Park Tetmajera. Bronowicki genius loci

Koncepcja Parku w Bronowicach fot. Vogt Studio

To dobra wiadomość dla mieszkańców jednej z najszybciej zabudowujących się dzielnic. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje utworzenie drugiego, po mającym powstać na terenach dawnego Motelu Krak, parku.

ZZM zaprezentował koncepcję parku podczas Święta Ulicy Tetmajera. Liczący około trzynastu hektarów zieleniec będzie zlokalizowany wzdłuż ulicy Włodzimierza Tetmajera, w historycznej części dzielnicy. Swoim zasięgiem obejmie rejon od skrzyżowania z ulicą Pod Strzechą, skąd wąskim klinem będzie prowadził aż do granicy z Rząską. Na jego terenie znajdzie się zabytkowy schron amunicyjny „Bronowice”, mieszkańcy zyskają też dostęp do dzierżawionego przez Polski Związek Wędkarski stawu.

Więcej dzikości

Ze względu na fakt, że teren przyszłego parku jest w części objęty Planem Zwiększania Lesistości, Zarząd Zieleni Miejskiej będzie musiał wprowadzić pewne ograniczenia we wprowadzaniu elementów małej architektury. Dlatego przedstawiona przez Zarząd koncepcja zakłada naturalny, nieingerujący zbytnio w naturę charakter parku.

W zlokalizowanej przy granicy z Rząską leśnej części parku zostaną wydzielone strefy ochrony siedliskowej rosnącego tam grądu, pozwoli to na zachowanie ich naturalnego charakteru. Od części użytkowej będzie je odgradzać lekka bariera z drewnianych palików połączonych sznurem.

W tej samej części powstaną również leśny plac zabaw i ogród sensoryczny. Plac zabaw inspirowany będzie naturą. Najmłodsi znajdą w nim kryjówki, liny do wspinania czy przeszkody terenowe z powalonych kłód. Projekt placu przewiduje wykorzystanie naturalnych materiałów.

Ogród sensoryczny w założeniu ma służyć pobudzaniu zmysłów spacerowiczów, a także… owadów. Będą więc połacie pachnące macierzanką i kocimiętki, i rośliny przyciągające motyle. Wśród roślin będą prowadziły ścieżki, których nawierzchnie będą miały różne faktury – szyszki, drewniane pnie, otoczaki i kamienne płyty. W ogrodzie sensorycznym będzie można przysiąść na siedziskach lub pobujać się w hamaku.

ZZM zapowiada także wykorzystanie walorów stawu, przy którym powstanie strefa rekreacyjna. Między drzewami zawisną hamaki, zbudowane zostaną drewniane podesty, umożliwiające komunikację między brzegami zbiornika i obserwację życia na wyspie, a w centrum strefy stanie altana łącząca pomosty z ogrodem zmysłów.

Dziedzictwo „Wesela”

Bronowice nie rozstają się ze swoim bogatym, wiejskim dziedzictwem. Jego świadectwem są nie tylko najbardziej znane Rydlówka i Tetmajerówka, ale i wciąż istniejące chłopskie zagrody.
Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił wykorzystać historyczne konteksty i w południowej części parku stworzyć wiejski ogród, w którym rosnąć będą rośliny charakterystyczne dla ogrodów rustykalnych i wykorzystane zostaną ludowe motywy charakterystyczne dla zdobień wiejskich chat. 

Czas na piknik

Projekt parku przewiduje również wydzielenie miejsc piknikowych. Przybiorą one formę drewnianych podestów przy wyznaczonych ścieżkach. Zestawy piknikowe, składające się ze stołu i czterech krzeseł każdy, będą proste w formie i wandaloodporne. Ich koncepcja będzie nawiązywać do pozostałych rozwiązań w projekcie.

Przez cały park poprowadzi ścieżka zdrowia. W jego wschodniej części, pomiędzy drzewami ZZM zaplanował montaż urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. W drewnianych trapach, meandrujących przez zieleniec Zarząd Zieleni Miejskiej zaplanował instalację metalowych tablic informacyjnych mówiących o występujących w tym miejscu gatunkach roślin i zwierząt.

Wyczekiwany przez mieszkańców park nie powstanie jednak szybko. Jak mówią przedstawiciele Zieleni, w październiku tego roku zakończą się prace związane z projektem koncepcyjnym, projekt budowlany ma być gotowy w przyszłym roku, zaś budowa miałaby ruszyć dopiero za dwa lata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice
comments powered by Disqus