Piwne smaki Krakowa [Art. sponsorowany]

Do jakiego wniosku dojdą ludzie poszukujący w Krakowie piwnych smaków, którzy to przypadkiem zagoszczą, do coraz to nowych miejsc na krakowskiej mapie piwnych lokali?  Co pomyśli smakosz, który to stanie przed ścianą wypełnioną po brzegi piwnym asortymentem? Jaki piwny smak ma wybrać, gdy oczom pojawią się półki uginające od różności piw z całego świata? A gdy ujrzy ścianę kilkunastu nalewaków, z których to świeży złoty trunek, leje się do kufelka, to który ma wybrać? Do którego lokalu ma się udać smakosz piwa – gdy po raz pierwszy zawita do Krakowa? Jak każdy kraj ma swoją kuchnie, Jak każde miasto ma swoje smaki, piwne smaki, tak i w naszym mieście jest podobnie.

Postaram się troszkę przybliżyć Wam takie piwne „perełki”, Piwnego Smaku Krakowa.

Dochodząc do rynku od słynnej ulicy Dominikańskiej, pod numerem 3, znajduje się pierwsza taka „perełka”, pierwszy piwny smak Krakowa. Tuż obok słynnego w Krakowie kościoła Dominikanów, udało się otworzyć kultowe już miejsce, z ogromnym wyborem piwnych smaków.

W lokalu o nazwie „BeerGallery – Dominikańska” znajdziemy ogromny bar z 21 lanymi smakami piw z całego świata. Dodatkowo skosztować można ponad 150 rodzajów piw butelkowych, które to wyselekcjonowane są z wielką dbałością o wszelkie gusta odwiedzanych licznie gości.  Lokal ten zachwyca połączeniem epokowych dekoracji z nowoczesnym wystrojem wnętrza, tworząc niepowtarzalny klimat zarówno w dzień jak i w nocy. Spokojne miejsce, pozwala miło spędzić czas. Każda wizyta tutaj, jest początkiem niezwykłej piwnej przygody trwającej wiele wieczorów.

Niedaleko obok małego rynku znajduje się kolejny smak krakowskiej piwnej sceny gastronomicznej.

Na ulicy Szpitalnej pod numerem 5, znajduje się nowo otwarty lokal o nazwie „Fortuna & Friends Kraków”. Jest to kooperacja wyśmienitych piw z Miłosławskiego Browaru Fortuna oraz  przyjaciół. Na 16 nalewakach goszczą wszystkie dostępne piwa z Browaru Fortuna, nowości craftowej sceny piw polskich, belgijskich oraz liczne premiery ważone specjalnie dla tego piwnego smaku. Ogromny ponad 100 metrowy ogródek, w letnie wieczory zamienia się w miejsce spotkań „przy gwiazdach”, gdzie nie tylko znawcy kultury piwowarstwa znajdą swoje miejsce.

I właśnie tutaj za barem został zainstalowany jedyny na dzień dzisiejszy w Polsce, oryginalny nalewak do belgijskiego piwa, słynny Gulden Draak. Piwo to ma duże szanse by zostać piwem związanym z Krakowem, gdyż w swojej nazwie przypomina o legendarnym Smoku Wawelskim – symbolem turystycznym Krakowa. Warto po wycieczce na Wzgórze Wawelskie odwiedzić to miejsce by delektować się dwoma rodzajami Draaka – Smoka – jasnym i ciemnym, białym i czarnym. Delektować się w oryginalnych kielichach, które to specjalnie do tego smaku zostały wyprodukowane. Mi osobiście smakują oba. :)

Kolejnym smakiem na Naszej mapie jest oddalony o niecałe 100 metrów lokal dedykowany belgijskim smakom, lokal o nazwie „BeerGallery – Luxury”, mieszczący się na rogu ulic Tomasza i Krzyża. Pod numerem 30, znajduje się 11 lanych belgijskich smaków, niespotykanych w innym krakowskich miejscach. Jest to pierwsze – jak na razie – miejsce poświęcone tylko i wyłącznie piwnym smakom z Belgi. Można tam skosztować Browary Belgijskie, które są spadkobiercami wieloletniej ( czasem nawet wielowiekowej ) tradycji warzenia piwa, skupiającej efekty swojej pracy na jakości, a piwa te są niejednokrotnie arcydziełem belgijskiej sztuki piwowarskiej znanej na całym świecie. To tutaj można spróbować prawie wszystkie dostępne piwa „Trapistów”, jak i piwa które zaszczytnie noszą nazwę, najlepszych piwnych smaków świata.

Mówi się, że Belgowie mają 360 gatunków piwnych smaków, po jednym na każdy dzień roku. Pięć pozostałych dni zarezerwowano dla tych, których jeszcze nie ma, ale wkrótce zostaną wymyślone. Ale to wszystko i tak nieprawda, bo belgijskich smaków piw jest grubo ponad tysiąc.

Mówi się w Belgii, „że piwosze nie idą do raju, tylko prosto do Belgii”. Gdzie by im było lepiej? Kraj mały, piwa dużo, nic człowieka nie rozprasza. Można degustować w spokoju. Klasycznego pilsa. Dwójniaka albo trójniaka od trapistów. Duvela, Lucyfera, a nawet Satana. Piwko z wiśni i bananów. Białe, złote, brunatne, czarne, czerwone. I w ogóle. A każde w oryginalnym szkle – dedykowanym do swojego piwa.

W „BeerGallery – Luxury” można podziwiać kilkadziesiąt rodzajów szkła belgijskich smaków piwnych, co całkowicie wyróżnia je na tle innych lokali gastronomicznych w mieście Kraka i sprawia, chce się tu powracać, by móc przy kielichu piwnego smaku, wysłuchać licznych piwnych opowieści.


BeerGallery – Dominikańska

https://www.facebook.com/BeerGalleryDominikanska

 

Fortuna & Friends Kraków

https://www.facebook.com/fortunaandfriendskrakow

 

BeerGallery – Luxury

https://www.facebook.com/BeerGalleryLuxury