Plaża nad Wisłą i 10 tablic informujących o smogu

Tak na plaży pod klasztorem Norbertanek bawili się krakowianie w latach 30. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

To dwa z trzech projektów, które zostaną złożone w poniedziałek przez członków Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. Poseł Łukasz Gibała oraz Adrianna Siudy chcą aktywnie włączyć się w drugą edycję budżetu obywatelskiego.

Smog Stop, Aktywny Kraków i Enklawa Wiślana – te projekty o łącznej wartości  ponad 6,5 miliona złotych w poniedziałek zgłosi Adrianna Siudy, choć pomysły są Stowarzyszenia. Wynika to z regulaminu budżetu obywatelskiego. – To, co łączy te trzy projekty, to zdrowie. Krakowianie i Polacy w ankietach wskazują, że to najważniejszy aspekt życia. Dlatego od tego zaczynamy naszą przygodę z budżetem obywatelskim. Zależy nam na promocji zdrowego trybu życia i wypoczynku – tłumaczy poseł Gibała.

Plaża nad Wisłą

Od ogółu do szczegółu – zapoznajmy się z tym, co proponują politycy. Najciekawszym projektem wydaje się być Enklawa Wiślana. Z 2,8 miliona złotych nad brzegiem rzeki od strony Bielan (niedaleko przystanku Glinnik) miałby powstać teren rekreacyjno-sportowy. Na 7 tysiącach mkw. miałyby się znaleźć plac zabaw, siłownia na wolnym powietrzu, tory do gry w boule, ścianka wspinaczkowa oraz wyznaczone miejsce do grillowania. Dodatkowo plaża nad Wisłą o wielkości 2,8 tysięcy mkw. z boiskami do siatkówki. – Aby komunikacja była lepsza, proponujemy tam również stację KMK Bike oraz parking przy ulicy Rybnej – dodaje Adrianna Siudy.

Informacje o smogu

Jak przyznaje Łukasz Gibała, Smog Stop to rozszerzenie idei Krakowskiego Alarmu Smogowego z 2014 roku. Członkowie KAS złożyli projekt na postawienie jednej tablicy multimedialnej, która ma informować mieszkańców o aktualnym stanie powietrza. Gibała chce, by takich tablic pojawiło się 10 – tam, gdzie jest największy ruch krakowian, a dodatkowo stworzenie bezpłatnej linii telefonicznej z informacją o zanieczyszczeniach oraz wykorzystanie telewizji w komunikacji miejskiej w tym samym celu.

Sport dla wszystkich

Aktywny Kraków natomiast ma na celu propagowanie sportu. Jest to najdroższy pomysł, bo koszt jego realizacji wyniesie 3 miliony złotych. – W każdej dzielnicy na ogólnodostępnych miejscach do uprawiania sportu, jak choćby orliki, boiska wielofunkcyjne i hale, chcielibyśmy, aby miasto organizowao różnego rodzaju zajęcia sportowe z profesjonalnymi trenerami – wyjaśnia Siudy. Sporty mają być zróżnicowane: od drużynowych po indywidualne, kierowane do krakowian w każdym wieku.

Już można składać projekty

Przypominamy, że w poniedziałek ruszają konsultacje. Od 3 do 20 marca będzie trwał cykl spotkań-warsztatów urzędników miejskich oraz radnych dzielnicowych z mieszkańcami Krakowa. Ci podczas spotkań będą mogli podyskutować na temat pomysłów oraz uzyskać pomoc w doprecyzowaniu projektów, upewnić się co do możliwości ich realizacji w danym kształcie czy danej lokalizacji, a także realistycznie oszacować koszty proponowanych rozwiązań.