Plac przed Muzeum Etnograficznym na nowo

Wizualizacja fot. Muzeum Etnograficzne Kraków

16 listopada Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprezentuje efekty rewitalizacji niewielkiego placyku przed wejściem do placówki. To jedna z odsłon festiwalu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie.

Gdy w 2016 roku przy kazimierskim ratuszu stanęło młode drzewo, Muzeum Etnograficzne postanowiło przeobrazić swoje najbliższe sąsiedztwo w atrakcyjną przestrzeń, przyjazną wszystkim jej użytkownikom.

Do współpracy zaprzęgnięci zostali artyści, projektanci i rzemieślnicy, jednocześnie w czasie prac koncepcyjnych o głos zapytano także mieszkańców Kazimierza.

Przestrzeń przyjazna

– Postanowiliśmy, że placyk przed Muzeum Etnograficzny, ma być ładny i użyteczny. Ma zachęcać do odpoczynku, a także zaświadczać o tym, że warto starannie i wspólnie pomyśleć nad przestrzenią publiczną, tak żeby było nam w niej dobrze oraz żebyśmy mieli wrażenie, że coś znaczy. Ta przestrzeń stanowi pewne zaproszenie do Muzeum, gdzie dawne świadectwa życia ludzi mogą być punktem wyjścia do myślenia o współczesności i zmianach świata wokół nas – wyjaśnia Barbara Sikora z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Zmiana aranżacji placu została podzielona na dwa etapy. Najpierw w lecie tego roku przed wejściem do Muzeum stanęły wyraziste, wieloosobowe ławeczki na „nibynóżkach”. W piątek 16 listopada do dyspozycji mieszkańców i turystów zostaną oddane „brykające” stołeczki, ścieżka-przebieżka, wyspy mikrozieleni i mobile, otoczone barwną malaturą na płytach chodnikowych.

Efekty rewitalizacji, choć są częścią przedsięwzięcia artystycznego, nie znikną po ich prezentacji, a zostaną na dłużej dlatego przedstawicielka muzeum zachęca, by planować trasy spacerów tak, by uwzględniały one okolice kazimierskiego ratusza.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus