Pilot, sportowiec i społecznik. Muzeum Lotnictwa upamiętni bohatera

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niebawem w Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarcie wystawy poświęconej Felicjanowi Sterbie – bohaterowi walk o niepodległość w czasie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Ekspozycja upamiętni pilota, sportowca i społecznika.

Już 1 września w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarcie wystawy „Ppłk dypl. obs. Felicjan Sterba - pilot, sportowiec, społecznik". Wśród 33 eksponatów znajdą się odznaki, fotografie oraz dokumenty takie jak legitymacje, zaświadczenia i dyplomy czy walory nagrodowe potwierdzające ich nadanie. Kolekcja dokumentuje działalność ppłk. Sterby, który był bohaterem walk o niepodległość w czasie I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Kolekcja bezcenna

Artefakty trafiły do krakowskiego muzeum dzięki 90-letniemu już synowi Sterby.

– Przyjeżdżając do Polski, co jakiś czas przekazywał nam niektóre pamiątki. Jednak ze względu na swój wiek i obawy, że spuścizna po ojcu przepadnie, zdecydował się przekazać nam za symboliczne pieniądze bezcenne pamiątki – tłumaczy dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.

Dodaje również, że bezcenne przedmioty będą prezentowane publicznie po raz pierwszy.

– Wystawa zapewne będzie cyklicznie powracać jako samodzielny byt, ale i część pewnej historii, opowiadanej w trakcie innych ekspozycji – mówi.

Wystawę można oglądać do 30 listopada 2017 roku.

Felicjan Sterba urodził się 9 czerwca 1896 roku we Lwowie. Służył w armii cesarskiej i Królewskiej Armii, natomiast od 1918 roku w Wojsku Polskim. W późniejszych latach pełnił służbę w Dowództwie Okręgu Korpusu Nr VI we Lwowie, był słuchaczem Kursu Normalnego Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie, a 1 października 1925 roku został przydzielony do Oddziału IIIa Biura Ścisłej Rady Wojennej.

Wykładał w Oficerskiej Szkole Lotnictwa, był dowódcą Dywizjonu Szkolnego, a następnie został zastępcą dowódcy 2 Pułku Lotniczego. W marcu 1939 r. przydzielono go do „Kierownictwa Ćwiczeń Antoni”. W trakcie kampanii wrześniowej kierował sztabem Lotnictwa i OPL Armii „Kraków”.

Gdy II wojna światowa dobiegła końca, pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł 30 lipca 1948 roku w Londynie.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale