„Oświeć się!” podczas Festiwalu Nauki w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

XV Festiwal Nauki w Krakowie potrwa do 23 maja. Udział biorą w nim wszystkie krakowskie uczelnie wyższe, instytuty PAN oraz instytucje o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i badawczym.

Hasło tegorocznej edycji nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Patronem wydarzenia został Jan Szczepanik – nauczyciel i wynalazca, którego określa się mianem „polskiego Edisona” i „galicyjskiego geniusza”. Ma on na swoim koncie ponad 50 wynalazków i wiele opatentowanych pomysłów technicznych. Tym razem Festiwal odbywa się pod przewodnictwem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej.

Na Rynku Głównym pojawiły się już stanowiska poszczególnych uczelni, które przygotowały interesujący program dla odwiedzających. – Nasze stoisko różni się od innych tym, że jest tu możliwość napisania swojego imienia w różnym języku – opowiada Andżelika z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Na przykład w indyjskim, ukraińskim czy rosyjskim. Oprócz tego przygotowaliśmy liczne konkursy dotyczące promowanych przez nas studiów.

- Póki co Festiwal się rozkręca. Tylko u nas można zrobić sobie zdjęcia pod postacią matrioszki – dodaje Tosia.

Uczelnie w centrum uwagi

Magdalena Janosz z Uniwersytetu Jana Pawła II przyznaje, że hasło Instytutu Dziennikarstwa i komunikacji społecznej „Z nami zabłyśniesz” odnosi się do głównego hasła Festiwalu. – Poszukujemy również prezenterów prognozy pogody, mamy specjalne miejsce, gdzie można zrobić make up telewizyjny.

Na stoisku Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczejrównież wiele się dzieje.- Przygotowaliśmy różne quizy psychologiczne, także z wiedzy o zarządzaniu. Zanim ktoś wybierze się tu na studia, może się sprawdzić – opowiada Beata, studentka AGH.

Na stoisku Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej można zobaczyć różnego rodzaju urządzenia. – Mamy tutaj termograf i hydrograf. Robimy również różne eksperymenty – mówi Katarzyna Jakubiszyn. – Tutaj akurat sprawdzamy, w jaki sposób położyć pieniądz na wodzie. Atmosfera jest naprawdę wspaniała. Mamy z tym dużo zabawy. Do tej pory udało się nam w pełni przeprowadzić dwa, chociaż jesteśmy od dwóch godzin!

Podobnie jak w latach poprzednich, współorganizatorzy zapewniają wiele atrakcji, takich jak możliwość zwiedzania laboratoriów, pracowni naukowych czy uczestnictwo w eksperymentach, warsztatach, wydarzeniach sportowych czy kulturalnych.