„Pan wiecznie Młody” otworzy Oddział Teatralny MHK

Oddział Teatralny MHK mieści się w Domu pod Krzyżem przy ul. Szpitalnej 21 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w 2018 roku wejdziemy do Oddziału Teatralnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieszczącego się w Domu pod Krzyżem. Na oficjalne otwarcie zaplanowano wystawę „Pan wiecznie Młody” opowiadającą o Lucjanie Rydlu. Ma ona również zainteresować osoby, które świadomie uciekły z miasta i stały się… lokalnymi producentami zdrowej żywności.

To już oficjalne – w 2018 nareszcie wejdziemy do Oddziału Teatralnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Początkiem lipca w Domu pod Krzyżem zostanie otwarta wystawa „Pan wiecznie Młody”.

– Wystawę otwieramy w setną rocznicę śmierci Rydla. Chcemy pokazać jego barwną osobowość w pełnej krasie – mówi Agnieszka Kowalska z Oddziału Teatralnego MHK „Dom pod Krzyżem”.

Prekursor zdrowej żywności

Ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykową w 1900 roku na kartkach dramatu „Wesele” uwiecznił Stanisław Wyspiański. Tym razem widzowie będą mieli okazję zobaczyć poetę w zupełnie nowym świetle, a nie tylko przez pryzmat Pana Młodego. Nacisk zostanie położony na jego twórczość dramaturgiczną, działalność publicystyczną i zaangażowanie w funkcjonowanie krakowskiego teatru. Nie zabraknie jednak innych wątków, które zaprezentują, jak barwną postacią był Rydel.

– Robił wiele rzeczy na raz – zaznacza Agnieszka Kowalska. Na początku wraz z małżonką mieszkał w dworku w podkrakowskiej wsi Tonie, a w 1908 roku przeniósł się do Bronowic Wielkich. Tam prowadził wykłady, tworzył czytelnie i organizował przedstawienia ludowe. Nie przeszkadzało mu to również w zajmowaniu się… rolnictwem. Dlatego też przedstawicielka MHK przyznaje, że wystawa może również zainteresować osoby, które świadomie uciekły z miasta i zajęły się uprawą ziemi.

– To dla Jadwigi przeniósł się na wieś i zyskał stabilizację. Postanowił, że nie będzie jej dokształcał. Zajmował się rolnictwem, sadził truskawki, które później sprzedawał na placu Targowym. Można powiedzieć, że był prekursorem zdrowej żywności – kontynuuje Kowalska. – Jednak mało kto go docenia. Zawsze pozostaje w cieniu postaci stworzonej przez Wyspiańskiego.

Rydel nie stronił również od podróży, m.in. do Grecji. Swoje wykłady o kulturze greckiej na krakowskiej ASP, które gromadziły licznych słuchaczy, prowadził prawie do końca życia.

Fotografie, listy i pocztówki

Na ekspozycji zobaczymy fotografie, fragmenty listów, obrazy i tomiki wierszy. Całkiem możliwe, że zaprezentowane zostaną też egzemplarze sztuk teatralnych. Tematyki „Wesela” nie zabraknie, jednak będzie ona tylko jednym z ważnych momentów życia Rydla. Fotografie, krakowskie stroje i wnętrze tanecznej izby zostaną zestawione z dramatem Wyspiańskiego poprzez afisz teatralny oraz pocztówki z lwowskiej i krakowskiej inscenizacji.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto