Parking w Bieżanowie otwarty. Łącznie mamy 533 miejsca P&R [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wewnątrz pętli tramwajowej Nowy Bieżanów został w poniedziałek otwarty parking Park&Ride. To drugi taki obiekt udostępniony w ciągu miesiąca, po uruchomionym w grudniu parkingu na Kurdwanowie.

– Od dziś dysponujemy w sumie 533 miejscami postojowymi na parkingach Park&Ride – mówił podczas oficjalnego otwarcia wiceprezydent Tadeusz Trzmiel. – W realizacji są kolejne parkingi na 366 miejsc, czyli P&R Mały Płaszów, który będzie gotowy w tym roku, i węzeł przesiadkowy w Bronowicach, gdzie będzie 200 miejsc parkingowych. W zamyśle mamy jeszcze w tym roku Park&Ride przy ulicy Ptaszyckiego, a więc przy węźle drogi S7 – wyliczał.

Na parkingu obowiązują te same zasady, co na pozostałych parkingach Park&Ride. Z biletem okresowym na komunikację miejską będzie tam można zaparkować za darmo, a gdy go nie mamy, bilet parkingowy za 10 zł upoważni nas do jeżdżenia przez cały dzień tramwajami i autobusami.

To ciągle jeszcze początek programu budowy parkingów P&R. Według nowych planów miasta do 2020 roku takich obiektów ma być 20, a nie 13, jak planowano dotychczas. To zarówno parkingi przy liniach tramwajowych (oprócz istniejących także Azory, Pachońskiego, Zakopiańska, Górka Narodowa, Krowodrza Górka, Mały Płaszów czy Mogiła), jak i przy liniach kolejowych (Bieżanów, Bieżanów Drożdżownia, Bronowice, Mydlniki-Wapiennik, Mydlniki, Opatkowice, Prądnik Czerwony, Swoszowice, Zakliki).

Do 2030 roku ma powstać kolejna pula parkingów, które łącznie złożą się na ponad 4,5 tys. miejsc.

Gminy gonią Kraków

Tymczasem coraz więcej parkingów ma powstać w miejscowościach wokół Krakowa, m.in. w związku z rozwojem kolei aglomeracyjnej. Tylko w gminie Niepołomice do 2020 roku powstaną cztery parkingi, w Niepołomicach, Podłężu, Staniątkach i Woli Batorskiej. Łącznie pomieszczą 472 samochody. Podobne plany ma m.in. gmina Skawina, a budowę parkingów już wcześniej rozpoczęła gmina Zabierzów. W poniedziałek marszałek województwa Jacek Krupa przekazał umowy na wsparcie zrównoważonego transportu w Małopolsce Zachodniej i tutaj również, oprócz 40 ekologicznych autobusów, znalazło się ok. 800 miejsc postojowych na nowych parkingach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale