PIP przestaje zapowiadać kontrole

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dzięki decyzji szefowej PIP Iwony Hickiewicz, inspektorzy pracy mogą teraz kontrolować firmy bez wcześniejszej zapowiedzi wizyty. Wszystko po to, aby zwiększyć skuteczność swojego działania. Mimo wcześniej zapowiadanych kontroli w Małopolsce i tak dochodziło do łamania przepisów. W ubiegłym roku w 1300 sprawdzanych firmach, aż w 950 przypadkach inspektorzy wykrywali naruszenia legalności zatrudnienia.

Do tej pory różnorodna interpretacja przepisów sprawiała, że inspektorzy pracy musieli poinformować pracodawcę o kontroli minimum siedem dni przed wizytą. Obowiązek zawiadamiania o kontrolach wynikał z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która w 2009 r. została rozszerzona o ograniczenia prowadzenia różnego rodzaju kontroli u przedsiębiorców.

– Kontrole PIP bez uprzedzenia były możliwe jedynie, gdy istniało podejrzenie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa albo w sytuacji podejrzenia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracujących. Ograniczało to znacznie skuteczność podejmowanych działań inspektorów – nie można skutecznie kontrolować legalność zatrudnienia po wcześniejszym powiadomieniu pracodawcy. Nie zapowiadano również kontroli planowanych, realizowanych zgodnie z harmonogramem działania Inspekcji – wyjaśnia Anna Majerek, rzecznik prasowy PIP w Krakowie.

Zmiana była planowana już od dłuższego czasu podczas posiedzeń Rady Ochrony Pracy. Uczestnicy doszli do wniosku, że jest ona konieczna dla zwiększenia skuteczności działań inspekcji, chociażby w obszarze legalności zatrudnienia.

Około 75% firm łamało przepisy

W ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili w Małopolsce 1300 kontroli legalności zatrudnienia. W blisko 950 kontrolowanych firmach wykryto przynajmniej jeden przypadek naruszający legalność zatrudnienia.

Naruszenia przepisów to: zatrudnianie bez umowy o pracę, niepotwierdzanie w terminie warunków zatrudnienia, niezgłaszanie do ubezpieczenia. Aż 101 pracodawców nie zawarło na piśmie umowy o pracę ze 144 pracownikami. Najwięcej kontroli przeprowadzono u pracodawców zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, budownictwem i handlem oraz usługami.

W ubiegłym roku inspektorom pracy udało się zalegalizować pracę w Małopolsce dla 307 osób. Legalizacja polegała na: potwierdzeniu na piśmie rodzaju i warunków zawartej z pracownikiem umowy o pracę, zawarciu umowy o pracę lub zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego.

News will be here