Plany miasta na rozbudowę szybkiej kolei. Swoszowice, Prądnik, os.Piastów

Ciągle nie zakończyła się budowa przystanku Kraków Sanktuarium fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Miasto przygotowuje się do budowy kilku przystanków Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W tym roku jednak nie zobaczymy jeszcze robotników na żadnej z budów, bo trzeba wcześniej przygotować potrzebne dokumenty. Dokończona zostanie tylko opóźniona budowa przystanku Kraków Sanktuarium.

Najważniejsze prace przy przystanku Kraków Sanktuarium zakończyły się jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży. Drugi etap, polegający przede wszystkim na dobudowie drugiej kładki nad torami, rozpoczął się w drugiej połowie roku i ciągle nie udało się go zakończyć. Trzeba jeszcze m.in. uzupełnić nawierzchnię, poręcze i elementy szklanego zadaszenia, przeprowadzić odbiór schodów ruchomych i uzyskać pozwolenie na użytkowanie północnej kładki.

– Przesunięcie terminu jest spowodowane opóźnieniami po stronie wykonawcy robót budowlanych przy pracach związanych z budową kładki po stronie północnej – mówi Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta. Zapowiada przy tym, że ostateczny odbiór i rozliczenie inwestycji są planowane do końca marca.

Nowy przystanek znajduje się na linii kolejowej, którą PKP PLK zamierza gruntownie wyremontować. Docelowo mają tamtędy kursować pociągi nowej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Swoszowice, Prądnik Czerwony, os. Piastów

Pociągi te będą się zatrzymywać również na przystanku Kraków Swoszowice, który planowany jest do gruntownej przebudowy. W ubiegłym roku przygotowano dla niego koncepcję techniczną, a w tym miasto chce uzyskać projekt i potrzebne zgody. W III kwartale 2017 ma wystartować przetarg na przeprowadzenie prac. Do przystanku ma prowadzić nowy odcinek ulicy Taklińskiego, a obok powstanie parking Park&Ride. – Zakończenie inwestycji planowane jest w roku 2018 – zapowiada Jan Machowski.

Z kolei jeszcze w marcu tego roku urzędnicy chcą ogłosić przetarg na opracowanie projektu przystanku na Prądniku Czerwonym, w rejonie ul. Powstańców. Budowa potrwa w latach 2018-2019. Tam również planowany jest parking Park&Ride.

Trzeci przystanek, w sprawie którego toczą się już prace przygotowawcze, to ten na osiedlu Piastów. Ma tam powstać zintegrowany węzeł przesiadkowy, składający się z przystanku kolejowego, pętli tramwajowej (linia do os. Piastów zostanie przedłużona), dworca autobusowego komunikacji miejskiej, parkingu Park&Ride i infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. W tym roku miasto chce uzyskać decyzję środowiskową dla całego przedsięwzięcia. Liczy przy tym, że uda się na tę inwestycję – podobnie jak na wszystkie wymienione wcześniej – uzyskać unijne dofinansowanie z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Dalsze plany

To jeszcze nie koniec planów miasta dotyczących przystanków SKA. 200 tysięcy złotych przeznaczono w budżecie na przygotowanie studium, które pomoże zdecydować o rozszerzeniu SKA na kolejne linie. – To zadanie ma na celu ocenę zasadności uruchomienia systemu SKA na tzw. dużej (linia kolejowa nr 95) i małej (linia kolejowa nr 100) obwodnicy kolejowej oraz na połączeniu do Czyżyn śladem linii do Elektrociepłowni Kraków i zakładów tytoniowych – wyjaśnia Jan Machowski.

W tym roku urząd ogłosi też przetargi na koncepcje przystanków Kraków Prądnicka, Kraków Żabiniec i Kraków Prądnik Biały. To jeszcze wstępny etap, ale pozwoli już na wskazanie dokładnych lokalizacji i tego, jakie rozwiązania zostaną tam zastosowane.

Nie tylko miasto

Wszystkie wymienione przystanki to wkład miasta w rozbudowę infrastruktury dla SKA. Równolegle nowe przystanki zamierza też budować PKP PLK, w ramach prowadzonych modernizacji linii kolejowych. W Bronowicach powstanie duży węzeł przesiadkowy w rejonie ul. Armii Krajowej (inwestycja już się rozpoczęła), a na Grzegórzkach – przy Hali Targowej (przetarg zostanie rozstrzygnięty w tym roku). Remonty linii wiążą się też z modernizacją już istniejących przystanków czy stacji: na liście jest m.in. Kraków Bonarka na trasie do Skawiny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Łagiewniki-Borek Fałęcki Swoszowice Mistrzejowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale