Park & Ride „Mały Płaszów” coraz bliżej

fot. Miejska Infrastruktura

Jest decyzja w sprawie lokalizacji parkingu typu park and ride w Małym Płaszowie. Jak zapowiadają przedstawiciele spółki Miejska Infrastruktura, odpowiedzialnej za zarządzanie siecią krakowskich parkingów, już wkrótce zostanie rozpisany przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Realizacja inwestycji będzie się odbywać na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”, tzn. ten sam wykonawca stworzy nie tylko projekt wykonawczy, ale i projekt budowalny. – Obecnie mamy już ostateczną decyzję ULICP (Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, przyp. red.) dla tego parkingu. Przygotowujemy specyfikację do zamówienia publicznego. W lipcu będziemy ogłaszać przetarg – powiedział Paweł Skrzypiec, prezes Miejskiej Infrastruktury.

Parking na terenie Małego Płaszowa pomieści 171 samochodów i, na wniosek mieszkańców, będzie zlokalizowany po południowej stronie ulicy Lipskiej. Jak jednak zapewniają przedstawiciele spółki, będą zastosowane rozwiązania ułatwiające dostęp z parkingu do pętli tramwajowej, m.in. zmodyfikowana organizacja sygnalizacji świetlnej.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych, rowerzystów i aut elektrycznych

Obiekt będzie wyposażony w elementy tzw. dynamicznej informacji pasażerskiej po to, aby kierowca dokładnie wiedział, kiedy odjeżdża tramwaj linii, z której będzie chciał skorzystać. Przy ulicach dojazdowych będą umieszczone tablice informujące w czasie rzeczywistym o ilości wolnych miejsc parkingowych. W ramach placu będą wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych. Spółka stawia też na ekologiczne rozwiązania. Na nowopowstałym parkingu dostępne będą punkty ładowania pojazdów zasilanych zieloną energią.

Nie zabraknie też rozwiązań przyjaznych miłośnikom dwóch kółek. Na terenie parkingu będzie wyznaczone specjalne, zadaszone miejsce, w którym będzie można zostawić rowery. Wiata dla jednośladów będzie oświetlona, wyposażona w stojaki i objęta monitoringiem.

Obecnie trwają prace przy budowie parkingu Park & Ride „Kurdwanów”, który zgodnie z założeniami powinien być oddany do użytku w sierpniu, natomiast wykonawca kolejnego z parkingów – w Bieżanowie, czeka na decyzję o pozwolenie na budowę, jego oddanie zaplanowanej jest jeszcze w tym roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale