Ostatni mundur marszałka Piłsudskiego trafił na wystawę

Mundur marszałka Piłsudskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz pierwszy w historii trzy mundury marszałka Piłsudskiego zostaną pokazane w jednym miejscu. Specjalny pokaz z okazji Święta Niepodległości przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Oprócz tego można bezpłatnie zwiedzić wystawę „#dziedzictwo” i zobaczyć słynną „Damę z gronostajem”.

Od piątku do niedzieli warto odwiedzić Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie. A tam – można powiedzieć – same skarby. Przez trzy dni wstęp do galerii „Broń i barwa w Polsce” z ekspozycją „Sztuka Legionów Polskich” jest bezpłatny. Podobnie jak na trwającą od 22 czerwca wystawę „#dziedzictwo”, zajmującą trzy piętra budynku. W sobotę, 11 listopada, odwiedzający będą mogli również bezpłatnie stanąć oko w oko ze słynną „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Niezwykłe losy munduru

To jednak nie wszystko. Po raz pierwszy w historii w jednym miejscu będzie można zobaczyć trzy zachowane mundury marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród nich znalazła się kurta, w której został pochowany.

– Właśnie w tym mundurze 18 maja 1935 roku marszałek został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Cztery lata później, ze względu na pojawiającą się pleśń, z jego ciała zdjęto mundur, a ciało planowano ubrać ponownie w nową kurtę, w momencie przenosin do sarkofagu. Jednak uniemożliwił to wybuch II wojny światowej. Ta, którą prezentujemy w Gmachu Głównym, została zdeponowana w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – opowiada Piotr Wilkosz z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kilka dni po wybuchu II wojny światowej mundur wraz z częścią zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze został wywieziony z Polski i w 1940 roku przekazany Aleksandrze Piłsudskiej, przebywającej na emigracji w Londynie. W 1990 roku do kraju powróciły Wanda Piłsudska i Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córki marszałka. Cztery lata później rodzina sprowadziła zdeponowane w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie pamiątki.

Kurtka i spodnie zostały poddane zabiegom konserwatorskim takim jak dezynsekcja tlenkiem etylenu w komorze fumigacyjnej Biblioteki Jagiellońskiej. Pozostałe prace wykonali konserwatorzy z Pracowni Konserwacji Tkanin MNK. Mundur będzie można oglądać w Krakowie do końca 2017 roku, a od 2018 na ekspozycji w muzeum w Sulejówku.