Parking Mały Płaszów gotowy za rok

Wizualizacja fot. mi.krakow.pl

Przy ulicy Lipskiej, po przeciwnej stronie pętli tramwajowej, w ciągu najbliższego roku powstanie parking Park&Ride. Spółka Miejska Infrastruktura rozpisała przetarg na jego zaprojektowanie i budowę. Firma, która wygra, będzie miała 11 miesięcy na realizację zadania.

Według pierwotnych planów parking miał powstać po tej samej stronie co pętla. To jednak spotkało się z dużym oporem ze strony okolicznych mieszkańców, którzy nie chcieli dodatkowego ruchu pod oknami i utraty terenu zielonego. Ostatecznie miasto ugięło się pod ich naciskiem i zdecydowano o przygotowaniu dokumentacji od nowa, tym razem po przeciwnej stronie ulicy.

Dlatego też inwestycja ta będzie musiała poczekać kolejny rok na realizację, choć początkowo miała powstać razem z parkingami Kurdwanów i Bieżanów. Przesunięcie na drugą stronę ulicy będzie w praktyce oznaczać dłuższą drogę od parkingu do przystanku i wydłużenie dojazdu do niego. Urzędnicy zapewniają jednak, że dostęp do pętli będzie ułatwiony poprzez dostosowanie sygnalizacji świetlnej.

330 dni

Parking pomieści 171 samochodów i będzie oferował podobny standard jak obiekty powstające właśnie na Kurdwanowie i w Bieżanowie. Znajdą się tam tablice informujące o odjazdach tramwajów i liczbie wolnych stanowisk, zadaszona wiata na rowery i monitoring. Dostępne też będą stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych i miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Otwarcie ofert jest planowane na 22 września, więc jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, można się spodziewać, że wszystkie prace zakończą się po wakacjach przyszłego roku. Firma będzie miała najpierw 160 dni na to, by uzyskać pozwolenie na budowę, a potem kolejnych 170 na realizację robót.

Dwa w tym roku

Otwarcia parkingu Kurdwanów można się spodziewać do końca września. Parking w Bieżanowie będzie gotowy później – budowa jest opóźniona i wykonawca będzie musiał zapłacić kary umowne. – Staramy się na wszelkie możliwe sposoby dotrzymać terminu do końca tego roku – mówi Paweł Skrzypiec, prezes spółki Miejska Infrastruktura. Liczy jednak na to, że uda się otworzyć parking jeszcze w listopadzie. W przypadku Bieżanowa z inwestycji skorzystali również pasażerowie komunikacji miejskiej: w ramach prac wpisano wymianę odcinków torowiska, słupów trakcyjnych, wiat przystankowych a także nawierzchni peronów przystankowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale