Pobudka. ZIKiT sprawdza, gdzie da się usprawnić ruch

fot. Archiwum

Po wczorajszym popołudniowym paraliżu miasta na ZIKiT posypały się gromy. Urzędnicy sprawdzają teraz prowadzone w różnych częściach miasta inwestycje i szukają możliwości ułatwienia przejazdu. Jest już kilka dobrych informacji.

We wtorek poruszanie się po mieście samochodem było w wielu miejscach praktycznie niemożliwe. Na standardowe w pierwszych dniach października wzmożenie ruchu nałożyły się opady deszczu i mnóstwo utrudnień spowodowanych prowadzonymi robotami – zarówno tymi prowadzonymi bezpośrednio przez ZIKiT, jak i tymi realizowanymi w związku z komercyjnymi inwestycjami.

Do tego dochodzą jeszcze inwestycje kolejowe, w tym zamknięcie przejazdów pod torami w centrum miasta, na ulicy Kopernika i Grzegórzeckiej. Jednokierunkowy ruch na Grzegórzeckiej został wprowadzony właśnie wczoraj i – jak się okazało – zaskoczył wielu kierowców, prowadząc do dużego zamieszania na Grzegórzkach.

Konopnickiej i Bora Komorowskiego

Teraz ZIKiT szuka sposobów na rozładowanie korków w mieście. Sprawdza prowadzone inwestycje i zamierza ustalać z wykonawcami zmiany w harmonogramie tam, gdzie może to wpłynąć na płynność ruchu. Najważniejsze informacje dotyczą tych kierowców, którzy poruszają się Alejami i al. Bora Komorowskiego, choć i tutaj na efekty trzeba poczekać jeszcze kilka dni.

– Zgodnie z deklaracjami firm prowadzących prace, najpóźniej w poniedziałek, a być może już w weekend, ruch dwoma pasami zostanie przywrócony na ul. Konopnickiej. Również w poniedziałek dwa pasy ruchu zostaną przywrócone na przewężonym obecnie odcinku ul. Bora Komorowskiego, zaś na ul. Dobrego Pasterza utrudnienia już się zakończyły – zapowiada Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Czyżyny, Krowodrza, Prądnik Biały

Sytuacja ma się też poprawić tam, gdzie ZIKiT remontuje nawierzchnie ulic. Na ul. Stella-Sawickiego została do położenia ostatnia warstwa asfaltu. – Wykonawca zobowiązał się do całkowitego zakończenia prac w piątek 6 października po południu – mówi przedstawiciel miejskiej jednostki.

Na ulicy Wrocławskiej prace przy nawierzchni będą prowadzone tylko nocą, a prace brukarskie już są na ukończeniu. Całość zakończy się dopiero w czwartek 12 października.

Być może uda się poprawić sytuację na alei Pokoju. Na odcinku od ronda Dywizjonu 308 do ronda Czyżyńskiego nakładana jest nowa warstwa asfaltu, a 5 października frezowany będzie wewnętrzny pas w stronę Nowej Huty. – Wykonawca zobowiązał się sprawdzić, czy możliwe będzie prowadzenie nocnych prac. Ograniczeniem mogą być jedynie zbyt niskie temperatury – mówi Michał Pyclik. Zastrzega przy tym, że w jednym momencie wyłączony może być tam tylko jeden pas i nie są przewidziane żadne dodatkowe utrudnienia na pozostałych pasach.

Zarówno na ul. Mackiewicza, jak i na ul. Glogera prace przy nawierzchni mają być prowadzone nocą. W pierwszym przypadku jest to zaplanowane na 5-6 października, a w drugim – na 10-11 października.

Grzegórzecka i A4 bez zmian

Nie ma natomiast żadnych nowych informacji co do utrudnień spowodowanych inwestycjami kolejowymi. Przeciwnie – 9 października do dotychczasowych zamknięć czy zwężeń dojdzie jeszcze całkowite zamknięcie przejazdu pod torami przez ulicę Łokietka (pozostanie tam tylko przejście dla pieszych).

Aktualna pozostaje też informacja o ruchu jednokierunkowym na ulicy Grzegórzeckiej. – Gdyby ruch samochodowy odbywał się w obu kierunkach jednym pasem, oznaczałoby to, że każdy samochód musiałby przecinać tory tramwajowe dwukrotnie, a to powodowałoby zatory zarówno tramwajów, jak i samochodów – argumentuje ZIKiT.

Łatwiej nie będzie też na obwodnicy, gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi prace w rejonie węzła Tyniec. Potrwają one do końca października.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale