stabilne, serce, które niestrudzenie widzi i przekazuje dobro. I tę radość, którą darmo otrzymaliście od Boga, darmo dawajcie, bo wielu na nią czeka!”.

10:28
10:27

„Po niskiej posturze i paraliżującym wstydzie, jest też trzecia przeszkoda, której Zacheusz musiał stawić czoło, ale już nie w sobie, lecz wokół siebie. To szemrzący tłum, który najpierw go blokował, a później krytykował: Jezus nie powinien wchodzić do jego domu, do domu grzesznika! Jakże trudno jest naprawdę przyjąć Jezusa, jak trudno zaakceptować „Boga bogatego w miłosierdzie”. Mogą wam stawiać przeszkody, starając się, byście uwierzyli, że Bóg jest daleki, surowy i niezbyt czuły, dobry dla dobrych a zły wobec złych. Tymczasem nasz Ojciec „sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi” i zachęca nas do prawdziwej odwagi: byśmy byli silniejsi niż zło, kochając wszystkich, nawet naszych nieprzyjaciół. Mogą się z was śmiać, bo wierzycie w łagodną i pokorną moc miłosierdzia. Nie bójcie się, ale pomyślcie o słowach tych dni: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Mogą was osądzać, że jesteście marzycielami, bo wierzycie w nową ludzkość, która nie godzi się na nienawiść między narodami, nie postrzega granic krajów jako przeszkody i zachowuje swoje tradycje bez egoizmu i resentymentów. Nie zniechęcajcie się: z waszym uśmiechem i otwartymi ramionami głosicie nadzieję i jesteście błogosławieństwem dla jednej rodziny ludzkiej, którą tutaj tak dobrze reprezentujecie!”

10:25

„Drodzy młodzi, nie wstydźcie się zanieść Mu wszystkiego, a zwłaszcza słabości, trudów i grzechów w spowiedzi: On potrafi was zaskoczyć swoim przebaczeniem i pokojem. Nie bójcie się powiedzieć Mu „tak” z całym entuzjazmem serca, odpowiedzieć Mu wielkodusznie, pójść za Nim! Nie dajcie sobie znieczulić duszy, ale dążcie do pięknej miłości, która wymaga również wyrzeczenia i mocnego „nie” dopingowi sukcesu za wszelką cenę i narkotykowi myślenia tylko o sobie i swojej wygodzie”.

10:23

„Zacheusz miał drugą przeszkodę na drodze do spotkania z Jezusem: paraliżujący wstyd. Możemy sobie wyobrazić, co się wydarzyło w sercu Zacheusza, zanim wszedł na sykomorę – musiał stoczyć poważną walkę wewnętrzną: z jednej strony dobra ciekawość, by poznać Jezusa; a z drugiej ryzyko strasznej niezręczności. Zacheusz był osobą publiczną; wiedział, że próbując wspiąć się na drzewo, on, przywódca, człowiek władzy, stanie się śmiesznym w oczach wszystkich. Niemniej przezwyciężył wstyd, ponieważ silniejsza była ciekawość Jezusa. Doświadczyliście, co się dzieje, kiedy jakiś człowiek staje się na tyle atrakcyjny, by się w nim zakochać: może się wtedy zdarzyć, że chętnie robi się coś, czego byśmy nigdy w życiu nie zrobili. Coś podobnego zdarzyło się w sercu Zacheusza, kiedy odczuł, że Jezus jest dla niego tak ważny, że zrobiłby dla Niego wszystko, ponieważ tylko On mógł go wyciągnąć z ruchomych piasków grzechu i niezadowolenia. I tak pokonał paraliżujący wstyd. Jak mówi Ewangelia Zacheusz – „pobiegł naprzód”, „wspiął się”, a potem, kiedy wezwał go Jezus, „zszedł z pośpiechem”. Zaryzykował i zaangażował się. Również dla nas jest to tajemnica radości: nie gasić pięknej ciekawości, ale zaangażować się, aby życie nie było zamknięte w szufladzie. Przed Jezusem nie można siedzieć, czekając z założonymi rękami; Temu, który daje nam życie, nie można odpowiedzieć jakąś myślą lub zwykłym „SMS-em”!”.

10:21

„Kiedy w życiu zdarza nam się, że mierzymy nisko zamiast wysoko, może nam pomóc ta wspaniała prawda: Bóg jest wierny w miłości względem nas, a nawet nieustępliwy. Pomoże nam myśl, że kocha nas bardziej, niż my kochamy samych siebie, że wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie, że zawsze nam „kibicuje” jako najbardziej niezłomny z fanów. Zawsze czeka na nas z nadzieją, nawet gdy zamykamy się w naszych smutkach, ciągle rozpamiętując doznane krzywdy i przeszłość. Ale przywiązywanie się do smutku nie jest godne naszej postury duchowej! Jest to w rzeczywistości jakiś wirus, który zaraża i blokuje wszystko, który zamyka wszelkie drzwi, który uniemożliwia rozpoczęcie życia na nowo, ponowny start. Bóg jest jednak nieustępliwy w nadziei: zawsze wierzy, że możemy się podnieść i nie poddaje się, widząc nas przygaszonych i bez radości. Jesteśmy bowiem zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. Pamiętajmy o tym na początku każdego dnia. Warto, abyśmy co rana mówili w modlitwie: „Panie, dziękuję Ci, że mnie kochasz; spraw bym zakochał się w moim życiu!”. Nie w moich wadach, które muszą być poprawione, ale w życiu, które jest wielkim darem: jest ono czasem, aby kochać i być kochanym”.

10:19

„Pierwszą z nich jest niska postura: Zacheusz nie mógł zobaczyć Mistrza, ponieważ był niski. Także i dzisiaj może nam grozić, że będziemy stali z daleka od Jezusa, bo wydaje się nam, że nie dorastamy, bo mamy niską opinię o sobie. Jest to wielka pokusa, która dotyczy nie tylko samooceny, ale dotyka również wiary. Wiara mówi nam bowiem, że jesteśmy „dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy”: zostaliśmy stworzeni na Jego obraz; Jezus nasze człowieczeństwo uczynił swoim a Jego serce nigdy nie oddzieli się od nas; Duch Święty chce w nas mieszkać; jesteśmy powołani do wiecznej radości z Bogiem! To jest nasza „postura”, to jest nasza duchowa tożsamość: jesteśmy umiłowanymi dziećmi Bożymi – zawsze nimi jesteśmy. Rozumiecie zatem, że brak akceptowania samych siebie, życie w niezadowoleniu i myślenie w sposób negatywny oznacza brak uznania naszej najprawdziwszej tożsamości: to jakby odwrócić się w inną stronę, kiedy Bóg chce, by na mnie spoczęło Jego spojrzenie, i to jakby chcieć zgasić marzenie, jakie Bóg żywi wobec mnie. Bóg nas miłuje takimi, jakimi jesteśmy, i żaden grzech, wada czy błąd nie sprawi, by zmienił swoje zdanie. Dla Jezusa – pokazuje to Ewangelia – nikt nie jest gorszy i daleki, nie ma człowieka bez znaczenia, ale wszyscy jesteśmy umiłowani i ważni: ty jesteś ważny! A Bóg liczy na ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz: w Jego oczach nic nie znaczy, jak jesteś ubrany, czy jakiego używasz telefonu komórkowego; dla Niego nie jest ważne, czy podążasz za modą – liczysz się ty. W Jego oczach jesteś wartościowy, a twoja wartość jest bezcenna”.

10:18

„W ten sposób dochodzi do najbardziej zaskakującego spotkania, właśnie tego z Zacheuszem, zwierzchnikiem „celników”, czyli poborców podatkowych. Zacheusz był więc zamożnym współpracownikiem znienawidzonych okupantów rzymskich; był wyzyskiwaczem swojego narodu, kimś, kto z powodu swej złej reputacji nie mógł nawet zbliżyć się do Mistrza. Ale spotkanie z Jezusem zmienia jego życie, jak to było i może być codziennie w przypadku każdego z nas. Zacheusz jednak musiał zmierzyć się z pewnymi przeszkodami, aby spotkać Jezusa: co najmniej trzema. Także i nam mogą one coś powiedzieć”

10:17
Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w czasie ŚDM pracują również na wodzie.


fot. Facebook.com/Roadsafe.pl
10:15

Papież Franciszek rozpoczyna kazanie. – Drodzy młodzi, przybyliście do Krakowa na spotkanie z Jezusem. A Ewangelia mówi nam dziś właśnie o spotkaniu między Jezusem a pewnym człowiekiem, Zacheuszem, w Jerychu. Jezus nie ogranicza się tam tylko do głoszenia nauki, czy pozdrawiania kogoś, ale – jak mówi Ewangelista – chce przejeść przez miasto. Innymi słowy, Jezus pragnie przybliżyć się do życia każdego człowieka, przebyć do końca naszą drogę, aby Jego życie i nasze życie spotkały się naprawdę.

10:10

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu al. Focha/Mickiewicza.

10:08
10:01
Jak informuje MPK, linie autobusowe 125, 127, 128, 158 wróciły na swoje trasy. Ruch w całym mieście jest unormowany, a ulice wręcz puste. 

Największe zadanie przed miejskimi służbami będzie po godzinie 13, gdy setki tysięcy pielgrzymów będzie musiało wrócić z Brzegów.
10:01
Dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA: Po południu spodziewamy się utrudnień na autostradzie. Do ruchu związanego z ŚDM dojdą standardowe niedzielne powroty. Najtrudniej może być w rejonie Balic, kiedy z powodu przejazdu papieża zostanie zamknięta droga wojewódzka. Wtedy więcej osób będzie chciało przejechać autostradą.
09:57
09:49
Radio RMF FM twierdzi, że obecnie w Brzegach jest już około 1,7 mln wiernych. A kolejni pielgrzymi jeszcze idą!
09:48
09:47
Ruch na autostradzie A4 przebiega płynnie, nawet na odcinku w rejonie Brzegów - informuje dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA. Węzły Bieżanów i Wieliczka są zamknięte: można w tym miejscu przejechać na wprost, ale nie można zjechać ani wjechać na autostradę. Na jednej z jezdni dwa pasy przeznaczono na korytarz dla pojazdów służb ratunkowych.
09:46
09:46

„Na tym miejscu, które nazwaliśmy Campus Misericordiae – Polem Miłosierdzia, witam cię, Ojcze Święty, w imieniu wszystkich zebranych. A wraz z tobą i ze wszystkimi zebranymi pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej oraz internetowi łączą się z nami na całym świecie. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy. Jest pośród nas Jezus Chrystus – Zbawiciel człowieka. On dzierży w swym ręku losy świata. On – i tylko On – ma słowa życia wiecznego”.

09:45

Kardynał Stanisław Dziwisz: „W tych dniach, zwołani przez ciebie, spotkali się na polskiej ziemi, aby doświadczyć radości Ewangelii. Dzielili się między sobą, a także dzielili się z nami wszystkimi entuzjazmem wiary, która rozjaśnia mroki zła i przemocy, cierpienia i śmierci. Dzielili się wiarą, która otwiera horyzont nadziei i wskazuje drogę miłości i służby – drogę prowadzącą do życia”.

09:41
Prezydent Panamy również dziś jest w Brzegach. Czyżby to oznaczało, że kolejne ŚDM odbędą się właśnie w Panamie?

09:36
09:33

Papież poświęcił dwa nowe budynki Caritas Archidiecezji Krakowskiej, które powstały dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, a przede wszystkim jako materialne znaki i miejsca świadczenia miłosierdzia. To pierwszy punkt dzisiejszego pobytu Franciszka w Brzegach.

Dom "Campus Misericordiae" to dom opieki dla osób starszych. – Będzie to miejsce fizycznej rehabilitacji, ale też i społecznej aktywizacji osób w podeszłym wieku. Dziennie z obiektu będzie korzystać 60 osób starszych, część z nich będzie przebywała tu stacjonarnie. Zależy nam, żeby zapewnić im jak najlepsze warunki opieki – powiedział KAI ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, odpowiedzialny za przygotowania miejsca centralnej liturgii ŚDM.

"Chleb Miłosierdzia" to z kolei hala magazynowa o powierzchni ponad 800 m kw., jedna z największych na świecie. – Posłuży ona jako miejsce przechowywania żywności przekazywanej dla najuboższych – mówił Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. Kordula.

Ojciec Święty poświęcił również figurę Matki Bożej z Loreto.

Źródło: KAI, PAP, www.pope2016.com

09:29
Strażacy rozstawiają kurtyny wodne: ul. Półłanki, Ćwiklińskiej, Dworzec Płaszów, ul. Saska, Lubicz, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Pawia, dwie kurtyny przy ul. Bieżanowskiej, PKP Swoszowice, ul. Klasztorna.


fot. JRG 6 Kraków

09:28
09:20
09:17
Ojciec Święty w papamobile przejeżdża alejkami między pielgrzymami w Brzegach.
09:12
MPK: Wznowiono kursowanie autobusów przez Aleje Trzech Wieszczów, ul. Konopnickiej, Rondo Matecznego oraz ul. Kamieńskiego.
09:09
Papież już w Brzegach, ale na ulicach dochodzących do Campus Misericordiae ruch nie maleje. Pielgrzymi mają jeszcze prawie godzinę do rozpoczęcia mszy świętej. Najwięcej osób - niezmiennie - na ul. Śliwiaka.
09:09

O godzinie 10 rozpocznie się msza święta na terenie Kampusu Miłosierdzia w Brzegach

Fot. Mazur/Episkopat.pl

09:09
Przejazd papieża do Brzegów. fot. Czytelnik

09:00

Papież przyjechał do Domu Miłosierdzia. Ma dokonać poświęcenia budynku, który będzie służył Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

08:45
A w Brzegach trwa wielkie oczekiwanie na przyjazd Franciszka

08:41
Papież Franciszek w tej chwili opuszcza Pałac Arcybiskupów Krakowskich. Powróci tu po godzinie 13, gdy zakończy się msza i uroczystości w Brzegach.
08:37
Papież nadal nie wyjechał z siedziby krakowskiej kurii. Według wstępnych planów, o 8:45 miał być w Brzegach.
08:31
W Brzegach wszyscy już obudzeni i oczekują na przyjazd papieża. 



08:28
Z Franciszkańskiej 3 wyszedł na razie Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Wydaje się, że jest małe opóźnienie w planie, bowiem papież miał wyruszyć do Brzegów około 8:15.
08:19

Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji: - Dziś liczba osób w Brzegach będzie większa, niż wczoraj.

08:18

Paulina Jankowska, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.: Prosimy o dokładne zapoznanie się z informacjami głosowymi oraz wizualnymi.

08:16

Paulina Jankowska, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.: Na kolei okres wzmożonego ruchu dopiero się zacznie. Dojdzie do kumulacji przewozów. Szacujemy, że z Krakowa będzie wyjeżdżać więcej osób, niż przyjechało pociągami. Prosimy, aby na dworzec przychodzić co najmniej godzinę przed odjazdem. Obowiązują również strefy buforowe, więc przemieszczanie się swobodne pod dworcu nie będzie możliwe.

08:08
W Krakowie jest zdecydowanie mniej autokarów, niż przewidywano. ZIKiT przygotował 4 tysiące miejsc wzdłuż głównych ulic, a do wczoraj wydał ok. 2 tysiące zezwoleń na parkowanie.
08:13

Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa: Sprzątaniem miasta zajmuje się 1300 osób. Wysprzątana została cała ulica Śliwiaka, więc jesteśmy gotowi na uroczystości.

08:11

Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa: Miejski MPWiK oraz straż pożarna rozstawiali wczoraj kurtyny wodne z powodu upału. Jeśli będzie potrzeba to przy ul. Lubicz, w okolicach Dworca Głównego rozstawimy kolejne kurtyny, aby osoby mogły się schłodzić.

08:10

Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa: Wczoraj przekonaliśmy się, że pielgrzymi wolą wybierać komunikację miejską, a nie poruszać się pieszo. Największy szczyt komunikacyjny mieliśmy od godz. 12 do 14.

08:04
Stopniowo coraz więcej pielgrzymów pojawia się także na ul. Półłanki i na drogach do Brzegów od strony Bieżanowa. Tam jeszcze można dojechać tramwajem. Dojazd do Małego Płaszowa został natomiast zamknięty ze względu na przejazd kolumny papieskiej. Decyzja o tym, kiedy zostanie wznowiony, będzie zależeć od aktualnej sytuacji i natężenia ruchu.
08:08

Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik Wojewody Małopolskiego: Pamiętajmy o nakryciach głowy oraz przyjmowaniu płynów. Na terenie Pól Miłosierdzia ciężko o cień, więc zadbajmy o siebie oraz pielgrzymów. Mamy na Brzegach patrole piesze, oddziały ratunkowe, liczymy że nie będą musiały interweniować. Przypominamy o wodzie i nakryciach głowy.

08:07
MPK: Linie 125 oraz 128 jadące w kierunku Złocienia i Zajezdni Płaszów skrócone są do przystanku Ofiar Dąbia.
08:04

Sebastian Woźniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie: - Na terenie Brzegów zgromadziliśmy wszystkie siły i środki. Przygotowując się do zabezpieczenia ŚDM mieliśmy świadomość, że będzie to duże zadanie. To co nas pozytywnie zaskoczyło, to możliwość zabezpieczenia bezpieczeństwa tak pozytywnie nastawionych pielgrzymów. Jest naprawdę bezpiecznie.

08:01
08:02
Pogoda: synoptycy przewidują duży upał przez większość dnia, do około 30 stopni Celsjusza. Po południu jednak spodziewane są opady deszczu.

08:01

Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji: - Podsumowując ostatnią dobę musimy powiedzieć, że na szczęście nie odnotowaliśmy żadnych niebezpiecznych sytuacji. Napełnianie sektorów przebiegło bez incydentów, osoby były sprawdzane podczas kontroli selektywnej oraz rutynowej. Na terenie Brzegów sprawdzaliśmy paczki, plecaki. Okazywało się, że nie było tam żadnych niebezpiecznych sytuacji.

07:52
Za około kwadrans papież Franciszek wyruszy z Franciszkańskiej 3 w kierunku Brzegów.
07:43
Tak wygląda obecnie ulica Śliwiaka, tuż przed wejściem na teren Campus Misericordiae. Jedna jezdnia pełna pielgrzymów, druga zamknięta dla kolumny papieskiej i służb.

07:41
Rondo Matecznego zamknięte dla ruchu tramwajowego.
07:40
Zmiany w komunikacji miejskiej i utrudnienia, jakie nas dziś czekają. INFORMATOR >>

07:37
Powróćmy jeszcze na chwilę do wydarzeń sobotnich. Zobaczcie nasze video-podsumowanie dnia:

07:28

PKP przewiduje, że dziś od godziny 14 do 24 przez krakowskie dworce przewinie się prawie 182 tysiące pasażerów. Najwięcej ma być na stacji Kraków-Główny, bo aż 82 tysiące osób. Po 35 tysięcy pasażerów ma odjeżdżać ze stacji Kraków-Bieżanów oraz Kraków-Płaszów. Z przystanków Bonarka i Swoszowice pojedzie po 30 tysięcy podróżnych.

Jutro kolejarze spodziewają się jeszcze większej liczby podróżnych, bo aż 253 tysiące. 100 tysięcy pasażerów ma odjechać z Dworca Głównego, 70 tysięcy z Krakowa-Płaszowa, 60 tysiące z Bonarki i Swoszowic oraz 23 tysiące z przystanku Kraków-Bieżanów.

07:26
UWAGA: W związku z przejazdem kolumny papieskiej, w ciągu najbliższych 20 minut zostanie wyłączony ruch tramwajowy do Małego Płaszowa.
07:23
Z uwagi na przejazd kolumny papieskiej do Brzegów, policja zamknęła już ulice: Klimeckiego, Kuklińskiego, Lipską.
07:19
Poranek w Brzegach





07:16
Od ok. godziny 12 przystanki "Dworzec Główny", włącznie z przystankami "Dworzec Główny Tunel" i "Dworzecz Główny Zachód" będą wyłączone. Aby wsiąść do komunikacji miejskiej, trzeba będzie przejść na jeden z najbliższych: Dworzec Główny Wschód, Nowy Kleparz, Lubicz, Politechnika i Rondo Mogilskie.
07:12
Na Christo Botewa i Śliwiaka coraz więcej osób. Pielgrzymi idą całą szerokością jezdni. Od strony Bieżanowa zaskakująco spokojnie.
07:13
MPK informuje, że wyłączono z ruchu tramwajowego odcinek od Ronda Grzegórzeckiego do Małego Płaszowa. Linie S3 oraz S4 skierowane są do pętli Dąbie.
07:10
Kościelni hierarchowie również są już przy ołtarzu w Brzegach [GALERIA ZDJĘĆ]


07:00
Brzegi budzą się do życia



06:43
W Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT pracuje w ciągu dnia 12, a w nocy 10 dyspozytorów. Oprócz tego około 23 inspektorów wyjeżdża w teren. Sześć osób odbiera telefony. Wcześniej pracowników infolinii było więcej, bo dziennie musieli odebrać nawet 2 tysiące połączeń. Teraz pytań od mieszkańców jest już mniej.
- Łącznie ze strony ZIKIT kilkaset osób pracuje przy obsłudze Światowych Dni Młodzieży - mówi Michał Pyclik, rzecznik miejskiej jednostki. 

06:34

Niedziela 31 lipca będzie piątym i ostatnim dniem pobytu papieża Franciszka w Polsce. Głównym wydarzeniem tego dnia będzie sprawowana na Polach Miłosierdzia Msza św. rozesłania, wieńcząca Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

[PROGRAM, NIEDZIELA 31 LIPCA]

06:29
Ruch w mieście na razie niewielki. Pielgrzymów widać przede wszystkim na głównej trasie do Brzegów, przez ul. Christo Botewa i Śliwiaka. Na Półłanki i Nowosądeckiej pusto, choć wczoraj były tam tłumy. Pusto również przed oknem papieskim.
06:26

Na ulicy Konopnickiej – drogą, którą pojedzie papież Franciszek – od godziny 6 rano funkcjonariusze w pełnej gotowości.

06:26
06:25
06:21
MPK: Przystanek Dworzec Główny Tunel został zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Tramwaje kierowane są na trasy objazdowe.
06:17
Od samego rana w stronę Brzegów idą kolejne grupy pielgrzymów. ZIKiT szacuje, że przynajmniej 90% uczestników wczorajszego czuwania pozostało na Campus Misericordiae. Liczba pielgrzymów na mszy posłania będzie na pewno większa.
06:15

Na odcinku drogi S7 między Rabką-Zdrój, a Myślenicami w miejscowości Lubień doszło do uderzenia samochodu w bariery energochłonne. Zablokowany jest pas ruchu w kierunku Krakowa. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch godzin.

06:12

Dzień dobry! Rozpoczynamy ostatni dzień naszej relacji.

Jesteśmy już w dyspozytorni ZIKiT, aby jak najszybciej i na bieżąco informować o tym, co dzieje się w mieście.