Park na Zabłociu powstanie do końca listopada

Zwycięska koncepcja utworzenia parku fot. Materiały prasowe

Do końca listopada na Zabłociu powstanie nowy park. Znajdzie się on pomiędzy Wisłą, ulicą Zabłocie a mostem Kotlarskim. Zarząd Zieleni Miejskiej szuka już wykonawcy prac i jeszcze przed weekendem majowym chce rozstrzygnąć przetarg.

Na park nazwany „Stacja-Wisła” w tegorocznym budżecie zarezerwowano 2,3 mln złotych. To kwota pozwalająca przeprowadzić wszystkie prace w jednym sezonie. Miasto ma już potrzebne dokumenty, włącznie z wydanym pod koniec marca pozwoleniem na budowę. W minionym roku przygotowana została cała koncepcja, na podstawie warsztatów przeprowadzonych z udziałem mieszkańców i rozpisanego konkursu architektonicznego.

Różne potrzeby

Do końca listopada na zaniedbanej dotychczas działce, która przez lata służyła jako „dziki” parking, pojawią się alejki z ławkami, kosze i oświetlenie. Projekt parku uwzględnia strefy przygotowane z myślą o różnych potrzebach użytkowników.

– To jest przetarg nie tylko na prace związane z samym parkiem, ale także na budowę pawilonu gastronomiczno-warsztatowego – zwraca uwagę Joanna Wendorff, jedna z inicjatorek utworzenia parku. Podobne obiekty ZZM zamierza stawiać również w innych parkach w mieście – tak, by z jednej strony ułatwiać tam organizację różnych wydarzeń, a z drugiej zapewniać możliwość skorzystania z niewielkiego lokalu gastronomicznego czy toalety.

Chcą dalej ożywiać to miejsce

Już wcześniej na terenie przyszłego parku odbywały się spotkania czy pikniki, organizowane przez zaangażowaną w całą ideę fundację Czas Wolny. Miały one zintegrować mieszkańców wokół idei tworzenia parku, ale też być pierwszym krokiem do stopniowej zmiany wyglądu i charakteru tej przestrzeni.

Po utworzeniu pawilonu fundacja Czas Wolny zamierza wystartować w przetargu na operatora obiektu. – Chcemy kontynuować i rozwijać naszą dotychczasową działalność w tym miejscu. Ale na to musimy jeszcze poczekać – mówi Joanna Wendorff.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale