Oświęcim doczeka się nowego dworca

fot. PKP S.A

W najbliższych miesiącach ruszy gruntowna przebudowa dworca kolejowego w Oświęcimiu. W miejscu starego budynku powstanie zupełnie nowy, z zachowanymi detalami architektonicznymi.

Przetarg na budowę PKP S.A. ogłoszą prawdopodobnie w czerwcu. To dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów, bo o inwestycji mówiło się od kilku lat, a trudno powiedzieć, by istniejący budynek był wizytówką miasta. Jak twierdzą kolejarze, jest także za duży, a przez to jego utrzymanie jest nieopłacalne.

Według Katarzyny Kwiecień – rzeczniczki prezydenta Oświęcimia, miasto bardzo długo czekało na inwestycję. – Od dłuższego czasu zabiegaliśmy o jej realizację. Dobrze więc, że już niedługo przebudowa ruszy. Na pewno poprawi się komfort podróżowania, zyska na tym otoczenie, zwłaszcza, że w tym miejscu jest zawsze sporo turystów – podkreśla.

Mniejszy znaczy lepszy

Najpierw dworzec miał być modernizowany, później władze spółki doszły do wniosku, że bardziej opłacalne będzie wyburzenie starego budynku. Jak mówią przedstawiciele spółki, nowy obiekt będzie jednokondygnacyjny. W części pasażerskiej znajdą się toalety, poczekalnia, automaty biletowe i gastronomiczne. Do nowej budowli trafi przeniesiona z wnętrza starego dworca kamienna mozaika, która w nowym obiekcie będzie stanowić fragment elewacji.

Zmieni się także najbliższe otoczenie dworca. – W tym rejonie ma powstać park and ride, a to wymaga wyburzenia starego i zniszczonego hotelu Glob. Staramy się o pieniądze unijne na ten projekt. Po obu inwestycjach wygląd tej części miasta zmieni się całkowicie – mówi Katarzyna Kwiecień. Remont dworca w Oświęcimiu to ważna inwestycja dla regionalnego i międzynarodowego ruchu kolejowego. Od 13 kwietnia na stacji zatrzymuje się bowiem IC Cracovia łączący Kraków ze stolicą Czech.

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale