Pierwsza taka operacja w Polsce odbyła się w Krakowie

fot. materiały prasowe

Nowatorska operacja usunięcia węzłów chłonnych w nowotworze męskich zewnętrznych narządów płciowych z dostępem przez kończynę dolną odbyła się w środę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Trwała trzy godziny, a przeprowadził ją zespół prof. Piotra Chłosty, kierownika O/K Urologii i Urologii Onkologicznej.

Wykonana metodą laparoskopową operacja w znaczny sposób minimalizuje ryzyko powikłań i znacznie poprawia komfort życia pacjenta.  Jej wykonanie wymaga jednak zarówno odpowiedniego zaplecza technologicznego, jak i starannego przygotowania oraz doświadczenia lekarzy.

– Wszystkie operacje wykonywane metodą endowizji, czyli z wykorzystaniem otworów naturalnych ciała albo poprzez niewielkie nacięcie w powłokach chorego, charakteryzują się większym stopniem trudności niż klasyczne operacje otwarte – komentuje profesor Chłosta. – W tym przypadku wprowadziliśmy instrumenty w kończynę dolną, w okolicy kolana leczonego mężczyzny, a następnie dotarliśmy do okolicy pachwinowej metodą rozwarstwienia tkanek podskórnych pomiędzy mięśniami uda a powłokami skórnymi – precyzuje.

Metoda ta stosowana jest na świecie dopiero od końca zeszłego roku. W Polsce zastosowano ją po raz pierwszy właśnie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

News will be here