Park Kulturowy Stare Miasto wyszedł Krakowowi na dobre

Minęło ponad półtora roku od wprowadzenia Parku Kulturowego Stare Miasto. Dzięki temu dołączyliśmy do bardzo dobrego towarzystwa miast europejskich. Jednak najważniejsze jest to, iż zmiany widać gołym okiem, choć wielu uważa, że tak nie jest. Urzędnicy zajmujący się Parkiem Kulturowym postanowili pokazać, jak zmieniają się ulice w obrębie Starego Miasta w postaci galerii zdjęć w Urzędzie Miasta Krakowa.


Na wystawie Park Kulturowy Stare Miasto Wczoraj i Dziś… można zobaczyć ponad 50 fotografii. Wykorzystane zostały zdjęcia z archiwum Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, przedstawiające ok. 30 obiektów znajdujących się na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto. Będzie je można oglądać do 11 stycznia. Autorami zdjęć są m.in. Główny Plastyk Miasta – Jacek Stokłosa oraz Agnieszka Włodarczyk, koordynator zadaniowy ds. realizacji postanowień uchwały o Parku Kulturowym.

Od wejścia w życie uchwały, liczba elementów zaśmiecających przestrzeń publiczną na terenie Starego Miasta sukcesywnie maleje. Przykładowo (porównując dane z końca roku 2011 i roku 2012) na Rynku Głównym ilość legalnych elementów: szyldów, wysięgników, gablot, tablic i markiz wzrosła z 22% do 53,3%. Na ul. Grodzkiej ilość legalnych elementów wzrosła z 24,5% do 53%. Na ul. Floriańskiej ilość legalnych elementów wzrosła z 25% do 54%. Na ul. Wiślnej ilość legalnych elementów wzrosła z 7% do 57,6%. Na ul. Brackiej ilość legalnych elementów wzrosła z 9,1% do 40 %, a na ul. Siennej ilość legalnych elementów wzrosła z 19% do 57,7%.

W sumie na terenie całego Parku Kulturowego Stare Miasto ponad 50% wszystkich elementów jest legalnych. Pozostałe są w trakcie uzgodnień lub są usuwane i podlegają ciągłemu monitoringowi.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które korzysta z tej formy ochrony zabytkowego centrum. Do tej pory nie było regulacji prawnych umożliwiających miastu skuteczną walkę z elementami szpecącymi tę część Krakowa. Uznanie obszaru Starego Miasta za Park Kulturowy daje władzom miasta realne narzędzia do egzekwowania dbałości o estetykę.

Granice Parku Kulturowego Stare Miasto przebiegają ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, św. Gertrudy, Bernardyńską oraz fragmentem bulwaru Wisły do ulicy Podzamcze, łączącej się z ulicą Straszewskiego.

 

[ZDJĘCIA] Zobacz zdjęcia wystawy

 

W tym roku urzędnicy miejscy planują również walkę z reklamami w Podgórzu. Miejski Plastyk i ZIKiT zapowiadają wzmożone kontrole i usuwanie nielegalnych szyldów. Więcej o tej sprawie piszemy tutaj:

Główny Plastyk Miasta posprząta Podgórze? [ZDJĘCIA]
News will be here