Pełny start Wavelo coraz bliżej. Zamontowali 138 stacji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na ulicach zamontowano już 138 ze 150 planowanych stacji roweru Wavelo. Pozostałe pojawią się w najbliższym czasie, po uzyskaniu potrzebnych uzgodnień. Część lokalizacji budzi wątpliwości, ale ZIKiT zastrzega, że w uzasadnionych przypadkach konstrukcję będzie można przesunąć w inne miejsce.

Firma BikeU przygotowuje się do uruchomienia systemu Wavelo w pełnym zakresie – z 1500 rowerów. Zgodnie z umową z miastem ma to nastąpić najpóźniej w połowie kwietnia. 138 ze 150 stojaków zostało już zamontowanych, pozostałe są na ostatnim etapie uzgodnień. Mapę ze wszystkimi ustalonymi lokalizacjami stacji można obejrzeć TUTAJ.

Stacja czy parking?

Niektóre z wybranych miejsc budzą wątpliwości mieszkańców. Na przykład na Azorach, przy ulicy Radzikowskiego. – Stojak został umieszczony na chodniku, jednocześnie zabierając 5-6 miejsc parkingowych. Jak wiemy, Azory, podobnie jak inne części miasta, cierpią na brak miejsc do parkowania. Wystarczyło umiejscowić ten stojak kilkaset metrów dalej przy skrzyżowaniu ulic Radzikowskiego i Czerwieńskiego, gdzie znajduje się wyłączona z parkowania część chodnika – zwraca uwagę Czytelnik w mailu do redakcji.

ZIKiT przekonuje, że zaraz obok jest zatoka postojowa, a samochody stające w tym miejscu na chodniku blokowały często przejście. – Tam prawo dopuszczało parkowanie na chodniku, ale to nie były wyznaczone miejsca postojowe. Stację postawiliśmy pomiędzy czterema blokami i liczymy na to, że dzięki temu więcej osób będzie mieć do niej blisko – tłumaczy Marcin Wójcik z ZIKiT.

Do jednostki trafiały też pytania dotyczące stacji przy przystanku Miasteczko Studenckie AGH. Wcześniejsza stacja KMK Bike była zamontowana za przystankiem, nowa znalazła się bliżej ulicy, a rowery będą częściowo stać na trawniku. Jak się okazuje, cel był w tym przypadku taki, by stacja była w bardziej widocznym miejscu, bo poprzednia najczęściej ze wszystkich padała ofiarą wandali.

Stację można przenieść

Z kolei przy moście Dębnickim lokalizacja okaże się prawdopodobnie tymczasowa. Stacja stanęła przy samym skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki – niemal dokładnie w miejscu planowanego przejścia dla pieszych. – Operatorowi zależało na tej lokalizacji. My wyraziliśmy zgodę, ale zastrzegliśmy, że tylko do momentu, kiedy to przejście zostanie uruchomione – wyjaśnia Marcin Wójcik.

Wójcik przyznaje, że część decyzji o lokalizacji stojaków jest swego rodzaju eksperymentem. – Nie mamy stuprocentowej pewności, że akurat dana stacja się sprawdzi. Ale ponieważ ich montaż nie wymaga przyłączy elektrycznych, stosunkowo łatwo można je przenieść w inne miejsce. Będziemy sprawdzać statystyki i w okolicach wakacji ocenimy, jak się poszczególne stacje sprawdzają i czy potrzebne są ewentualne zmiany – zapowiada.

Około 200 wypożyczeń dziennie

Na razie system obsługuje 300 rowerów. Liczba wypożyczeń nie poraża: w minionym tygodniu wahała się od 45 (w deszczową sobotę) do 247 (w piątek). Dotychczasowy rekord równoczesnych wypożyczeń przyniosła niedziela 5 marca, kiedy w ruchu było w tym samym czasie 70 rowerów. Statystyki można obserwować TUTAJ.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale