"Plakat był nachalną próbą forsowania danego światopoglądu"

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sąd Rejonowy dla Kraków-Podgórza wydał wyrok w sprawie bilbordu, który wisiał przez miesiąc przy ulicy Edmunda Wasilewskiego, naprzeciw Centrum Kongresowego. Okazało się, że osoba, która jest odpowiedzialna za powieszenie tam plakatu została uniewinniona od postawionych jej zarzutów, natomiast sąd podkreślił, że konieczna jest ochrona przestrzeni publicznej przed drastycznymi treściami.

W związku z antyaborcyjnym bilbordem na policję zgłosiło się kilka kobiet. Stwierdziły, że czują się nim zgorszone, a co więcej, treści tam ukazane negatywnie wpływają na ich dzieci. Sąd uznał, że Adam Kulpiński, członek fundacji Pro – Prawo do życia, który podpisał umowę na zawieszenie plakatu, nie jest winny zarzucanych mu czynów. Jednocześnie stwierdził, że takie treści nie powinny być pokazywane.

Każdy ma prawo do wygłaszania opinii, ale ten plakat, według sądu, przekroczył to prawo i spowodował negatywne emocje tych, którzy się z nim zetknęli. Jednocześnie sąd podkreślił, że nie chodzi o ideologię ani opinie dotyczące aborcji. Cel do osiągnięcia konkretnego efektu okazał się być zbyt drastyczny.

Przekraczanie norm

Sąd uważa, że pokazywanie zwłok dziecka przekracza normy polskiego społeczeństwa, nawet w szczytnym celu. Narusza również obyczaje i zasady życia społecznego. – Zwłoki, a szczególnie dziecka, otacza się szacunkiem i powagą – stwierdziła sędzia. Bilbordu nie sposób było nie zauważyć, na jego treści narażeni byli również najmłodsi. Świadkowie podkreślali, że ich dzieci potrafiły rozpoznać w rozczłonkowanych zwłokach „dzidziusia”.

– Plakat był nachalną próbą forsowania danego światopoglądu. Konieczna jest ochrona przestrzeni publicznej przed drastycznymi treściami, nawet tymi pokazywanymi w szczytnym celu – zaznaczył sąd.

Adam Kulpiński został uniewinniony. Sąd dodał, że wielokrotnie w podobnych sprawach sędziowie uznawali, iż jest to zgodne z prawem wyrażania poglądów w takiej formie. Mimo wszystko członkowie fundacji muszą teraz brać pod uwagę ten wyrok.

To nie koniec

Strona skarżąca zapowiada odwołanie od wyroku, a obwiniona od uzasadnienia. – To przełom. Nasza walka trwa i jesteśmy pewni, że w przestrzeni publicznej nie powinno być miejsca na tego rodzaju komunikaty. Na takie treści narażone są kobiety, które znalazły się w różnych sytuacjach. Wiem, że rozpoczyna się kolejny proces, tym razem dotyczący pikiety sprzed roku, która odbyła się przed szpitalem im. G. Narutowicza – mówi Joanna Grzymała-Moszczyńska z partii Razem.

– Spodziewaliśmy się uniewinnienia. Było już kilkanaście takich wyroków. Uzasadnienie jest natomiast dosyć ideologiczne. Sąd powoływał się na to, iż aborcja jest światopoglądowa. Dla nas tak nie jest – mówi Adam Kulpiński.

Jak dodaje działacz, kampania będzie dalej trwała, bo ten wyrok „nie stanowi żadnego przełomu”. – Żadnego prawomocnego wyroku nie usłyszeliśmy, tak samo jest teraz. Odwołamy się od uzasadnienia – stwierdza.

comments powered by Disqus