Pociągiem do Myślenic? To byłaby rewolucja

Kraków Główny fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Myślenice to jedyne duże miasto w okolicach Krakowa bez dostępu do kolei. W przyszłości może się to zmienić. W piątek przedstawiciele województwa oraz Krakowa, Myślenic, Świątnik Górnych, Sieprawia i Sułkowic zobowiązali się do współpracy, by w jak najkrótszym czasie wybudować nową linię kolejową. Na razie taka inwestycja nie jest uwzględniona w Krajowym Programie Kolejowym.

Każdego dnia w godzinach porannego szczytu do Krakowa wjeżdża Zakopianką ponad 5 tys. samochodów. Ich liczba mogłaby się znacznie zmniejszyć, gdyby wzdłuż drogi kursowały do Myślenic pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zanim jednak to się stanie, niezbędne jest opracowanie szczegółowej koncepcji przebiegu nowej linii, która będzie efektem współpracy województwa małopolskiego i pięciu lokalnych samorządów.

– Wierzę, że dzięki dziś nawiązanej współpracy Myślenice w przyszłości znajdą się na kolejowej mapie regionu, a mieszkańcy okolicznych gmin, którzy przesiądą się z samochodów do pociągów, będą mogli łatwiej i szybciej dojechać do szkoły, pracy czy na uczelnię – mówił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Czy trafi na listę?

Zakładana koncepcja ma przede wszystkim ustalić możliwości potencjalnego przebiegu linii kolejowej Kraków-Myślenice oraz włączenia jej w istniejący system Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zbadane zostaną zarówno możliwości techniczne inwestycji, jak i jej szacowane koszty. Wyzwaniem w wytyczeniu nowej linii kolejowej będzie dobre rozplanowanie poszczególnych przystanków i całej niezbędnej infrastruktury, np. dworców i parkingów.

Koncepcja ma być gotowa już w przyszłym roku. Samorządowcy liczą, że jej opracowanie wzmocni szanse na wpisanie projektu do planów inwestycyjnych PKP PLK SA. Na razie linii do Myślenic nie ma w Krajowym Programie Kolejowym. W przyszłym roku planowana jest jednak weryfikacja stopnia jego realizacji i wówczas może się udać dopisać tę inwestycję do listy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale