Płynie w nich gorąca krew. Legendarny Bajm świętuje 40-lecie istnienia

BAJM fot. mat.prasowe

„Nie odnajdzie więcej nas ta sama chwila!”. Już 9 listopada w Krakowie tekst dobrze znanego utworu zespołu Bajm będzie można zaśpiewać z całych sił wraz z Beatą Kozidrak. Grupa świętuje 40 lat istnienia i w związku z tym od listopada do grudnia odbędzie się dziewięć jubileuszowych koncertów, podczas których fani usłyszą legendarne piosenki, które zapisały się w historii polskiej muzyki. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Jest marzec 1978 roku. Można powiedzieć – to wtedy zaczyna się historia grupy, która w przyszłości otrzyma status legendarnej. Wówczas wokalista Andrzej Pietras zaproponował Beacie Kozidrak i jej bratu Jarosławowi założenie wspólnego zespołu. Niebawem dołączył do nich kolejny gitarzysta, Marek Winiarski, kongista Andrzej Koziara i basista Andrzej Grądkiewicz.

Powstaje Bajm. Nazwa składa się z pierwszych liter jego założycieli. Skład formacji na przestrzeni lat zmieniał się wielokrotnie, a jedyną osobą, która działa w nim od początku jest Beata Kozidrak. Od 1993 roku Bajm – oprócz wspomnianej artystki – tworzą Adam Drath, Piotr Bielecki, Artur Daniewski, Krzysztof Nieścior, a od 2000 roku również Maria Dobrzańska.

Piechotą do lata

Ale powróćmy jeszcze do lat 70. Niespełna po dwóch miesiącach, zespół zaczął odnosić pierwsze sukcesy. Jednym z przełomowych momentów było zakwalifikowanie się do konkursu „Debiuty” podczas Festiwalu Polskiej Piosenki „Opole ‘78”. Bajm wykonał wówczas utwór „Piechotą do lata”, dzięki któremu zdobył drugie miejsce, a sama piosenka od razu stała się w kraju wielkim hitem.

Przełom lat 70. i 80. to w Polsce początek prawdziwego, rockowego szaleństwa. I kolejnych piosenek zespołu, które pokochali Polacy. „W drodze do jej serca”, „Co mi Panie dasz”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Różowa kula” czy „Nie ma wody na pustyni” znalazły się na debiutanckim albumie nazwanym po prostu „Bajm”, wydanym w 1983 roku. Szybko rozszedł się w ponad półmilionowym nakładzie, a piosenki podbiły Listę Przebojów Polskiego Radia.

Do końca lat 80. formacja wydała kolejne albumy – „Martwa woda”, na której znajdziemy zaangażowane politycznie teksty inspirowane doświadczeniem stanu wojennego, „Chroń mnie”, „Nagie skały” i „Biała Armia”. Albumy cieszyły się popularnością nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Bajm koncertował w Wietnamie, Bułgarii, USA i we Włoszech i zdobywał nagrody na festiwalach w Szwecji i Niemczech.

„Płomień z nieba”

Lata 90. to kolejne albumy zespołu. „Płomień z nieba”, „Etna” i „Ballady” również cieszyły się ogromną popularnością. W 1998 roku ukazała się również debiutancka płyta Beaty Kozidrak „Beata”, na której znalazły się piosenki „Taka Warszawa” czy „Siedzę i myślę”. Wówczas artystkę wyróżniono m.in. dwiema statuetkami Fryderyków i Wiktorem dla najpopularniejszej gwiazdy estrady.

Czas na „Szklankę wody”

Trzecią dekadę działalności Bajm otworzył płytą „Szklanka wody”, na której również nie zabrakło niezapomnianych utworów. Wystarczy wymienić chociażby tytułową „Szklankę wody”, „O Tobie” czy „Modlitwę o złoty deszcz”. Album odniósł ogromny sukces i znalazł się w Top 50 polskiej listy bestsellerów OLiS aż… 93 razy! W 2001 roku zespół otrzymał dwie statuetki Fryderyków i dwie Superjedynki.

Myśli i słowa

Po sukcesie formacja nie zwolniła tempa i dwa lata później wydała album „Myśli i słowa”, nagrodzony Sueprjedynką za najlepszy album popowy. Znalazły się na nim hity takie jak „Myśli i słowa”, „Wiosna w Paryżu” czy „Noc po ciężkim dniu”. Na 30. rocznicę istnienia zespołu ukazała się kompilacja „Ballady 2”, którą promowała „Krótka historia”. Utwór przez pół roku znajdował się na liście przebojów Marka Niedźwiedzkiego.

Beata na fali

W tym czasie sama Beata Kozidrak nie dała o sobie zapomnieć. Dwukrotnie współpracowała z Krzesimirem Dębskim przy piosence „Rzeka marzeń”, promującej film „W pustyni i w puszczy” oraz utworze „Stara Baśń” z filmu „Stara Baśń. Kiedy słońce było Bogiem”. W 2005 roku wydała kolejny solowy album z hitami „Teraz płynę” i „Złota brama”.

Następnie, w 2012 roku, zespół wydał album „Blondynka” z singlem „Góra dół”. Czwarta dekada działalności to również owocny pod względem nagród rok – Bajm otrzymał Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości. Trzy lata później ukazała się pierwsza koncertowa płyta „Bajm Live – akustycznie”.

W 2016 roku ponownie nastał czas Beaty Kozidrak. Jesienią ukazał się jej trzeci solowy krążek „B3”. Piosenki „Bingo”, „Upiłam się tobą” czy okraszone nutą elektroniki „Niebiesko-zielone” znowu podbiły serca słuchaczy.

Legenda na scenie

W tym roku przypada natomiast 40. rocznica powstania zespołu. Dlatego też Bajm jesienią wyruszy w jubileuszową trasę i odwiedzi m.in. Trójmiasto, Katowice, Toruń, Warszawę i oczywiście Kraków.

9 listopada w Tauron Arenie Kraków, podczas multimedialnego show, zabrzmią nie tylko legendarne przeboje, ale publiczność będzie miała okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia czy filmy oraz wysłuchać wspomnień sprzed lat. Możemy się spodziewać piosenek w zupełnie nowej odsłonie, ponieważ grupie będzie towarzyszyć na scenie orkiestra.

Bilety

Bilety są dostępne w sprzedaży na stronie organizatora: www.followthestep.com, w bileteriach Biletomat.pl, Eventim.pl, ebilet.pl i Going oraz stacjonarnych punktach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn. Organizatorem wydarzenia jest Follow the Step.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

comments powered by Disqus