Park pełen hortensji na Grzegórzkach

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Dzielnica II – Grzegórzki doczeka się w tym roku parku kieszonkowego, w którym nie zabraknie kolorowych kwiatów. Mieszkańcy tej części Krakowa nie chcieli w ogrodzie urządzeń zabawowych dla dzieci i elementów rekreacyjnych dla osób starszych, bo mogą one przyciągnąć do zieleńca osoby hałasujące i spożywające alkohol.

Krakowianie w tym roku mają doczekać się parków kieszonkowych, które znajdą się w każdej dzielnicy. – Przygotowaliśmy już 18 lokalizacji, pracujemy nad projektami i chcielibyśmy, żeby były one realizowane od wiosny – informował niedawno Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, zapytany na jakim etapie znajduje się budowa „kieszonek” w naszym mieście.

Kwiaty na tak

W ogrodzie, który powstanie w Dzielnicy II – Grzegórzki, przy ul. Księdza Władysława Gurgacza, posadzone zostaną różne odmiany hortensji. W rezultacie czego krakowianie będą mogli spacerować wśród białych, różowych, a nawet niebieskich kwiatów. Nie zabraknie również róż i cisu.

Plac zabaw na nie

Przed stworzeniem ostatecznego projektu „grzegórzeckiej kieszonki” ZZM zorganizował spotkanie z mieszkańcami tej części miasta. Część z nich chciała, aby w parku znalazły się także elementy małej architektury, m.in. urządzenia zabawowe dla dzieci oraz elementy rekreacyjne dla osób starszych. Druga grupa mieszkańców nie zgadzała się jednak na takie rozwiązanie, tłumacząc, że nie jest ono odpowiednie dla tego miejsca, bo w dzień powoduje hałas zebranych na placu użytkowników, a w nocy przyciąga osoby spożywające alkohol i niszczące małe elementy architektury wraz z zielenią.

Ostatecznie Zarząd Zieleni Miejskiej zadecydował, że park kieszonkowy przy ul. Gurgacza zostanie zagospodarowany zgodnie z oczekiwaniami krakowian mieszkających najbliżej przyszłego skweru i wnioskujących jedynie o dodatkowe nasadzenia na jego terenie.

Parki kieszonkowe, czyli?

Małe (ich powierzchnia nie przekracza zazwyczaj 5000 m2), przyjazne tereny zielone stworzone w przestrzeni miejskiej, służące szeroko pojętej rekreacji. W Krakowie tego typu parki nie są nowością. Skwer przy ul. Fałata/Prusa czy Ogród Motyli przy ul. Dekerta to pierwsze „ogrody krakowian”, które cieszą się sporą popularnością.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
News will be here